>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » "אנו גאים בסטודנטים שלנו שנמצאים בבתי החולים ומסייעים למלחמה בקורונה"

"אנו גאים בסטודנטים שלנו שנמצאים בבתי החולים ומסייעים למלחמה בקורונה"

בעקבות מגפת הקורונה והמעבר ללמידה מרחוק במוסדות האקדמיים במדינת ישראל, ערכנו ראיון מיוחד עם שלומי בן נון מנכ"ל המכללה האקדמית צפת ואנשי צוות נוספים, על ההתמודדות עם אתגר הקורונה ועל הלמידה המקוונת המוצלחת של המכללה >>>
בעקבות מגפת הקורונה והמעבר ללמידה מרחוק במוסדות האקדמיים במדינת ישראל, ערכנו ראיון מיוחד עם שלומי בן נון מנכ"ל המכללה האקדמית צפת, עם שי סרוגו סמנכ"ל למנהל אקדמי, וד"ר יובב עשת מרצה בכיר לניהול ואחראי על עיצוב למידה דיגיטלית במכללה, ושאלנו את כל השאלות המעניינות בימים אלו: איך המכללה האקדמית צפת נערכה לתקופה הלא פשוטה הזו, איך הסטודנטים מסתגלים ללמידה המקוונת, ומה המסר שהם רוצים להעביר למרצים ולסטודנטים במכללה.

בימים האלו יש צורך בשירותים דיגיטליים לסטודנטים. ספר לי קצת על הלימודים המקוונים באקדמית צפת.

"במכללה האקדמית צפת קיימים מסלולים לסטודנטים עובדים, שכבר לפני עשור החלו בלימודים של קורסים מקוונים מהבית. עקב המצב אחוז המרצים שמלמדים קורסים מקוונים קפץ בבת אחת מחמישה אחוז למאה אחוז".

שלומי בן-נון מנכ''ל המכללה האקדמית צפת. תמונה: יוני לובלינר

שלומי בן-נון מנכ"ל המכללה האקדמית צפת. תמונה: יוני לובלינר

 

"זה בהחלט מצב מאתגר ומחלקת המחשוב ומערכות מידע השקיעו ימים כלילות להסדיר את הפעילות המקוונת מהצד הטכני ובמקביל לתת הכשרות לסגל המרצים והסטודנטים כאחד. המכללה מינתה מעצב דיגיטלי בעל הכשרה וניסיון רב בתחום, על מנת להקנות הכשרה פדגוגית מתאימה לסגל המרצים והמתרגלים".

איך האקדמית צפת נערכה לתקופה זו, מכל הבחינות?

"בסדרת דיונים לקראת מצב למידה מרחוק, גיוס כוח אדם מתאים, רכישת הרשאות לשימוש במערכת הלמידה המקוונת המתקדמת והבטוחה webex. ושינוי שיטת השירות לסטודנטים ולמרצים".

 איך הסטודנטים מסתגלים ללמידה המקוונת?

"רבים מהסטודנטים במכללה מפגינים יכולת הסתגלות גבוה למצב והם מתאימים את עצמם לשינויים בצורה טובה, חלקם למדו בעבר קורסים מקוונים. והם מסתגלים לעבוד בצורות הלמידה החדשניות שמשלבות לימודים א-סינכורניים ושיעורים מוקלטים עם לימודים סינכורניים והרצאות בזמן אמת".

בית רוטשילד הדסה . צילום שלומי ריס

בית רוטשילד הדסה . צילום שלומי ריס

 

"המכללה השקיעה מאמצים רבים על מנת לתת הכשרה מתאימה בזמן קצר לסגל ההוראה שמשקיע זמן ומאמץ כדי להתאים את מערכי השיעור ולתת מענה לצרכים השונים של הסטודנטים בחוגים השונים. אנחנו בהחלט רואים ירידה ברמות החרדה שחוו רבים בתחילת התהליך וצופים שמידה ונצטרך להמשיך את סמסטר בלמידה מקוונת שביעות הרצון של הסטודנטים תהא גבוה מהרמה ומהאיכות של חומרי הלימוד שסופקו להם".

 האם לדעתכם למידה מקוונת היא אפקטיבית כמו הלמידה הפרונטלית?

"ללמידה מקוונת יש יתרונות רבים במידה והיא נעשית בצורה פדגוגית נכונה. מחקרים מראים שניתן להעביר חומרים בצורה יעילה, מעניינת ועם פחות התעסקות בבעיות משמעת. זאת נעשה  תוך התאמה לסגנון למידה שונה שהוא במקטעים יותר קצרים והפעלה של הסטודנטים במהלך השיעור".

"מחקר שנערך במכללה האקדמית צפת על ידי ד"ר יובב עשת, אשר פורסם בשנת 2019 בכתב עת מוביל בתחום החינוך הדיגיטלי (Computers & Education) מצא שהיושרה האקדמית שמפגינים סטודנטים בקורסים מקוונים גבוה יותר מאשר בקורסים פנים אל פנים".

מתחם המכללה האקדמית צפת. צילום: שלומי בן-נון מנכ''ל המכללה האקדמית צפת. תמונה: יוני לובלינר

מתחם המכללה האקדמית צפת. צילום: שלומי בן-נון מנכ"ל המכללה האקדמית צפת. תמונה: יוני לובלינר

 

"יש לזכור שבלמידה פרונטאלית קיימת אינטראקציה של הסטודנט עם המרצה והסטודנטים האחרים, אנחנו מנסים לשמר אותה באמצעות שיעורים רבי משתתפים, כשהמשתתפים מצולמים בווידיאו יכולים לשוחח, להצביע ואף להתכתב אחד עם השני במהלך השיעור באמצעות מערכת WEBEX איתה אנו עובדים".

 האם יש מסר שתרצו להעביר לסטודנטים ולמרצים בתקופה קשה זו?

"לא מעט מהסטודנטים שלנו נמצאים כעת בבתי חולים במסגרת ההתנסות, ומסייעים במלחמה בקורונה. אנחנו גאים בהם".

 האם החלה כבר ההיערכות לשנת הלימודים הבאה? איך ניתן להיערך בתקופה כזו?

"הקורונה, תפסה את המכללה בשיאה של ההערכות לשנה"ל תשפ"א, בדיונים מול החוגים השונים, בתכנון הלימודים לשנה הבאה והרשמת מועמדים ללימודים".

"לאור המציאות שנכפתה על המכללה, כמו גם על כלל המדינה, החלו פעילויות מקוונות מול ראשי החוגים על ידי קיומם של דיונים מקוונים (שיחות ועידה) בה שותפים הגורמים האקדמיים והמנהליים , בתכנון החוגי והמכללתי".

"במקביל נערכה המכללה למתן מענה לפניות מועמדים לקבלתם לשנה"ל תשפ"א, כאשר הטיפול במועמדים אלו מבוסס על ראיונות טלפוניים וטיפול  בצורה מקוונת בכל תהליך הקבלה  (משלב הקבלה על ידי החוגים , ועד הוצאת אישורי קבלה ללימודים)".

"האילוצים האובייקטיביים כתוצאה מצמצום כוח אדם (חלק גדול מהעובדים יצאו לחל"ת וחלק הופנו לעבודה מהבית), חייבו התמקצעות של אנשי המנהל בפעילות מקוונת בקבלת המועמדים, כאשר חלק גדול מעובדי המנהל עובדים מביתם".

"ניתן לסכם ולומר שמציאות זאת שנכפתה עלינו בשלבי התכנון, הביאה להתמקצעות של כלל הגורמים המנהלתיים, בכל הקשור לביצוע היערכויות באמצעות טכנולוגיות תקשורתיות שלא היו רגילים בתקופות רגועות, ויסייעו בידינו עם החזרה לשגרה".

"במכללה האקדמית צפת נלמדים תארים רבים מתחום הפארא-רפואי כמו סיעוד, רפואת חירום מעבדה רפואית פיזיותרפיה ועבודה סוציאלית- הסטודנטים שלנו נמצאים גם בשעה זו בהתנסויות ובפועל בסיוע כנגד מגפת הקורונה. ההערכות מראש ושת"פ של סגל המכללה הביא להמשך הלמידה רק באווירה מקוונת. אנחנו גאים בבוגרים ובסטודנטים שלנו ומחזקים את ידיהם".

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך