>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » האם מעסיק מחויב בהפקדות פנסיוניות בגין עמלות ובונוסים?

האם מעסיק מחויב בהפקדות פנסיוניות בגין עמלות ובונוסים?

מאז ומעולם השיח הבוער בקרב אנשי מכירות היה סביב עניין העמלות והבונוסים, ובפרט סביב השאלה האם תוספות אלו הן חלק מהשכר הקובע לצורך ביצוע הפקדות פנסיוניות. טור מיוחד של עו"ד רועי סבג עם עצות וכללים >>>
 

בתי הדין לעבודה נדרשו לא אחת לסוגיית הכללת תוספות שונות בשכר הקובע והבחינו לצורך העניין בין עמלה ובונוס. מבחן המפתח שאימץ בית הדין לעבודה הוא "מבחן ההתניה" – כאשר תשלום לא מותנה בתנאי כלשהו אלא משולם עבור ביצוע העבודה הרגילה, ככלל הוא יוכר בשכר הקובע לצורך הפקדות פנסיוניות.

עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

עמלת מכירות

עמלות הן נגזרת של אחוז מסוים מסך מכירות העובד, המשולמות מדי חודש עבור תפוקת עבודה. ההלכה בבתי הדין לעבודה, היא כי עמלה המשולמת לעובד מאחוז מהמכירות שלו מהווה רכיב שיש לקחת בחישוב השכר הקובע לצורך ביצוע הפקדות פנסיוניות.  כך לדוגמה, כאשר שכרו של איש מכירות מורכב משכר בסיס ועמלות מכירה בסך 500 ₪ בגין המכירות שביצע באותו חודש, רכיב עמלות מהווה חלק משכרו של העובד.

בתי הדין קבעו שגם עמלת מנהל חנות הנגזרת כאחוז מהפדיון החודשי של החנות ומהשקל הראשון, הינה חלק משכר לצורך חישוב הפקדות לקרן הפנסיה.

בונוסים

בונוס המשולם לעובדי מכירות הוא תשלום המשולם לעובדים כתמריץ להישגים בעבודה ומותנה לרוב בעמידה ביעדים. לכן, ככלל, בונוס אשר מותנה בתנאים לא יוכר בשכר הקובע לצורך הפקדות פנסיוניות.

במקרה שנדון לאחרונה בפסיקה, בחן בית הדין לעבודה תשלום בונוסים שקיבלו עובדי מכירות בחנות בגדים. באותו מקרה, קיבלה עובדת מכירות "בונוס יעדים" בסך של 750 ש"ח בגין הגעה ליעד. כלומר, העובדת הייתה זכאית לסכום קבוע (בונוס) רק אם חצתה סכום מכירה, שהוא מעבר לנורמה שקבעה הרשת. בית הדין לעבודה קבע כי כיוון שתוספת השכר מותנית ביעד מסוים, הרי שמדובר בתוספת שאינה חלק מהשכר הקובע לצורך ביצוע הפקדות פנסיוניות.

לעיתים מעסיקים מנסים להימנע מהפקדות פנסיוניות בסכומים גבוהים, ומסווגים עמלות כבונוסים בתלוש השכר של העובדים. בתגובה לכך, פסק בית הדין לעבודה כי בחינת רכיב תיעשה על פי מהותו ולא לפי השם שניתן לאותו רכיב בהסכם ההעסקה או בתלוש השכר.

 

עורך דין רועי סבג – מומחה בדיני עבודה

רח' פלי"ם 2 (מגדל אורן) חיפה

טל' 04-625-0000

MAIL Roy@law-sabag.co.il

WEB www.law-sabag.co.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט