>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » עשה ואל תעשה בפיטורי עובדים בחל"ת

עשה ואל תעשה בפיטורי עובדים בחל"ת

למרות הקשיים הכלכליים איתם מתמודדים מעסיקים רבים, יש לזכור כי גם בתקופה זו יש לפעול על פי הוראות דיני העבודה ולסיים העסקת עובדים על פי חוק. חריגה מהוראות הדין, תחשוף מעסיקים לתביעות בבתי הדין לעבודה בעידן שלאחר משבר הקורונה. טור מיוחד של עו"ד רועי סבג עם עצות וכללים >>>
 

איך לפטר עובד בחל"ת?

התופעה המזוהה ביותר עם משבר הקורונה שנגעה כמעט בכל בית בישראל היא ההוצאה ההמונית לחל"ת. בימים אלה, לאחר שחזר המשק לפעילות מבוקרת בהתאם להנחיות משרד הבריאות שבו למסלול העבודה כ-80 אלף עובדים ששהו בחל"ת. אך התחזית היא שגל חסר תקדים של פיטורי עובדים ישטוף את המשק ויפגע בשורה ארוכה של חברות, מפעלי תעשייה ושירותי מסחר. עסקים יחלו ליישם תוכניות התייעלות כשמלבד לאופצית הפיטורים המונחת על השולחן, קיימת הנחה כי מעסיקים ידרשו לערוך קיצוצים בשכר ובתנאי העובדים.


למרות הקשיים הכלכליים איתם מתמודדים מעסיקים רבים, יש לזכור כי גם בתקופה זו עליהם לפעול על פי הוראות דיני העבודה ולסיים העסקת עובדים על פי חוק. חריגה מהוראות הדין, תחשוף מעסיקים לתביעות בבתי הדין לעבודה בעידן שלאחר משבר הקורונה.

כדי להקל על שני הצדדים – עובדים ומעסיקים כאחד, מרוכזים בטור זה כללים חשובים לסיום העסקה כחוק.

עו"ד רועי סבג . צילום: אופיר היב

זימון לשימוע בחל"ת ופיטורים לאחר החל"ת

עובד שהוצא לחל"ת אינו יכול לשהות בחל"ת ללא הגבלה. בסופו של דבר, על המעסיק לקבל החלטה אם ברצונו להשיב את העובד למקום העבודה או לפטרו.

בפני מעסיק המעוניין לפטר עובד בזמן חל"ת ניצבות שתי אפשרויות עיקריות.

הראשונה,  לעדכן את העובד כי הוא שוקל לסיים את העסקתו, לפרט את הנימוקים לכך ולתת לו אפשרות לטעון טענותיו בכתב, בשיחת טלפון או בשיחת זום. כלומר לקיים את הליך השימוע מרחוק, ולא במסגרת פגישה בין הצדדים.

השנייה, להשיב את העובד פיזית למקום העבודה ואז לזמנו לשימוע פרונטלי.

האפשרות הראשונה היא המתאימה ביותר, כאשר עסק ניצב בפני סגירה (למשל עסק בענף התיירות), ואין טעם להשיב עובד לעבודה רק כדי לפטרו.

נאמר כי מבחינה חוקית אין מניעה לקיים הליך שימוע בעת שהותו של העובד בחל"ת, אולם קבלת החלטה על סיום העסקתו חייבת להימסר לו רק בתום החל"ת. החלטת מעסיק על פיטורים תינתן לאחר שנשקלו כל טענותיו של העובד בכובד ראש.  התייחסות המעסיק לטענות העובד תופיע במכתב ההחלטה על סיום העסקה.

פיטורים עקב צמצמומים בעסק

מעסיק צריך לזמן עובד לשימוע ולקיים הליך סיום העסקה כדין, גם אם הסיבה לפיטוריו נעוצה בצמצומי כוח אדם, לדוגמה – ביטול תקנים או ביטול משרות.

פיטורים בשל סגירת עסק

על מעסיק חלה חובה לקיים הליך שימוע כדין גם אם העסק נסגר או בהליכי סגירה. במקרים אלה, זכות הטיעון של העובד תהיה מצומצת יותר.

חפיפה בין החל"ת לבין תקופת הודעה מוקדמת

חל איסור לחפוף בין תקופת ההודעה המוקדמת לבין תקופת החל"ת. מעסיק המפטר עובד מעבודתו, נדרש לתת לו הודעה מוקדמת על פי חוק ממועד סיום החל"ת ואילך. מעסיקים רבים מעדיפים לשלם לעובדיהם תשלום בשווי תקופת ההודעה המוקדמת, ובכך לוותר על נוכחותם במקום העבודה. דרך זו חוקית ומקובלת.

מכסת ימי החופשה של העובד

ימי החופשה שנצברו לזכות העובד ייפדו בגמר חשבון. מעסיקים אינם רשאים לבצע חפיפה בין הזכות לחופשה בתשלום ובין זכות העובד להודעה מוקדמת.

מכסת ימי מחלה

ימים שלא נוצלו לפני החל"ת אינם ניתנים לפדיון במסגרת גמר החשבון ואין זכאות לפיצוי בגין ימי מחלה צבורים לא מנוצלים, אלא אם במקום העבודה יש הסכם אישי או קיבוצי הקובע אחרת.

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין, האמור לעיל אינו אלא תיאור תמציתי בלבד. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין העוסק בדיני עבודה.

 

עו"ד רועי סבג מומחה בדיני עבודה

רח' פל-ים 2 (מגדל אורן) חיפה

טל. 04-6250000

Roy@law-sabag.co.il  mail

www.law-sabag.co.il Wab

 

צילום ניוז חיפה קריות
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט