עיריית חיפה: להוציא את בתי זיקוק ממגדר העסקים הזכאים להטבה בארנונה

גזבר עיריית חיפה: "מדובר בריכוז של תעשייה מזהמת, שפעילותה‏ לא‏ הופסקה ‏או נפגעה‏ כלל ‏כתוצאה ‏ממשבר ‏הקורונה, ולא קיימת כל הצדקה להכלילה בגדרם של העסקים שיופטרו מארנונה"

בקשה להחריג את בתי הזיקוק ממגדר העסקים שיזכו בהטבת ארנונה עקב משבר הקורונה:

בבקשה ששיגר הבוקר (שני) גזבר עיריית חיפה, רוני בן חיים, לשר הפנים ציין כי מדובר בבקשה‏ דחופה לגריעת‏ מתחם‏ בתי‏ הזיקוק‏ מגדרם של‏ העסקים‏ שיזוכו‏ בהטבת‏ הארנונה.

במכתב ציין כי בן חיים, כי בערב חג הפסח פורסמה טיוטת תקנות הסדרים במשק המדינה, המכוונות ליתן מענה לפגיעה בציבור בעלי העסקים עקב משבר הקורונה.

ההטבה המעוגנת במסגרת טיוטת התקנות הינה בשיעור של %25 מחיובם השנתי של הנכסים שייכללו בגדרו של ההסדר, באופן המשקף, למעשה, פטור מארנונה למשך 3 חודשים.

ההנחה שבבסיס התקנות הינה, שעסקים שנאלצו לסגור את שעריהם ו/או פעילותם צומצמה באופן משמעותי, יופטרו מארנונה למשך התקופה בה לא התאפשרה פעילותם הסדירה ו/או נאסרה עליהם כליל על פי הנחיות הממשלה.

עוד נכתב כי עסקים שפעלו וממשיכים ‏‏לפעול‏ בעת‏ המשבר, הוחרגו במפורש מגדרם של הנכסים שיזוכו בהטבה.

 

גזבר עיריית חיפה, רוני בן חיים. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

"במתחם בתי הזיקוק בחיפה פועלים מספר מפעלים לזיקוק מוצרי דלק, ייצור דשנים וכימיקלים, המחויבים בארנונה תחת הסיווג הראשי של תעשייה, ונכללים, על כן, בגדרם של העסקים שיזכו בהטבת הארנונה הנדונה, ובכללם המפעלים הבאים: בתי זיקוק לנפט בע"מ, נתיבי גז טבעי, גדיב תעשיות פטרוכימיות, תמי מכון למחקר בע"מ, חיפה כימיקלים בע"מ וכרמל אולפינים בע"מ.

סך חיובם של מפעלי הזיקוק האמורים, לשנת 2020 ,עומד על כ- 110 מיליון‏ שקל !", ציין בן חיים.

"מדובר בריכוז של תעשייה מזהמת, שפעילותה‏ לא‏ הופסקה ‏ו/או‏ נפגעה‏ כלל ‏כתוצאה ‏ממשבר ‏הקורונה, ולא קיימת כל הצדקה להכלילה בגדרם של העסקים שיופטרו מארנונה !

הדבר חמור שבעתיים בשעה שהשיפוי שעיריית חיפה תקבל עומד על %92 בלבד,‏ כך שלא זו בלבד שניתנת הטבה

למגזר שפעל ופועל כרגיל בתקופת משבר הקורונה, אלא‏ שבסופו‏ של ‏יום ‏הציבור ‏החיפאי ‏הוא ‏זה‏ שניזוק‏ כפליים,‏

שכן‏ לא ‏זו‏ בלבד‏ שהוא ‏נושא ‏בנזקים‏ המצטברים ‏של‏ התעשייה ‏האמורה,‏ אלא‏ שהוא ‏יידרש ‏גם ‏"להשתתף"‏ בנטל‏ הארנונה‏!.

זאת ועוד, להווי ידוע לכם, כי השנה, לראשונה, נדחתה כליל בקשת עיריית חיפה להעלאה חריגה של הארנונה למפעלים המזהמים במתחם בתי הזיקוק, וזאת בניגוד להיתרים חריגים שניתנו על ידכם משך השנים האחרונות".

 

להבת ענק מבהילה מעל בתי הזיקוק בחודש שעבר. צילום: דוברות איחוד הצלה מרחב כרמל

 

עוד כתב בן חיים כי "המשמעות הכספית של אי מתן אישור להעלאה חריגה לשנת 2020 למפעלים המזהמים במתחם בתי הזיקוק הינה גריעת הכנסות בהיקף של 16 מיליון‏ שקל מעיריית חיפה.

לא יעלה על הדעת שעיריית חיפה, רק משום היותה עירייה איתנה, תספוג נזק כלכלי נוסף בדמות נשיאה בעלות הארנונה של המפעלים המזהמים נוכח החלטתכם להעמיד את השיפוי לעיריות איתנות על %92 בלבד.

לא קיימת כל הצדקה למתן ההטבה הנדונה למפעלים במתחם בתי הזיקוק, שהמשיכו וממשיכים בפעילותם הסדירה משך כל התקופה הנדונה, וממשיכים לגרום לנזק אקוטי לעיר ולתושביה וכעת צפויים הם לזכות בפרס בגין פעילותם בדמות פטור מארנונה למשך 3 חודשים!

לפיכך, ‏אבקש ‏את ‏התערבותכם ‏הדחופה ‏והנחייתכם ‏לפעול ‏לגריעת ‏מתחם ‏בתי ‏הזיקוק ‏בחיפה ‏מגדרם ‏של ‏הנכסים‏

שעתידים‏ לזכות‏ בהטבת ‏הארנונה‏ שתוסדר‏ במסגרת‏ התקנות", חתם בן חיים את מכתבו.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הבטחוני בערי ישראל - איך לדעתכם יש לפעול?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה