שביתת התיכוניסטים: מי התיכונים ששברו שביתה ואילו ראשי עיר הגיעו לתמוך

כל התיכונים בחיפה, נשר, הקריות וטירת כרמל השתתפו היום בהשבתת הלימודים עליה הכריז ועד התלמידים הארצי * מי היו שני בתי הספר בקריות ששברו שביתה וקיימו לימודים ומי ראשי הערים שירדו לתמוך בתלמידים?
שיפמן טירת כרמל. קיבלו חיזוק מהמנהלת. צילום: דוברות טירת כרמל

שיפמן טירת כרמל. קיבלו חיזוק מהמנהלת. צילום: דוברות טירת כרמל

שביתת תלמידי התיכון כמחאה על החלטת ארגון המורים שלא לאפשר למורים לצאת לטיולים ופעילויות חוץ בית ספריות, הייתה בכל בתי הספר בחיפה, טירת כרמל, נשר והקריות. רק בשני בתי ספר התקיימו לימודים והתלמידים לא לקחו חלק בשביתה, הראשון הוא תיכון "רודמן" בקרית ים, והשני אולפנת סגולה בקרית מוצקין.
אלפי תלמידים הדירו רגליהם מבית הספר, או הגיעו אליו עם שלטי והפגנת מחאה.
היו גם כמה ראשי עיר, כמו חיים צורי מקרית מוצקין ואלי דוקורסקי מקרית ביאליק שהגיעו להביע תמיכה בתלמידים ובמחאתם.
חלק מתלמידי התיכונים בחיפה יצאו לטיול מחאה מטעם החברה להגנת הטבע ונסעו לזכרון יעקב. כרגע, פרט לבחינת בגרות המתוכננת ליום חמישי, לא יתקיימו לימודים.
התלמידים מוחים כנגד החלטת ארגון המורים והעומד בראשו, רן ארז, שלא לאפשר למורים להצטרף לתלמידים בטיולים. בנוסף, החל מהשבוע ניתנה הוראה למורים בתיכונים, גם לא להצטרף לסיורים לימודיים מחוץ לכותלי בית הספר.
בין בתי הספר הראשונים שהחלו במחאה במחוז חיפה, היו בית ספר חוגים שהפגין בשבוע שעבר בכניסה לשער בית הספר, תוך כדי שהתלמידים פורסים אוהלים ומניפים שלטים. גם תלמידי נשר הפגינו בשבוע שעבר. אליהם הצטרפו תלמידי תיכון "שיפמן" בטירת כרמל שהפגינו השבוע, כמו תלמידי התיכונים בקרית ביאליק וקרית מוצקין.

חיים צורי בא לתמוך בתלמידי קרית מוצקין. צילום: דוברות מוצקין

חיים צורי בא לתמוך בתלמידי קרית מוצקין. צילום: דוברות מוצקין

אל תפגעו בתלמידים השובתים

השבוע שיגרו חברי מועצת הנוער בחיפה מכתבים לכל מנהלי בתי הספר התיכוניים בעיר, באמצעותו ביקשו לקבל את הסכמת המנהלים לשביתה, ואם אפשר גם תמיכה. מרבית המנהלים נענו והתלמידים, כאמור, החלו הבוקר בהשבתה כללית של כל התיכונים.
במכתבם למנהלים כותבים חברי מועצת הנוער: "תלמידי ישראל רוצים להיות מעורבים! רוצים להיות אזרחים פעילים! אנא עזרו לנו במאבק שלנו, שהרי אנחנו שותפים לאותו רצון: מציאת פתרון לכם, המורים והחזרת תלמידי ישראל לשבילים. אנו קוראים לכם, לא לפגוע בתלמידים השובתים אלא לעודד אותם לסולידריות חברתית. יחד, בעזרתכם, נצא למאבק צודק וחשוב".
יובל חלביה, יו"ר מועצת התלמידים בבית הספר "שיפמן" בטירת כרמל, אשר יזם יחד עם מועצת התלמידים בבית הספר את ארגון המחאה ואת השביתה המתוכננת אמר היום: "הטיולים וכל ימי החוץ מקנים לתלמידים ערך מוסף, אחריות חברתית וסביבתית וזיכרונות שילוו אותם לכל החיים. אנחנו לא מוכנים לוותר עליהם ונעשה מה שיידרש כדי להחזיר את הטיולים". מנהלת בית הספר, אירית זליג, התייחסה אף היא לשביתה ואמרה: "הטיולים השנתיים תורמים לגיבוש ואהבת הארץ. אני שמחה שהתלמידים תומכים במאבק הצודק של המורים ומצד שני, אנחנו לא מוכנים לוותר על להיות חלק מהצוות שייצא עם התלמידים לטיולים. בטיולים נרקם קשר אישי עם המורים, האווירה מיוחדת והחשיבות שהמורים יצאו יחד עם התלמידים לטיולים גבוהה מאוד".

ראש העיר אלי דוקורסקי העביר את תמיכתו לתלמידים

ראש העיר אלי דוקורסקי העביר את תמיכתו לתלמידים

צורי ודוק ורסקי תומכים

כאמור כמה מראשי העיר הביעו תמיכה בתלמידים ואף הגיעו להביע את תמיכתם במקום המחאה בחצרות בתי הספר. אחד מהם הוא ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, שהתייחס לשביתה ולמחאה ואמר: "במידה וועד ההורים ישתף פעולה עם העירייה, אנו נתמוך ביציאת התלמידים לטיולים, עם או בלי המורים".
ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, אף הוא תמך בתלמידים ואמר: "התלמידים, בתמיכתי המלאה, מוחים על ביטול הטיולים עקב מאבק צודק אחר שמנהל ארגון המורים לטובת ציבור המורים. נערכו בבית הספר התיכון בעיר פעולות הסברה ומחאה שארגנה מועצת הנוער העירונית יחד עם מועצת התלמידים. אף כי אני מתנגד להשבתות במערכת החינוך, במקרה זה אני תומך במאבק התלמידים ומצדד בהחלטתם להשבית מחר את הלימודים כאות מחאה. התלמידים אינם צריכים להיות בני ערובה ולהיפגע ואין לבטל את טיוליהם".
בתגובה נמסר ממשרד החינוך: "בימים אלו משרד החינוך מקיים דיונים רציפים עם ארגון המורים על מנת להגיע לפתרון הנושא בהקדם האפשרי ולרווחת התלמידים. בתוך כך, הנושא הועבר להתייעצות והנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך