>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » "הסטודנטים של האקדמית כנרת מראים אחריות אישית"

"הסטודנטים של האקדמית כנרת מראים אחריות אישית"

בעקבות מגיפת הקורונה והמעבר ללימודים מרחוק במוסדות האקדמיים, פרופ' שמעון גפשטיין נשיא המכללה האקדמית כנרת, מספר בראיון לאתר 'ניוז חיפה קריות' על האתגר איתו מתמודדת המכללה: "הצלחנו ביומיים להעביר כמעט את כל הקמפוס ללימודים מקוונים" >>>
בעקבות מגפת הקורונה הפוקדת את העולם בכלל ואת הציבור הישראלי בפרט, עברו המוסדות האקדמיים ללמידה מקוונת מרחוק. ערכנו ראיון מיוחד עם פרופ' שמעון גפשטיין, נשיא המכללה האקדמית כנרת, על ההתמודדות הלא פשוטה אך מוצלחת, במכללה.

 

פרופ' גפשטיין, בתקופה זו יש צורך בשירותים דיגיטליים לסטודנטים. ספר לנו קצת על הלימודים המקוונים באקדמית כנרת.

"הקמפוס של המכללה האקדמית כנרת סגור מבחינה פיזית , אך כל הלימודים מתקיימים באופן מקוון, דרך מודול וזום. לצד חברי הסגל האקדמי המכללה מפעילה גם מערך חונכים רחב היקף שמלווה את כלל הסטודנטים, עוזרים להם לגשר על הפערים הדיגיטליים, ומוצאים פתרונות יצירתיים עבורם".

איך האקדמית כנרת נערכה לתקופה הזו?

"אני לא חושב שמישהו בעולם נערך למשבר בסדר גודל כזה. לגבי תכנית חירום, אפשר לומר שהכנו מבעוד מועד מערכות דיגיטליות שהתחלנו לעבוד איתן לפני מספר שנים, ומוצאים אותן היום מאוד שימושיות כשצריך להאיץ את התהליך. אם היינו מתחילים מאפס לגמרי בפן של התשתיות היה לוקח הרבה יותר זמן. הצלחנו ביומיים להעביר כמעט את כל הקמפוס ללימודים מקוונים".

רמה אקדמית גבוהה במיוחד. צילום: המכללה האקדמית כנרת

רמה אקדמית גבוהה במיוחד. צילום: המכללה האקדמית כנרת

 

"כמובן שלא הייתה תכנית עד לרמת חירום שהמדינה הגיעה אליה, אבל, בשעה כזאת מגלים שהארגונים ששגרת הניהול שלהם תקינה, הם הארגונים שעושים את האדפטציה המהירה ביותר למציאות המשתנה".

איך הסטודנטים מסתגלים ללמידה המקוונת?

"אני מאמין כי הסטודנטים והמכללה תצא מחוזקת מהאירוע הזה. בז'רגון המקומי קיים אצלנו מונח הנקרא "רוח כנרת" שפועמת בסטודנטים ובסגל המרצים , ובמסגרתה אני גאה לראות התנהגות ערכית, הכוללת מחויבות הדדית, התגייסות לטובת המטרה, תוך שמירה על איכות אקדמית, בעידן של משבר משמח לראות כי המכללה מורכבת מפרטים בעלי שיעור קומה".

"דווקא במוסד שהוא לא עצום אפשר לתת מענים פרטניים לצרכים שעולים מהשטח גם של הסטודנטים וגם של המרצים. בנוסף אציין כי מתקיים תהליך של הוראת עמיתים, אשר עובדים זה לצד זה על בניית מערכי שיעורים מקוונים וניהולם".

"הסטודנטים של האקדמית כנרת מראים אחריות אישית, מה שמשמח אותי במיוחד".

 

קרדיט ארז ביט

פרופ' גפשטיין. קרדיט ארז ביט

 

האם לדעתך למידה מקוונת אפקטיבית כמו למידה פרונטלית?

"הלמידה המקוונת אפקטיבית מאוד, והיא המקום אליו העולם צועד, לצד זאת, ישנם סטודנטים אשר המגע האנושי, והמפגש הפרונטלי נחוצים להם מאוד, והלמידה המקוונת לא יכולה לשמש להם כתחליף. השילוב של המקוון והאישי-אנושי,הוא השילוב הטוב ביותר עבור הסטודנט לתפיסתנו".

האם יש כבר הכנות לשנת הלימודים הבאה?

"כמובן שההכנות לשנת הלימודים הבאה בשיאן. אני חושב שהצורך בהשכלה בין אם זה להרחבת האופקים וקבלת ידע, ובין אם זה לצורך הכשרה לתעסוקה תמיד יהיה רלוונטי".

"התהליך והאופן שבו הדברים נעשים ככל הנראה יעבור אדפטציה והמגמות הללו התחילו לפני, ואחרי קורונה יתקדמו ביתר שאת. אצלנו במכללה עוד לפני הקורונה החל תהליך שנקרא  "הקמפוס של מחר " – מדובר על תהליך שדרוג והתאמה של המכללה למה שקורה כרגע הן בעולם והן בתעשיות השונות. והתהליך הזה של הפיכת הקמפוס והאקדמיה למתאימים לעולם העתיד יואץ".

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך