>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » תאונת עבודה לעובדים מהבית בימי הקורונה

תאונת עבודה לעובדים מהבית בימי הקורונה

על פי סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי: "תאונת עבודה" – היא תאונה שאירעה לעובד תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעסיקו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו. טור מיוחד של עו"ד רועי סבג עם עצות וכללים >>>
 

ככלל, התופעה של עבודה מהבית בין כשלעצמה ובין כסוג של עבודה מרחוק, בין שהיא מבוצעת על ידי עובדים שכירים ובין שהיא מבוצעת על ידי עובדים עצמאיים המנהלים את עסקם מביתם, היא תופעה נפוצה בחיי העבודה ומוכרת במשפט העבודה.

לאחרונה, כחלק מצעדי ההתגוננות מנגיף הקורונה, אנו עדים לעלייה חדה בשיעור העובדים המועסקים מביתם. עובדים רבים נתבקשו על ידי הממונים עליהם לעבוד מביתם, ולא להגיע למקום העבודה. כתוצאה מכך, חלה גם עלייה בשיעור העובדים שנפגעו בביתם בתאונות ביתיות.  מכאן עולה השאלה האם פגיעת עובד בביתו היא בגדר תאונת עבודה, על כל המשתמע מכך.

עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

בעידן המודרני הבית עצמו עשוי לשמש למטרה כפולה: מגורים ועבודה.

על פי הלכת בית הדין הארצי לעבודה, בכל פעם שמתרחשת תאונה לעובד בביתו, יש למקם את נסיבות אירוע התאונה ואת הקשר הסיבתי בינה לבין אחת מן התכליות  – מגורים ועבודה. כך, יכול ונסיבות אירוע התאונה ילמדו אותנו שהתאונה התרחשה אגב התנהלותו של הנפגע בחיי היום-יום שלו בביתו.  אך יכול גם שנסיבות התאונה ילמדו אותו שהתאונה התרחשה עקב עיסוקו של המבוטח ותוך כדי עיסוקו, כאשר לצורך זה היה לו ביתו כמשרדו.

בהתאם להלכה גם אם עובד היה העד היחיד להתרחשות התאונה – אין בכך כדי לשלול את עצם ההכרה בהתרחשותה של תאונת עבודה במהלך העבודה בבית ובמסגרתה.

במקרה מסוים שנדון בבית הדין לעבודה, התקיים דיון אודות השאלה האם יש להכיר בפגיעתה של עובדת שעבדה מהבית כתאונה בעבודה, בנסיבות בהן העובדת יצאה מביתה להסיע את ילדיה לגן, ובדרכה חזרה לביתה אירעה לה תאונה. העובדת טענה כי הסעת ילדיה לגן הילדים הינה פעולה נלווית לעבודה ולחילופין, כיוון שבעת קרות התאונה שוחחה בטלפון בענייני עבודה, הרי שהתאונה התרחשה "תוך כדי עבודתה ועקב עבודתה". בית הדין לעבודה דחה את תביעתה וקבע כי הארוע לא ארע תוך כדי ועקב עבודתה.

במקרה אחר, עובד הייטק שעבד מביתו נפל מהכיסא בזמן שליחת הודעת דוא"ל ושבר את הרגל. בית הדין קבע כי מדובר בתאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו, ולכן הכיר בפציעתו כתאונת עבודה.

 

עו"ד רועי סבג מומחה בדיני עבודה

רח' פל-ים 2 (מגדל אורן) חיפה

טל. 04-6250000

Roy@law-sabag.co.il  mail

www.law-sabag.co.il Wab

 

צילום ניוז חיפה קריות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט