>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » עובדת נצפתה במסע קניות בזמן מחלה. מה פסק בית הדין לעבודה?

עובדת נצפתה במסע קניות בזמן מחלה. מה פסק בית הדין לעבודה?

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה נרחבת במסגרתה עובדים מדווחים על ימי מחלה, תוך צירוף אישורי מחלה, אך בו בזמן שוהים בחופשה בחו"ל או בחופשה אחרת. טור מיוחד של עו"ד רועי סבג עם עצות וכללים >>>
 

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה נרחבת במסגרתה עובדים מדווחים על ימי מחלה, תוך צירוף אישורי מחלה, אך בו בזמן שוהים בחופשה בחו"ל או בחופשה אחרת.

נציבות שירות המדינה הוציאה הוראה לעובדיה בעניין, לפיה דיווח מחלה נועד למקרים בהם העובד אכן חולה ואינו יכול להגיע לעבודתו וככל שהעובד נמצא בפועל בחופשה עליו לדווח על חופשה, גם אם הוא מחזיק בגין מועדים אלו באישור מחלה. הנציבות מסרה לעובדיה כי דיווח על ימי מחלה בעת שהייה בחופשה עלול להיות דיווח כוזב, וככזה לעלות כדי עבירה משמעת.

עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

בראשית שנת 2020 נדונה סוגית האישורים הכוזבים בבית הדין לעבודה. באותו מקרה, נדונה תביעה על סך 200 אלף שהגישה עובדת שהועסקה כנציגת שירות לקוחות טלפוני ופוטרה מעבודתה, לאחר שנצפתה בשופינג בזמן "מחלה".

המעסיק אשר הבחין כי העובדת שעבדה במוקד השירות הטלפוני הציגה לו בזמן אמת אישורי מחלה חסרים ושאינם מפורטים, חשד כי מדובר באישורי מחלה כוזבים הנמסרים לו בתרמית תוך ניצול זכויותיה לתשלום ימי מחלה.

נוכח זאת, שכר המעסיק שירותי משרד חקירות שעקב אחר העובדת ובעלה במהלך ימי מחלה מסוימים. החוקרים מצאו כי העובדת ביקרה בזמן "ימי המחלה" עם בעלה במרכזי קניות, סעדה במקומות שונים, ונסעה לכותל המערבי בירושלים.

העובדת זומנה לשיחת שימוע במהלכה התברר לה כי המעסיק העמיד חוקרים פרטיים שעקבו אחריה ואחר בעלה במהלך ימי המחלה, והציג בפניה את ממצאי החקירה.

העובדת פוטרה מעבודתה תוך שלילת זכאותה לפיצויי פיטורים ואי תשלום דמי מחלה בגין הימים שנעדרה מעבודתה. העובדת עתרה כנגד ההחלטה לבית הדין לעבודה.

בית הדין בהכרעתו קבע כי המעסיק פעל בתום לב ובדרך הוגנת כאשר ביקש לבסס את החשדות על ידי גיוס חוקרים פרטיים ולא לפטרה על רקע תחושות בטן בלבד.

עוד קבע בית הדין לעבודה כי לא מצא פגם בהחלטת המעסיק לפטר את העובדת תוך שלילת זכאותה לפיצויי פיטורים ותשלום המחלה, בנסיבות בהן עשתה העובדת ניצול ימי מחלה שלא כדין, הפרה את חובת תם הלב וההגינות המוטלת עליה והאמון שניתן בה.

לפיכך עובד המדווח על ימי מחלה, ובזמן המחלה הוא יוצא למסע קניות או מבלה בחופשה חשוף לפיטורים, לשלילת פיצויי פיטורים ולאי תשלום ימי המחלה. ברור כי תרמית המחלה עשויה להתגלות לא רק על ידי חוקרים פרטיים, אלא גם על ידי פוסטים ברשתות החברתיות ובשיתוף חוויות ואירועים באינטרנט.

עורך דין רועי סבג – עורך דין דיני עבודה חיפה

רח' פלי"ם 2 (מגדל אורן) חיפה

טל' 04-625-0000

MAIL Roy@law-sabag.co.il

WEB www.law-sabag.co.il

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט