>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » היכל התיאטרון במוצקין: אסטרטגיית חזרה לשגרה

היכל התיאטרון במוצקין: אסטרטגיית חזרה לשגרה

מנכ"לית היכל התיאטרון במוצקין דפנה צורי במכתב למשנה למנכ"ל משרד הבריאות לגבי מתווה חזרה לשגרה של התיאטרונים: "אנא – תן מתווה כל שהוא. תאריך יעד טנטטיבי. תקווה. אור בקצה המנהרה" >>>
מנכ"לית היכל התיאטרון במוצקין, דפנה צורי, במכתב למשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו, בו היא מבקשת מתווה חזרה לשגרה לתיאטראות: "לצערי הרב, בשיחות על מתווה היציאה, אפילו לא מזכירים את התיאטראות, ולא נותנים כל אופק":

"בראשית מכתבי אציין את משנתי – ללא תרבות אין חיים!"

"ולענייננו, ב 12 לחודש מרץ, הוצאתי את כל עובדי היכל התיאטרון במוצקין לחל"ת עקב ההנחיות המפורשות של משרד הבריאות, אותן אני, כמובן, מאוד מבינה ומכבדת. היכל התיאטרון במוצקין הינו מרכז תרבות של חיפה והצפון. יש לנו מעל עשרת אלפים מנויים אשר באמצע העונה הפסקנו להם את הפעילות. אנחנו חייבים להחזיר למינויים בין 5 ל 6 הצגות/מופעים כאשר אם נעשה חשבון קצר, נגיע לפאזל של לא פחות מ-55,000 חלקים אותו נצטרך להרכיב".

"הנזקים שנגרמו בתקופה הזו לעולם התרבות – חלקם לא יהיו ניתנים לריפוי. אבל אין ספק שהתרבות תשרוד". צורי תמונה: עצמי

"בהערכה גסה, אני מדברת על לפחות כחודש עבודת הכנה לפני החזרה לשגרה. לצערי הרב, בשיחות על מתווה היציאה, אפילו לא מזכירים את התיאטראות, ולא נותנים כל אופק. רפואה היא לא התחום שלי. תרבות כן. לכן, אינני מתכוונת לתת עצות בתחום הרפואי. בטוחה שאתה עושה את עבודתך נאמנה. אך בכל זאת, הייתי מבקשת ממך איזו אסטרטגיית יציאה כדי שנדע איך ומתי להיערך".

"כפי שציינתי, עובדי ההיכל בחל"ת ואינני רוצה להחזירם בטרם עת. לא נוכל לשלם להם משכורות. בתור מנהלת היכל תיאטרון בפריפרייה, אני טוענת ואומרת כי ללא תרבות, תתפשט פה מגיפה תרבותית ורוחנית שתכלול ייאוש, דיכאון ואף חשש להתאבדות של אומנים ויוצרים רבים. אני מאמינה שמוטל על כתפיך רגע היסטורי לדאוג לבריאות הנפש של האדם, וזאת ניתן לעשות רק באמצעות התרבות – אשר היא תקווה וקשורה להצלת חיי אדם- אין ספק שייאוש ודיכאון עלולים לגרום לפגיעה רפואית וגופנית בטווח הארוך".

היכל התאטרון מוצקין בימים שלפני הקורונה. צילום: היכל התאטרון מוצקין

"הנזקים שנגרמו בתקופה הזו לעולם התרבות – חלקם לא יהיו ניתנים לריפוי. אבל אין ספק שהתרבות תשרוד. יחד עם זאת, ועל מנת למנוע קטסטרופה טראגית שתפגע באחד מהישגיה הגדולים ביותר של קיום העם הזה – התרבות – יש לתת מענה. במידה ותחליטו כי היכלי תיאטרון אינם בטיחותיים כרגע, אני מציעה לתת אפשרות לקיים אירועי תרבות במקומות פתוחים דוגמת אמפי תיאטרון, בהם יש אלפי מקומות. זה לפחות ייתן פתרון זמני וחלקי".

צילום ניוז חיפה קריות

"גם אם יתנו להפעיל אותם תחת מגבלות של %50%-30 זה יהיה אפשרי. באולמות קטנים- כלכלית – לא נוכל לחזור באחוזים נמוכים. זה לא יהיה כלכלי וכולם יפסידו כסף מכך. היכלי התיאטראות ברחבי הארץ על סף פשיטת רגל. אנחנו מארחים את התיאטראות הרפרטואריים על כל מבחר ההצגות/תזמורות/מחול/מופעים. במידה ולא נוכל להתאושש מהמכה הכלכלית- היכן יציגו התיאטראות הרפרטואריים? לאן יהיו פני התרבות במדינת ישראל? חודשים אלו הם מבחינת היכלי התרבות קריטיים להרשמת מנויים לעונה הבאה. אנא – תן מתווה כל שהוא. תאריך יעד טנטטיבי. תקווה. אור בקצה המנהרה".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחברה