"השוני הוא כל היופי"

הכנס השנתי המקוון של החוגים לסוציולוגיה ולאזרחות במכללת אורנים: על קופים, סורגים, מיתוסים, משפחה, חברה ורשתות חברתיות >>>
"בשנות ה- 30 של המאה הקודמת דיווח העיתון הצרפתי 'פארי-סואר' על קוף שישב בכלוב באחד מגני החיות, וכשנתנו לו נייר ועיפרון צייר את סורגי הכלוב. העובדה הפתיעה את בני האדם משתי סיבות,  האחת: הקוף מצייר! והשנייה: הסורגים, כך הוא רואה את העולם"!

"מאז נעשו ניסיונות רבים להפוך את הקופים לציירים. לפני כמה שנים דיווחו גם כלי המדיה בישראל על קופה שהחלה לצייר ממש כמו אמנית, צבעים, צורות ושילובים. תנאי החיים שלה היו שונים מהקוף ההוא, היום כבר לא נראה בגני החיות כלובים כמו פעם".

 

והיום, האדם שתמיד היה חי בתוך הרשתות החברתיות והכללים שלהן, הכניס את עצמו עוד יותר לתוך הגבולות וההגבלות, באמצעות הרשתות החברתיות המקוונות. האם הרשתות אכן מהוות עבורנו סורגים? האם ההיפך, הן פותחות לנו את העולם?", במילים אלה פתחה ד"ר לודמילה קריבוש, ראשת החוגים לסוציולוגיה ולאזרחות במכללת אורנים, את הכנס השנתי של שני החוגים שעסק בפריצת הרשת ובשבירת הסורגים, המיתוסים החברתיים, או האמיתות המקובלות מאליהן, מנקודות הראיה של הסוציולוגיה והאזרחות.

מתוך הסרט של ענבל לוי ומרב מלחי - זוגות מעורבים כאתגר בחברה הישראלית. תמונה: מכללת אורנים

מתוך הסרט של ענבל לוי ומרב מלחי – זוגות מעורבים כאתגר בחברה הישראלית. תמונה: מכללת אורנים

 

הנושאים שעלו בכנס התייחסו לסוגיות שעל סדר היום החברתי, כגון אתגרים דמוקרטיים בעידן הרשתות החברתיות, זוגות מעורבים כאתגר בחברה הישראלית ויוטיוב כפלטפורמה לתיעודם, אתגרי חיים משותפים בקהילות מעורבות ושיתופי פעולה בין קהילות דתיות, מציאת פתרונות לבעיות חברתיות באמצעות החקר המוקיר בזום ועוד.

ד"ר קריבוש: "הכנס הראה איך המיתוסים נשברים באמצעות השיח האקדמי והאנושי עליהם, בהתבסס על העובדות, הפרשנות והחקר. הכנס הבהיר, דרך השאלות המעניינות, הדעות השונות והפתרונות המגוונים לשיח מעמיק ומקדם לגבי התופעות החברתיות בנות זמנינו."

דר לודמילה קריבוש. תמונה: מכללת אורנים

דר לודמילה קריבוש. תמונה: מכללת אורנים

 

בין הדוברים בכנס, ענבל לוי, יוצרת מהישוב עופרה, שיחד עם מרב מלחי, צילמה סרט על מתנחלים דתיים וחילונים "זוגות מעורבים כאתגר בחברה הישראלית ויוטיוב כפלטפורמה לתיעוד."  בסרטן של השתיים הפסיפס האנושי ביישוב ולדבריהן: "השוני הוא כל היופי, והישוב עפרה הוא דוגמה לכך. לא צריך להסתיר את הקונפליקטים , הם תמיד יהיו שם, אז רצוי להביא אותם בדרך ההומור. החברה הישראלית מורכבת ממגוון עשיר ורחב של כל העדות, המינים והסוגים, ובסרטון הקצר שלנו הצלחנו לגעת בחלק קטן ממה שקיים במציאות, במרקם שנבנה כאן. זהו מישמש אחד גדול, קיבוץ גלויות על אמת, וכולם ישראלים."

הרב בני מיניץ. תמונה: מכללת אורנים

הרב בני מיניץ. תמונה: מכללת אורנים

 

עוד בין המשתתפים, הרב בנימין מיניץ' מהתנועה הרפורמית שישוחח על שיתופי פעולה בין מגוון קהילות דתיות בחיפה, והמגשרת והעובדת הסוציאלית מריאלה יעבץ בוחניק על פתרונות לבעיות חברתיות באמצעות חקר בזום"
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך