מחקר חדש באורנים: 88% מחולי הסרטן נמנעים מלהגיע לחדרי מיון מחשש הדבקות בנגיף הקורונה

למרות החשיבות הגבוהה של המשך צריכת שירותי בריאות של חולי סרטן גם במהלך מגיפת הקורונה, מחקר חדש שנערך בקרב 200 חולי סרטן מרחבי הארץ, חושף כי חלה ירידה משמעותית בצריכת שירותי הבריאות.
 

מחקר חדש שהובילו  ד"ר ענבר לבקוביץ מהפקולטה ללימודים מתקדמים במכללת אורנים, ד"ר שירי שנאן-אלטמן מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן, והעובד הסוציאלי ומנכ"ל הקרן ע"ש רות ורובל, גיא תבורי, מצא כי 30% מבין 200 חולי סרטן מכל רחבי הארץ שהשתתפו במחקר דיווחו כי ביטלו תור שנקבע להם אצל רופא משפחה או רופאים אונקולוגים בשל החשש להידבק בנגיף וכי 88% מחולי הסרטן דיווחו כי הם חוששים במידה גבוהה להידבק בנגיף הקורונה במידה ויפנו למערכת הבריאות.

לשאלה מה היה גורם להם לפנות לקבלת שירותי בריאות בתקופת נגיף הקורונה השיבו החולים: תורים במרחבים פתוחים, מרפאה אונקולוגית מבודדת, שירותים טלפוניים/און-ליין, מידע על אופן ההתמגנות של הצוות המטפל ויותר הסברה על נגיף הקורונה ביחס למצבם הרפואי.

נמצא כי הידע של החולים בנוגע לנגיף הינו גבוה ביחס לאוכלוסיה הכללית וככל שלחולים יש יותר ידע כך הם פונים יותר לשירותי בריאות. מעל 75% ציינו כי הם יודעים במידה גבוהה כיצד נדבקים בנגיף; מה הם תסמיני הנגיף; כיצד מאבחנים את הנגיף; אלו אנשים נמצאים בסיכון להידבק בנגיף; מה ניתן לעשות על-מנת להימנע מהדבקה בנגיף ולאן להפנות אדם החשוד שחלה בנגיף.

דר. שירי שנאן אלטמן – צילום אוניברסיטת בר אילן

בנוגע להתנהגות ביחס לנגיף הקורונה, נמצא כי מעל 80% מהחולים מקפידים על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול; נמנעים מקשר הדוק עם אנשים הסובלים מתסמינים כגון שיעול התעטשות או נזלת; מקפידים על שיעול ועיטוש למרפק או למטפחת חד- פעמית וכן על מרחק של 2 מטרים מאנשים הסובבים אותם מחוץ לבית.

המשך צריכת שירותי בריאות גם בזמן התפרצות נגיף הינה קריטית בייחוד לחולי סרטן הנמצאים בסיכון גבוה לתחלואה וסיבוכים מנגיף הקורונה. המחקר הזה ייחודי משום שנעשו מחקרים בנושא עמדות ורגשות הציבור – אבל על אוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בנגיף הקורונה כדוגמת חולי סרטן, טרם נערך מחקר. אנשי מערכת הבריאות קוראים לחולים כרוניים ולמי שצריך שירותי בריאות שיפנה למערכת אך טרם נערך מחקר שבדק את התופעה ואת הגורמים המסבירים אותה. מדובר בעצם באנשים חולים הנמצאים בסיכון גבוה הזקוקים למענים ייחודים בתקופת נגיף הקורונה. נתוני המחקר קוראים לראשי מערכת הבריאות להבין את צרכיהם היחודיים של החולים הכרוניים בזמן המגיפה ולדאוג להם.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך