"תחזירו לנו את הים"

כ- 150 דייגים יהודים וערבים בכ – 40 סירות דיג חסמו היום את הכניסה לנמל חיפה, במחאה על השבתת ענף הדיג ופגיעה בפרנסתן של עשרות אלפי משפחות בישראל
 

לאחר השבתה מאונס של למעלה מחודשיים בשל מגיפת הקורונה, השבית משרד החקלאות את הדיג לחודשיים נוספים, וזאת אף ללא קבלת פיצוי כמו בשנים הקודמות.

כ-40 כלי שייט וכ- 150 דייגים מקצועיים הפליגו הבוקר (חמישי), במשט מחאה נגד מדיניות משרד החקלאות הממיטה לטענתם אסון כבד על הדייגים ומשק הדיג בארץ. זאת בעקבות כניסתן לתוקף ביום שלישי של תקנות איסור הדייג, תקנות אשר תישארנה בתוקף למשך חודשיים.

במשט המחאה במעגן הדיג, נמל עכו ונמל חיפה, השתתפו גם מספר חברי כנסת מהרשימה המשותפת; אמטאנס שחאדה, עאידה תומא סולימאן, סאמי אבו שחאדה ואימאן ח'טיב.

משט מחאה זה הנו חלק משורת משטי מחאה עליה הכריז איגוד דייגי ישראל, במסגרת המאבק שהוא מוביל בשנים האחרונות לשמירה על המורשת רבת השנים ועל מקור פרנסתן של מאות משפחות העוסקות בדיג באופן ישיר ועוד עשרות אלפי משפחות המתפרנסות באופן עקיף מהדיג.

 

מחאת הדייגים היום בחיפה. צילום: איגוד הדייגים

 

 

במשט השתתפו דייגים מעכו, חיפה, פרדיס, ג'סר אלזרקא ויפו, בצד הכאב הגדול הוא הראה שוב את הצד היפה של חיים המשותפים, השתתפו בו יהודים, דרוזים, צ'רקסים וערבים.

כולם מייצגים את משפחות הדיג הקיימות כאן כבר מאות בשנים. הדייגים הניפו שלטים בנוסח הים חיינו ומקור פרנסתנו וקראו קריאות: "הדיג הוא מורשת וחלק מזהותנו".

המשט חסם למשך 30 דקות את הכניסה לנמל חיפה, כאקט מחאה. אנשי השיטור הימי הוזעק למקום.

יו"ר וועד דייגי יפו, סעדו זיינב הסביר את מצבם של הדייגים בימים אלו: "אנחנו אחרי חודשיים ללא פרנסה בגלל נגיף הקורונה, ובמקום שמשרד החקלאות ידאג לסיוע ופיצוי לדייגים, הוא גוזר עלינו השבתה לחודשיים נוספים. איך נביא אוכל לילדים שלנו? איך נחיה? עוד יומיים חג אלפיטר ואין לנו מה להביא לילדים. זו אטימות ובושה. אני משוכנע ששר החקלאות הנכנס, אלון שוסטר, שכבר הכריז שהחקלאות הישראלית היא בראש מעייניו, ישנה בהקדם את המצב המעוות הזה".

 

מחאה היום בחיפה ובעכו נגד משרד החקלאות. צילום: איגוד הדייגים

 

סמי אלעלי, דובר האיגוד אמר:

"זכותנו להביא דגים טריים, טעימים וזולים לאוכלוסייה בארץ, וזכותו של הציבור לאכול דגים מהים, בדיוק כמו בכל מקום אחר נורמלי ברחבי העולם". אלעלי הוסיף כי "מה שקורה בשנים האחרונות זה לא ניהול ממשק דיג, זה חיסול הדיג והמורשת והדייגים. מאבקנו הצודק הוא למען השמירה על המורשת ולמען פיתוח ענף הדיג וכנגד מדיניות משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים, ונגד אי הקצאת פיצוי לדייגים על תקופת ההשבתה והפגיעה החמורה בחופש העיסוק שלנו. כל זה נוכח התעלמות מוחלטת ואי הקצאת תקציבים לפיתוח הענף ולתמיכה בדייגים".

עו"ד דוד מנע בא כוח איגוד הדייגים:

"הגשנו עתירה מינהלית להוצאת צו מניעה לביטול הסגירה ודנים בה בבית המשפט המחוזי. כולי תקווה שהצו יוצא בהקדם. אני חושב שמשרד החקלאות עושה עוול למשפחות דייגים שהושבתו מעבודה חודשיים בגלל הקורונה ועכשיו מבקשים להשביתם עוד חודשיים, ללא שום פיצוי כפי שהיה בשנים הקודמות.

תאמינו שהדגים כבר התרבו ולא צריך עוד השבתה. אף אחד לא הוכיח מעולם שהשבתת הדיג גורמת להתרבות הדגים, רובם דגים נודדים והם לא מכירים בגבול עם עזה ולבנון".

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות