שני זרים ברמה ונתמודד מול מכבי ת"א על האליפות

עם הרבה אופטימיות, שמותנית בהרחבת הסגל וזיכרונות רעים מאוד מהעונות האחרונות, אייל משומר פותח את העונה העשירית שלו במכבי חיפה. בראיון מיוחד לפתיחת העונה הוא מדבר על האכזבות הקשות (שילוב של חוסר יכולת עם חוסר מזל), על ההדחה בעונה שעברה מהסגל (הכל השתנה כשהתחלף המאמן. זה היה משהו אישי נגדי), על השינוי שחל ברוני לוי מהקדנציה הקודמת (הוא הרבה יותר סבלני וקשוב) וגם מתייחס ליחסי האהבה-שנאה עם האוהדים (אין לי מושג למה זה ככה) ודואג להבהיר לקהל אחת ולתמיד: "אני לא נשוי לאחיינית של יעקב שחר ולא לבת של עוזי מור"

הייתי רוצה לומר שניקח אליפות. משומר צילום: דור טמבור

הייתי רוצה לומר שניקח אליפות. משומר
צילום: דור טמבור

אחרי שאבישי ז'אנו עזב את מכבי חיפה, נותרה עמדת המגן הימני של מכבי חיפה עם בור גדול מאוד. אלון חרזי אמנם תמיד היה אופציה, אבל במכבי חיפה חיפשו אחד שיוכל להיכנס לנעליים העצומות שהותיר מספר 16. לעמדה הובא שני נתנייתים, אורי אוזן וקלמי סבן, שלא ממש הצליחו ואז למאמן הירוק דאז היתה הברקה: להביא את קפטן הפועל כפר סבא, שהיה רק בן 22, אייל משומר. ההתחלה לא הייתה פשוטה, כיוון שהציפיות היו גבוהות. הוא לא הצליח לספק את הסחורה ולא מעט הרימו גבה והביעו את אכזבתם מיכולתו. משומר הילד, לא נבהל ומהר מאוד התברר לכולם מדוע רוני לוי התעקש להביאו. השחקן החל לגלות יכולת ומוטיבציה גבוהות ואף כבש מספר שערים יפים וחשובים במדי הירוקים. בשנת 2008, לאחר שהיה עקבי ביכולתו, זומן לנבחרת ורשם הופעה ראשונה מול קרואטיה. הוא הפך לשחקן קבוע בהרכב  תוך כדי ניהול מערכת יחסים של אהבה-שנאה עם האוהדים. אשתקד, במהלך העונה, נופה מסגל הקבוצה ובעקבות העובדה שלא ראה דשא, איבד את מקומו היציב עד אז, בנבחרת ישראל. ובכל זאת משומר בן ה-32, שורף את קו ימין של מכבי חיפה כבר תשע שנים ובשבת מול בני יהודה הוא ייפתח את עונתו העשירית בקבוצה. "מרגיש כבר כמו שחקן בית של הקבוצה", הוא אומר בראיון מיוחד, "מאוד מחובר, אוהב את מה שקורה במערכת, עם הקהל עם האצטדיון המדהים והמפואר הזה, אני מאוד שמח להתחיל עונה עשירית במיוחד לאחר שחתמתי לשתי עונות. עשר שנים בקבוצה אחת זה המון זמן, במיוחד בכדורגל שלנו, אין היום הרבה שחקנים כאלו שמחזיקים זמן רב במועדון אחד".

 אתה סוגר מעגל עם רוני לוי שהביא אותך מכפר סבא.

"נכון. הייתי אתו שתי עונות ראשונות בחיפה. לצערי אלו היו עונות שלא לקחנו בהן אליפויות , אבל הגענו לשמינית גמר הליגה האירופית".

אחרי שהבקעת את שער הניצחון בדרבי לפני שבועיים, רוני הגדיר אותך כמגן הטוב בארץ.

"זה כיף גדול לשמוע כאלו מחמאות. זה מחזק אותי וגורם לי לרצות לתת ולהשקיע הרבה יותר במגרש, במיוחד בשביל רוני, אבל זה גם מסוכן. חובת ההוכחה עליי, לא רוצה לאכזב לא אותו ולא את הקהל, מקווה להצליח ולעמוד בציפיות ממני".

המילה קהל, בהקשר שלך מפחידה קצת, לא? מה הם רוצים ממך?

"את האמת אין לי מושג למה זה ככה. למרות שאני חושב שזה רק חלק קטן מהקהל, כי אני מקבל הרבה תמיכה גם מהיציע וגם מחוצה לו, יש כמה שלא אוהבים אותי ואין מה לעשות. זה בסדר, אני מקבל את זה באהבה, לא יכול להכריח אותם לאהוב אותי".

אבל אתה שחקן של הקבוצה, מאיפה זה מגיע? ניסית לברר איתם?

"ניסיתי, באיזשהו שלב כבר ויתרתי. בעבר חלקם טענו שאני מקושר למשפחה זו או אחרת. אז אני רוצה להבהיר פעם אחת ולתמיד, אני לא נשוי לאחיינית של יעקב שחר ולא לבת של עוזי מור".

ואיך אתה מרגיש עם זה?

"בהתחלה זה היה משפיע עליי, הייתי לוקח קצת ללב. עם הזמן התעלמתי. בשורה תחתונה אני רוצה לתרום לקבוצה. לפעמים הולך ולפעמים לא, אני משקיע 200 אחוז. אני לא מצפה מכל 18 אלף האוהדים שיאהבו אותי. היום זה אני, מחר זה שחקן אחר. אני עולה על המגרש, מנסה להוכיח לעצמי ולמאמן וכמובן שגם לקהל. גם כשאני טוב תמיד יש את אלו שישרקו ויקללו. אבל למה להתעסק בדברים כאלה? יש לנו את הקהל הכי גדול והכי טוב בארץ. הם השחקן ה-12 שלנו. זה מדהים, דבר שלא היה קיים אף פעם בכדורגל הישראלי. זה רק מראה על העוצמה של המועדון. חשוב שהקהל ימשיך לתמוך ולעודד אותנו  גם במשחקי הבית והחוץ, הם פקטור משמעותי ואנחנו מודים  להם על כל מה שהם עושים. סמי עופר עשה את שלו, אבל אני מאמין שגם אם היה אצטדיון כזה בקבוצות אחרות , לא היה להם 18 אלף מנויים".

ולמרות כל הקהל הזה וכל האווירה המטורפת הזאת, אתם כבר ארבע עונות מתרסקים פעם אחר פעם. לא מצליחים להגיע לשום דבר. איך אתה מסביר את זה?

"זה שילוב של כמה דברים. נראינו רע מאוד, חוסר מזל, חוסר יכולת, אבל אלו דברים שיכולים לקרות בכל קבוצה. אני חושב שזה תרכובת של כמה דברים. לא מאשים רק את המאמנים ולא אוהב לדבר על מאמנים אחרים. אנחנו מסתכלים קדימה והמטרה היא להחזיר את המועדון למקום הטבעי שלו, מועדון שרגיל לתארים, להתמודד על אליפות ועל כל התארים האפשריים. כרגע להצהיר ולדבר על אליפות זה לא יהיה רציני . במהלך העונה ישפטו אותנו לפי התוצאות".

כל שנה אתם אומרים את אותם משפטים וכל שנה התרסקות. אתם, השחקנים, לא הרגשתם בשנים האחרונות קצת לוזרים? זה השפיע על הביטחון העצמי שלכם?

"היינו מאוכזבים ואין ספק שזה פגע בביטחון העצמי, אבל שחקן כדורגל יודע שזה חלק מהקריירה. פעם אתה למטה ופעם למעלה. צריך לדעת להיות חזק. מה שטוב בכדורגל זה את האופציה שאפשר לתקן, תמיד יש את המשחק הבא ואת העונה הבאה. אני סומך על רוני לוי ועל הצוות שידעו להחזיר את הביטחון העצמי לשחקנים. ההכנה הייתה מצוינת, אנחנו כבר רואים ומרגישים את השינוי באווירה, באימונים ובמשחק עצמו. כמובן שצריך להמשיך להשתפר ואנו שואפים להראות טוב יותר ככל שתתקדם העונה".

מרגיש כמו שחקן בית. משומר ציום: דור טמבור

מרגיש כמו שחקן בית. משומר
ציום: דור טמבור

חווית עם מכבי חיפה אליפויות ועלייה לליגת האלופות ולליגה האירופית, מה השוני באווירה בקבוצה של השנים ההן לאווירה כיום?

"הבעיה הייתה ביכולת. נכון שבאופן טבעי זה השפיע על האווירה, אבל השתדלנו לשמור על חדר הלבשה בריא, לא להוציא סכסוכים לתקשורת. כמובן שכשהתוצאות טובות, אנחנו שמחים יותר והאווירה מצוינת. כיום, קיים קשר מצוין בין כל השחקנים, הבוגרים, הוותיקים וגם הצעירים יחד".

בקדנציה הקודמת של רוני לוי, נשארה פה אדמה חרוכה. בעיות וסכסוכים.  לא מעט אנשים מספרים שרוני לוי של היום שונה. אתה מרגיש את השינוי הזה?

"בהחלט. הוא יותר סבלני, יותר קשוב לשחקן, עדיין יש לו דרישות גבוהות כמו בעבר, היחס לשחקנים מצוין, קיים כבוד הדדי, הוא יותר מבין את השחקן ורגוע יותר. השחקנים מחוברים אליו מאוד, מעריכים את המקצועיות שלו ומכבדים אותו בתור אדם ובתור מאמן".

איפה אתה רואה את השינוי בו?

"אני בטוח שעם הזמן הוא רכש יותר ניסיון, יותר ידע. גם בעבר היה מאוד מקצועי, האימונים שלו הם ברמה גבוהה. רוני תמיד דרש יותר ממאמנים אחרים. הוא ללא ספק המאמן הכי טוב בארץ".

מאמן הכי טוב בארץ זה טוב ויפה, אבל עדיין צריך סגל חזק וכזה עדיין אין לכם. עם הסגל הנוכחי איזה מקום אתם שווים בליגה?

"אני רוצה להגיד לך ראשון. אבל כדאי שנמתין לפחות 10 משחקים ונראה מה יהיה. מאמין שאם נשיג תוצאה טובה במחזור החמישי מול מכבי ת"א, זה בהחלט יכול להצהיר על הכוונות שלנו".

אתה רואה מצב שאתם מצליחים לדגדג בכלל את מכבי תל אביב?

"אם נביא שני זרים ברמה או שניים מעל הסגל הקיים, נוכל להתמודד מול מכבי ת"א על כל תואר אפשרי. אבל זה צריך להיות זרים ברמה. אם נביא ברמה הקיימת זה לא יעזור. מעדיף שנישאר עם הקיים. יש לנו שחקנים צעירים מוכשרים, עם כשרון גדול ברגליים שצריכים להשתפשף ולצבור ניסיון ולאחר שיקבלו דקות משחק, יעזרו ויתרמו לקבוצה".

בוא נדבר קצת עליך אישית. בעונה שעברה הודחת מההרכב ואלעד גבאי בא על חשבונך.

"לי אישית אין בעיה עם תחרות, אבל התחושה שלי שזה היה הרבה מעבר ליכולת שלי על המגרש. הכל השתנה ברגע שהתחלף המאמן. התחושה הפנימית שלי הייתה שזה משהו אישי נגדי. הייתי שחקן נבחרת קבוע ופתאום להגיע למצב של לא להתלבש אפילו. זה מאוד הציק לי וערער לי לא מעט את המחשבות. הרגשתי רע, אבל לא חשבתי לרגע לעזוב, האמנתי ביכולת שלי, המשכתי להתאמן ברצינות ולא ויתרתי לעצמי. נפגעתי שלא התלבשתי אבל אני בחור חזק, ככה שהחלטתי להתמודד ולא להתייאש".

איך היה לאבד את המקום בנבחרת?

"לקחתי את זה קשה. רציתי להיות שותף ולעזור לנבחרת וידעתי שאם לא אשחק בקבוצה, לא אוזמן לנבחרת. ההרגשה הייתה רעה, היה מאכזב, הייתי שחקן הרכב קבוע ובמשחקים שבהם שותפתי, השגנו תוצאות טובות. אבל  זה הכדורגל וצריך להיות חזקים גם במצבים כאלו. להתעלות ולהמשיך הלאה".

לסיום, מה אתה מאחל לעצמך ולקבוצה לקראת פתיחת העונה בשבת?

"קודם כל שכולנו נהיה בריאים. שנפתח את העונה ברגל ימין שתהיה עונה משמחת עם כמה שפחות פציעות. באופן אישי, אני מאחל לעצמי להציג יכולת טובה, לעזור לקבוצה כמה שיותר, שהקהל ייהנה ושהמועדון יהיה מרוצה. לא יכול להבטיח לך אליפות, אבל מבטיח לעשות את המקסימום".

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בספורט