הפרדוקס של השימוש באסטרטגיית ההפחדה בימי הקורונה

ד"ר שירן בורד, ראש החוג לתואר שני במנהל מערכות בריאות באקדמית עמק יזרעאל ומומחית לקידום בריאות הציבור מדברת על הפרדוקס של השימוש באסטרטגיית ההפחדה בימי הקורונה
בחודשיים האחרונים אנו מתמודדים מול מגפה לה גרם וירוס חדש ולא מוכר. התמודדות זו חייבה צעדים והנחיות מרחיקי לכת שלא נראו כמותם בישראל בעשורים האחרונים. אוכלוסייה מרכזית שנצבה בחזית ההנחיות היא האוכלוסייה המבוגרת, שהוגדרה כאוכלוסייה בסיכון גבוה.
מדי כמה ימים נחשפו אזרחי ישראל להנחיות בנוגע לריחוק פיזי וחברתי ולשורת צעדים חיוניים שנועדו למניעת התפשטות המגיפה ולוויסות העומס על מערכת הבריאות.

לאורך התקופה, נדמה היה פעמים רבות כי ישנו רצון להמחיש לציבור את מידת מסוכנתו של הווירוס החדש ואת הצורך בשמירה הדוקה על ההנחיות. נלוו לכך תיאורים רבים בתקשורת של המגפה באיטליה, בריטניה, ספרד וניו-יורק, שהוסיפו גם הם למידת החשש והפחד בקרב הציבור.

בתמונה: ד"ר שירן בורד, ראש החוג לתואר שני במנהל מערכות בריאות באקדמית עמק יזרעאל ומומחית לקידום בריאות הציבור. צילום: האקדמית עמק יזרעאל

"תפיסת האיום" של מחלה ידועה בספרות המדעית כמעודדת אימוץ התנהגות בריאה, אך במקביל שימוש מוגזם באסטרטגיה של הפחדה ידוע כגורם לתגובות רגשיות שליליות ואף להדחקה.
על מנת לבדוק את תגובת האוכלוסייה המבוגרת להנחיות ואת רגשותיהם בימים מתוחים אלו, ערכנו מחקר בקרב 1822 אזרחים ישראלים בגילאי 60 עד 96. ממצאי המחקר מלמדים, כי אכן מרבית האוכלוסייה המבוגרת עמדה בהנחיות, אך במקביל כשליש מהם המשיכו לארח בני משפחה בביתם בניגוד להנחיות. עוד מלמדים הממצאים, כי כרבע מהמשתתפים דיווחו על עוצמות גבוהות של תסכול, מצב רוח רע ולחץ, וכחמישית מהם דיווחו על עוצמות גבוהות של כעס וחרדה. עוצמת הרגשות השליליים הייתה נמוכה יותר בקרב אלו שדיווחו כי הם זוכים לתמיכה חברתית גבוהה מבני משפחה ומחברים, כלומר, יש להם למי לפנות ועם מי לדבר ולהתייעץ במידת הצורך.
ממצאי המחקר מלמדים כי תפיסה גבוהה יותר של איום ביחס למגפת הקורונה (אמונה כי המחלה מסוכנת וכי הסיכוי של המשיב לחלות גבוה) הייתה קשורה להיענות להנחיות לשמירת המרחק – כך שאנשים שתפסו את מחלת הקורונה כמחלה מאיימת צייתו יותר להנחיות משרד הבריאות. עם זאת, במקביל, תפיסת איום גבוהה הובילה גם לרמות גבוהות יותר של רגשות שליליים וביניהם, כאמור, חרדה, תסכול, מתח, כעס ומצב רוח רע.
בעוד האיום וההפחדה השיגו את מטרתם בגיוס הציבור להיענות להנחיות, הם הובילו כצפוי גם לרגשות שליליים ולמתחים נפשיים עליהם יש לתת את הדעת. מינון השימוש בהפחדה הינו בעל חשיבות גבוהה במיוחד בתקופות בהן המתח והלחץ הם לעיתים בלתי נמנעים. במקביל, יש למצוא דרכים לחיזוק התמיכה החברתית, המסייעת בוויסות הרגשות השליליים ובהפחתת המתח, גם בתקופות מאתגרות של בידוד וסגר.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך