>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » פסק דין תקדימי – עובד המועסק בחג יהיה זכאי לכפל זכויות

פסק דין תקדימי – עובד המועסק בחג יהיה זכאי לכפל זכויות

השבוע פורסם פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי לעבודה, הקובע שעובד שעתי המועסק בחג זכאי לתשלום בשיעור 150% בגין עבודה בחג וזאת בנוסף לדמי חגים, ולא במקומם. טור מיוחד של עו"ד רועי סבג עם עצות וכללים >>>
 

השבוע פורסם פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי לעבודה, הקובע שעובד שעתי המועסק בחג זכאי לתשלום בשיעור 150% בגין עבודה בחג וזאת בנוסף לדמי חגים, ולא במקומם.

במילים אחרות, עובד שעתי המועסק במהלך החג יהיה זכאי לתשלום בגובה 250% אחוז משכרו.


עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

בית הדין הארצי לעבודה קבע, כי פרשנות לפיה מי שעבד בחג יזכה לגמול בשיעור של 150% בלבד ללא תשלום חגים, תיצור מצב לפיו אין הבדל בין מי שאולץ על ידי מעסיקו לעבוד בחג לבין מי שבחר מרצונו לעבור בחג ובכך למעשה מתבטל התמריץ השלילי להעסיק עובדים בחג.

עוד תוצאה אבסורדית שתיגרם כתוצאה מפרשנות זו היא, כי מי שעובד בחג השיא רווח כתוצאה מעבודתו של 50% בלבד משכרו הרגיל, שכן גם לולא עבד היה מקבל 100% משכרו בצורת "דמי חגים". מצב דברים זה יצור תמריץ שלילי בקרב מעסיקים לעודד העסקה בחג, שכן התשלום הנוסף שעל המעסיק לשלם בגין מי שיעבוד הוא בשיעור של 50% בלבד מעבר למה שנדרש לשלם לעובד בלאו הכי.

יחד עם זאת, בית הדין לעבודה הבהיר כי לגבי עובדים המעוסקים בענף השמירה חל הסדר ספציפי ושונה עליו הסכימו הצדדים להסכם הקיבוצי בענף בנוגע לדמי חגים וגמול עבודה בחג. על פי הסדר זה, עובד שלא הועסק בחג ועומד ביתר התנאים הרלוונטיים – זכאי לדמי חגים, ואילו עובד שעבד בחג יהיה זכאי לגמול עבודה בחג בשיעור של 50% תוספת לשכרו הרגיל בלבד, ולא יהיה זכאי לדמי חגים.

עורך דין רועי סבג – עורך דין דיני עבודה חיפה

רח' פלי"ם 2 (מגדל אורן) חיפה

טל' 04-625-0000

MAIL Roy@law-sabag.co.il

WEB www.law-sabag.co.il

 

הבהרה: עו"ד רועי סבג לא ייצג בתיק והמידע בטור נכתב לידיעה כללית בלבד.

(עו"ד שי קרבצקי ייצג בהליך)
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט