"הקשר עם הסטודנטים הפך באופן מדהים לאישי יותר"

בעקבות מגפת הקורונה והמעבר ללמידה מקוונת במוסדות האקדמיים, ערכנו ראיון עם גייל סוסקין, ראש התמחות שילוב אמנויות בחוג לחינוך במכללה האקדמית אורנים ועם עוד מחברי הצוות במכללה, על ההתמודדות עם האתגר הלא פשוט: המעבר ללמידה מרחוק >>>
עקבות מגפת הקורונה ומעבר המוסדות האקדמיים ללמידה מקוונת, ערכנו ראיון עם גיל סוסקין ראש התמחות שילוב אמנויות בחוג לחינוך במכללה האקדמית אורנים ועם עוד מחברי הצוות במכללה, על האתגר האקדמי שניצב בפניהם, על ההתמודדות, ועל ההסתגלות ללמידה מרחוק.


בתקופה זו יש צורך בשירותים דיגיטליים לסטודנטים.
 שרי רגב, מנהלת מערכות מידע, ספרי לנו קצת על הלימודים המקוונים במכללת אורנים.

"אתחיל בשורה התחתונה. ברור כיום כי מה שהיה לא יהיה. סדר עולמי חדש צפוי לאחר התקופה זו, מהפיכה עולמית כנראה הכי קצרה שהאנושות חוותה, בוודאי כשנבדוק בעתיד לאחור את רוחב השפעותיה. בשבועות האחרונים חווינו את אורנים היפה, קרוב ל-1000 מרצים ומדריכים, באקדמיה ובמסגרות החוץ אקדמיות היו צריכים לעבור טרנספורמציה באפס זמן".


"מרגש לראות מי השורדים? מי הפורחים? לא אלופי הדיסציפלינות, לא המנוסים, לא הותיקים, אלא הגמישים מחשבתית, המהירים, הזריזים להסתגל, קלי התנועה הרגשית. והאנשים הללו ממש פורחים וממציאים לסטודנטים חוויות מרגשות מסוגים שונים".

"כפי שחלקו איתי מרצים – למרצה יש מקום רגשי משמעותי מאוד, וגם הקשר עם הסטודנטים הפך באופן מדהים ליותר אישי בחלק מהמקרים, גם הכריזמה עוברת מסך, לדברי המרצים שקיבלו משובים נהדרים מסטודנטים שלהם. אפשר לעשות מדיטציה מרחוק – וזה עובד מדהים, וגם בני משפחה מצטרפים!".

 

קמפוס מכללת אורנים.

 

"החדשות נפרשות בהדרגה, וחווית הלמידה היא לראשונה משותפת למרצים ולסטודנטים. לסטודנטים יש הזדמנות לראות איך המרצים שלהם לומדים. בעיני זה אירוע מרכזי בכל התקופה הזו. התגייסות המרצים ויכולת ההסתגלות שהם גילו ומגלים היתה מעוררת השראה – קפצו למים ושוחים".

"עברנו את שלב ההישרדות הראשוני ובשבוע שעבר ראינו מעל 1000 מפגשים סינכרוניים, ואלפי מטלות וחוויות אסינכרוניות במעל 1000 שיעורים נוספים. התחושה היא שמי שהצליחו לקפוץ למים כל כך מדהים, מתחילים עכשיו ללמוד לשחות. מעניין יהיה לראות את הדרך ממשיכה להתפתח בתום התקופה המעניינת הזו".

 

יש קורסים שמאתגר יותר להפוך למקוונים, אריה, לדרהנדלר אומן ומרצה בחוג שילוב אמנויות בחינוך ובחוג לגיל הרך, ספר לנו על כך. 

"שיעורים פרונטליים כמו הרצאות רגילות – יותר קל לעבור למקוון – קורסים סדנאיים – כמו באומנות, דרמה, תנועה, מוזיקה זה קצת יותר מורכב".

"בקורסים שלי אני מתבסס על למידה מעשית, ״דרך הידיים״, ואני נוכח בכל שלבי היצירה של הסטודנטיות. גם הן עצמן מעורבות בתהליכים אחת של השניה, ולומדות זו מזו. כל זה משתנה בלמידה מקוונת (לא רק לשלילה, יש גם כמה יתרונות והפתעות): בסדנה במכללה יש להן גישה למגוון חומרים, ופתאום הן מוגבלות למה שיש בבית".

"זה באמת מגביל אבל זה גם דוחף אותנו להיות יותר יצירתיים — שזו המטרה בסופו של דבר. הסטודנטיות צופות בתצלומים של עבודות של חברותיהן במקום לחוות אותן ב״לייב״, אבל מאידך הן מקבלות הזדמנות לתעד ולהציג יצירה במרחב הוירטואלי, ויש לזה ערך בפני עצמו. הן לא יוצרות בקבוצה בכתה, אבל פתאום בני המשפחה מעורבים ורואים את בת משפחתם שקועה ביצירה, מחזה לא שגרתי ומיוחד".

"כמנחה של הקבוצות האלה אני רואה אחים ובני זוג עוזרים ומביאים חומרים מהמטבח או מהמחסן, הורים ניגשים ומתעניינים, וילדים מצטרפים ליצירה יחד עם אמא. אין ספק שהדברים שתכננתי שנלמד בכתה נפגעו מהמעבר ללמידה מקוונת, אבל יש לנו הזדמנות ללמוד דברים אחרים ולא צפויים במקומם".

 

יסמין עתאמנה – סטודנטית לגיל הרך עם בנה בילאל בשיעור של אריה בבית – (תראו את הנייד על הספה – דרכו אריה מעביר שיעור באומנות – "דרך הידיים:)")

יסמין עתאמנה – סטודנטית לגיל הרך עם בנה בילאל בשיעור של אריה בבית – (תראו את הנייד על הספה – דרכו אריה מעביר שיעור באומנות – "דרך הידיים:)")

 

"יחד עם מערכת החינוך כולה גם ההתנסויות בשטח של הסטודנטיות לחינוך באורנים עברו לעבודה מקוונת. החוג לשילוב אמנויות בחוג לחינוך שותף בהובלת מגוון פרויקטים, בהם קבוצה של אחים של ילדים בעלי צרכים מיוחדים של המרכז למשפחה״ (מטעם המחלקה לשירותים חברתיים, קרית טבעון) , ובשיתוף סטודנטיות לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה".

"כולנו מושפעים מחוסר המסגרת והריחוק החברתי, אבל משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים מרגישות את זה כפליים. החוג רואה חשיבות בהשתתפות במאמץ חברתי כולל של תגבור הפעילויות והקשרים עם המשפחות בתקופה זו. בכל ההתנסויות של החוג הסטודנטיות מובילות פעילויות יצירה, דרמה, וידאו וצילום, תנועה, כתיבה יוצרת ועוד תוך שימוש בפלטפורמות מגוונות החל מוואטסאפ וזום ועד טיקטוק ויוטיוב. חשוב להבין שהכל נסיוני וראשוני: הסטודנטיות זוכות להוביל יוזמות פורצות דרך, נסיון שוודאי ישרת אותן גם בעוד שנים רבות".

 

 

גייל סוסקין, איך מכללת אורנים נערכה לתקופה זו?

"המכללה קיימה מהלך מזורז של העברת כלל הקורסים הנלמדים בה לקורסים מקוונים", מספרת סוסקין, "המעבר התבצע תוך כדי תנועה, כלומר כל מרצה העביר את השיעור הבא שהוא אמור היה לקיים לשיעור המותאם למרחב המקוון. מכאן, מתחילה הלמידה ומכאן מתחיל גם התהליך הארוך והעמוק יותר של התאמת הקורס כולו למרחב המקוון".

"יש לבדוק לעומק אילו מטרות מאלו שכיוונו אליהן אכן ניתנות להשגה במרחב המקוון ויש לחשוב מחדש על דרכי ההוראה, הלמידה, התקשורת וההערכה בקורס. חברת מקינזי הגדירה את התקופה הנוכחית כ- Crush Course in Educational Technology. כלומר, כקורס מזורז ובהול בשימוש בטכנולוגיה חינוכית. ואכן תקופה זו, והלמידה שהיא מזמנת לנו תוכל לשנות את פני ההשכלה הגבוהה".

גייל סוסקין. תמונה: אלבום פרטי

גייל סוסקין. תמונה: אלבום פרטי

 

האם לדעתך למידה מקוונת אפקטיבית כמו למידה פרונטלית?

"כמו תשובות לשאלות טובות אחרות, גם התשובה לשאלה זו הינה מורכבת. בקצרה ניתן לומר שהלמידה מקוונת, תומכת במטרות חינוכיות מסוימת ופחות מתאימה למטרות אחרות".

"למשל, הלמידה המקוונת הינה הזדמנות נהדרת לפתח יכולות למידה עצמאיות, יכולות חקר, יכולת למפגש עם אנשים זרים, שפות זרות וצורות חשיבה השונות מאלו שאנו מורגלים בהן. מנגד, למטרות מרכזיות הקשורות להכשרה להוראה כדוגמת פיתוח יכולת הקשבה אמפטית לאחר, בניית מערכות יחסים, התמודדות עם אירועים בלתי צפויים בכיתה בזמן אמת, המרחב המקוון הינו בעייתי יותר".

 

איך הסטודנטים מסתגלים ללמידה המקוונת?

"יש פנים רבות לחוויות והסתגלות של הסטודנטים בימי קרונה. יש סטודנטים שזה מאוד מתאים להם – לעבוד מהבית, כמו שכתוב פה – חקר עצמי, מול מסך, ויש סטודנטים עם  קשיים רבים  של ארגון, קשב וריכוז  להם למידה מרחוק לא פשוטה מכיוון שהיא דורשת הרבה ארגון ומשמעת עצמית".

"בימים אלו יש סטודנטים עם ילדים קטנים בבית, להם מאוד לא פשוט להתפנות ללימודים. ישנם סטודנטים עם ילדים בגילאי בי"ס. בבתים שכאלו כביכול "רבים" על המחשב ולסטודנטים אלו יש פחות זמינות. ניתן לומר שבמדינת ישראל אנחנו שונים מארצות אחרות מכיוון שהסטודנטים שלנו יותר מבוגרים בניגוד להרבה מקומות בעולם שבהם מתחילים ללמוד בגיל 18!".

"יש גם מצוקה כלכלית – הרבה כבר מובטלים – דואגים למקור פרנסה, תוהים מהיכן יוכלו לשלם שכר דירה ושכר לימוד למכללה. המרצים שלנו עסוקים (מעבר ל"רק" ללמד) ביצירת קשר עם כל סטודנט וסטודנטית ואנו מנהלים שיח וניסיונות לסייע לסטודנטים שמצבם מצריך זאת. בנוסף, יש הרבה התחשבות במצבם הרגשי ונפשי של הסטודנטים".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך