"תוך כמה ימים בלבד סגל ההוראה הסתגל לשיטת ההוראה החדשה"

הלימודים במכללה האקדמית תל-חי נמשכים במלואם באמצעות למידה מרחוק: פרופ' דני קוטלר, דיקן הפקולטה למדעים וטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי, מספר בראיון מיוחד לאתר 'ניוז חיפה קריות' על המציאות החדשה שנוצרה בעקבות מגפת הקורונה >>>
בעקבות מגפת הקורונה בעולם בכלל, המשפיעה על מדינת ישראל בפרט, עברו המוסדות האקדמיים בישראל ללמידה מקוונת מרחוק.

פרופ' דני קוטלר, דיקן הפקולטה למדעים וטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי, מסביר כיצד פועלת הלמידה מרחוק במכללה האקדמית תל-חי, עם אלו אתגרים נדרשים הסטודנטים והמרצים להתמודד בעקבות המציאות החדשה שנוצרה כתוצאה ממגפת הקורונה ומה היתרונות והחסרונות של שיטת הלימוד מרחוק.

בתקופה זו יש צורך בשירותים דיגיטליים לסטודנטים. ספרי לנו קצת על הלימודים המקוונים באקדמית תל חי.

"ההוראה בתל-חי בימים אלה נערכת בעיקר באמצעות תוכנת video conferencing בשם zoom ובאמצעות תוכנה להעלאת חומרי למידה ועריכת מבחנים בשם moodle. המרצה נמצא בביתו או במשרדו במכללה ומעביר את השיעור בזמן אמת מול הסטודנטים. סטודנטים יכולים להצביע ולשאול שאלות כאילו שהם נמצאים בכיתה. השיעורים מוקלטים וזמינים לסטודנטים לצפייה חוזרת".

 

האקדמית תל חי.

האקדמית תל חי.

 

איך האקדמית תל חי נערכה לתקופה הזו?

"כבר תקופה ארוכה שבמכללה האקדמית תל-חי נעשים צעדים להעשרת כלי ההוראה הדיגיטליים. מרצים רבים הכינו יחידות הוראה מקוונות והיו אף כאלה שהכינו קורס מקוון שלם. לכן, לחלק לא מבוטל מהמרצים היה ניסיון קודם כלשהו בהוראה מקוונת או הוראה מרחוק. עם זאת, לרוב המרצים לא היה ניסיון בהוראה מקוונת וההיערכות הייתה צריכה להיות מהירה. באופן מפתיע, תוך כמה ימים סגל ההוראה הסתגל לשיטת ההוראה החדשה וכיום, שבועיים לאחר תחילת ההוראה מרחוק, כמעט כל השיעורים מועברים בהוראה מרחוק ובהצלחה".

אלי כהן, מנכ"ל מכללת תל חי. צילום: ניוז חיפה קריות

 

איך הסטודנטים מסתגלים ללמידה המקוונת?

"לפי התגובות עד כה, למעט קשיים נקודתיים, הסטודנטים מגיבים בחיוב לצורת הלמידה החדשה. הם מעריכים את המאמץ שסגל ההוראה משקיע, ואת העובדה שהם יכולים להמשיך בלימודיהם בשעה שרוב המדינה משותקת. חלקם אף מדווחים כי למידה זו אפקטיבית עבורם במיוחד.

פרופ' דני קוטלר. תמונה: אלבום פרטי

פרופ' דני קוטלר. תמונה: אלבום פרטי

 

האם לדעתך למידה מקוונת אפקטיבית כמו למידה פרונטלית?

"קשה לומר אחרי שבועיים בלבד של ניסיון. אפשר להצביע על יתרונות, כמו העובדה שהסטודנטים יכולים לצפות בשיעור שוב ושוב אחרי שהוא הסתיים, יש סטודנטים שמרגישים חופשיים יותר להשתתף בשיעור באופן וירטואלי, אך לצד זאת יש גם חסרונות: הלמידה מרחוק לא מאפשרת את אותה מידה של אינטראקציה בין מרצה לסטודנטים שאפשרית בכיתה רגילה".

מה המסר שתרצו להעביר לסטודנטים ולמרצים בתקופה לא פשוטה זו?

"המסר הוא שאנחנו מוכנים לעשות כל מאמץ כדי שהלימודים בתל-חי לא ייפגעו ונכונים לנצל את היתרונות הרבים שהלמידה הדיגיטלית מאפשרת. אפשר לראות בתקופה קשה זאת הזדמנות למעבר לעידן חדש ומתקדם בלמידה האקדמית, שיישאר איתנו גם כאשר החיים ישובו למסלולם".

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך