מיזם חדש של האקדמית גורדון לבעלי מוגבלויות

סטודנטיות ממכללת גורדון לחינוך שפיתחו יישום של מרחב למידה 'חכם' לתלמידים בעלי מוגבלויות קשות התקבלו לתוכנית הסטרטאפיסטים בטכניון

 

איילת בן ארי וליטל פרבשטיין, בוגרות נתיב היזמות בלימודי התואר השני בחוג לניהול מערכות חינוך, באקדמית גורדון, פיתחו מרחב למידה סימולטיבי רב חושי לתלמידים בעלי מוגבלויות מורכבות כמו אוטיזם, עיוורון, הנמכה קוגניטיבית (פיגור), שיתוק מוחין, חרשות. המיזם הייחודי נבחר להכנס לתוכנית סטרטאפסטים בטכניון.

MovEd מיועד ללמידה חווייתית 'בחברותא' באותו מתחם על אף מורכבות הלקויות וטווח גילים רחב 6-21.  היישום 'החכם' מאפשר הדמייה של סביבה חיצונית המציעה אתגרים קוגנטיבים, תנועתיים ורגשיים להמחשה והתנסות עם גירויים המתקבלים מסביבות ופעילויות נוף פתוחות כמו צלילה בים, טיול במדבר. זאת, במטרה לצמצם את עוצמת מגבלת הלקות ולחזק את חווית הלמידה . בנוסף, היישום מתמקד בטיפוח כישורי הבנה של תכנים לצד פיתוח מיומנויות המאה ה21 כמו תקשורת בינאישית, סקרנות, שיתוף פעולה והתמודדות עם פתרון בעיות וקונפליקטים.

MovEd פותח לאחר תכנון מערך מחקר ראשוני לאיסוף מידע ודיוק בצורכי התלמידים והסגל. בשיתוף פעולה עם בית ספר 'אפיקים' לחינוך מיוחד, בחיפה, נעשו פעולות של ראיונות וצפייה שעסקו בשגרת יומם של התלמידים בעלי לקויות קשות ושל אופן הפעולה וההתמודדות של סגל בית הספר עם שגרת היום.  בבית הספר שוהים התלמידים ליום לימודים ארוך המסתיים בשעות אחר הצהריים המאוחרות. מניתוח נתוני המחקר למדו הסטודנטיות כי לתלמידים אלה אין כמעט אפשרות בשגרת יום הלימודים  לחוות  למידת חוץ (outdoor learning). בשל קשיי ניידות, השגחה ותוכן לימודי מתאים, חוויית הלימודים שלהם נעשית בדרך כלל בין כתלי בית הספר, ובשאר הזמן הם שוהים בביתם, כך שעל פי רוב אין להם הזדמנויות לאינטרקציות חברתיות או להתנסויות לימודיות חווייתיות בסביבות חוץ משתנות בדומה לשאר בני גילם.

ליטל פרבשטיין. צילום יח"צ

MovEd כמיזם חדשני פותח בהנחיית ד"ר סמדר גלעד חי, ראש נתיב היזמות באקדמית גורדון, לאחרונה הסטודנטיות אף זכו להצטרף לתוכנית היוקרתית  Biztech – בניהולו של אוהד יניב, במרכז היזמות והחדשנות של הטכניון. תוכנית המיועדת לסטארטאפיסטים מהארץ ומהעולם,  לצורך פיתוח ההיבטים העסקיים והטכנולוגיים של המיזם. הן אף מלוות ע"י אגף מו"פ ניסויים ויזמות, ועל ידי היחידה לחדשנות טכנולוגית, במשרד החינוך. וכן על ידי ליווי של ד"ר אביהו סופר מהחוג לחינוך בלתי-פורמלי באקדמית גורדון. ייעוץ טכנולוגי: מר סלבה פיאטיגורסקי מחברת דיבליון, לאיפיון היישום. ומר איתי פרבשטיין, יועץ טכנולוגי משקיע ויזם בחברות הייטק. .

ד"ר סמדר גלעד חי:" MovEd עתיד לתרום להתאמת מערכת החינוך המיוחד למאה ה21. הוא יהפוך הלמידה לחווייה של התנסות המשמעותית לכל תלמיד, אף יזמן לתלמידים אינטראקציות חברתיות באופן בלתי אמצעי, ובעיקר יחזק תחושת חופש ושחרור מכבלי הגוף".

 

על אודות האקדמית גורדון

המכללה האקדמית גורדון לחינוך היא מוסד אקדמי המכשיר מורים ומעניק תארים אקדמיים המוכרים מטעם המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג): תואר ראשון .B.Ed (כולל תעודת הוראה) ותואר שני .M.Ed. כמו כן, מקיימת המכללה מכינות קדם-אקדמיות ייעודיות ומכינה לבני 30 ומעלה.

המכללה בעלת ותק של 65 שנות מצוינות בחינוך. עם סגל ההוראה במכללה נמנים רבים מבכירי אנשי האקדמיה והחינוך בישראל. רבים מבוגרי האקדמית גורדון עוסקים בצד עבודתם החינוכית, גם בתפקידי מפתח במערכת החינוך, כגון ריכוז מקצוע, הדרכת מורים עמיתים וניהול ופיקוח על בתי ספר ועל גני ילדים. בוגרים אחרים פנו לקריירה עצמאית, הקימו גנים פרטיים, פתחו מכונים לאבחון דידקטי וכדומה.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך