מכבי: עלייה של 40% בסיוע מתנדבים לקשישים בודדים במהלך הקורונה

דניאל לייבל מחיפה מלווה את מקס רייבר (87) עולה חדש שעלה לבדו מברזיל. זהו סיפור על חברות מרגשת, אחת מיני רבות, שצמחה מתוכנית המתנדבים של מכבי
 

בצל הקורונה:

חברות מרגשת נרקמה בין מתנדב בתכנית "נפגשים" של מכבי לבין מטופל ערירי בן 87.

אספקה של אוכל חם, תרופות ומבצע העברת דירה -זהו רק חלק מהסיוע שעניק מתנדב מכבי למטופל שאינו מוצא די מילים בליבו בכדי להודות:

"מחמם את ליבי לדעת שקיים סיוע אנושי כזה לאדם בגילי".

בדידות, חוסר השתייכות או ריחוק עלולים לפגוע ישירות בבריאות, ולשם כך הקימו במכבי את תכנית 'נפגשים', במסגרתה כ 1,700 מתנדבים מקיימים קשר ממושך ורציף של ביקורי בית אצל חברי מכבי הזקוקים לקשר חברתי ותמיכה.

מאז החלה התפשטות נגיף הקורונה, הפכה התוכנית ליותר ויותר רלוונטית עבור אוכלוסיית הגיל השלישי וחולים מבודדים ובמכבי מדווחים על עלייה של כ-40% במספר המטופלים ששובץ להם מתנדב.

 

בתמונה: דניאל לייבל (58) תושב חיפה ומתנדב בתכנית "נפגשים" של מכבי, ומקס רייבר (87) המטופל: צילום: מכבי

 

כך למשל, בחודשים האחרונים מלווה דניאל לייבל (58) תושב חיפה ומתנדב בתכנית, את מקס רייבר (87) עולה חדש שעלה לבדו לפני שלוש שנים מברזיל.

"הכרתי אדם בודד, החש חסר אונים שאינו יודע את השפה ומתקשה לתקשר עם העולם החדש שבחר", מספר לייבל.

העזרה עבור מקס באה לידי ביטוי במישורים רבים, החל מסיוע בקניות מצרכים בסופר, עזרה במסמכים אישיים ועד לקביעת תור לרופא וההגעה אליו.

עם הזמן החברות בניהם התהדקה בפן החברתי והם מצאו שפה משותפת, הבינו ששניהם אוהבים כדורגל ונהגו לשבת לצפות יחדיו במשחקים מדי שבוע.

עם התפשטות הקורונה, החל מצבו של מקס להתדרדר.

הוא החל לחוש כאבים עזים ברגליו והתקשה לעלות במדרגות.

בכל התקופה, לייבל דואג להביא לפתח דלתו אוכל חם ולשמור על קשר טלפוני יומיומי. הוא אף החל לחפש עבורו דירה חלופית בכדי להקל עליו.

בשבוע האחרון הוא מצא עבורו דירה חדשה בעיר. כשהוא ממוגן במסכה וכפפות, הוא הגיע לביתו הישן ובמשך שעות ארוכות ארז את כל תכולת הבית, דאג להובלה ואף לסידור הדירה החדשה.

 

עם הזמן החברות בניהם התהדקה בפן החברתי והם מצאו שפה משותפת. צילום: מכבי

 

"אני מוקיר תודה ענקית לדניאל שלי ולתכנית המדהימה של מכבי. האיש הזה קסום בעיני. כנראה שלא הייתי מצליח לעבור את התקופה הזאת לבדי. מחמם את ליבי לדעת שקיים סיוע אנושי כזה לאדם בגילי"- אמר השבוע מקס.

לייבל: "זכות גדולה עבורי להעניק עזרה לאנשים מבוגרים. תכנית 'נפגשים' כמו מתנה עבורי ואני שמח לראות שהיא פועלת במכבי בכל הארץ, זוהי יוזמה חשובה מכל. אני מזמין את כל מי שיכולתו לבוא ולתרום, התמורה היא עצומה".

 

תוכנית מתנדבים מרגשת. ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז הצפון במכבי שירותי בריאות. צילום: מכבי

 

מיכל פרגו – רכזת מתנדבים מכבי מחוז צפון:

"ישנם אנשים רבים החשים בדידות וחסך חברתי , אני קוראת לציבור להצטרף לתכנית שלנו, להתנדב ולעסוק בפעילות הנותנת משמעות רבה.  בואו לקחת חלק, תופתעו לגלות כמה זה יתרום לכם בחזרה". ההרשמה באתר מכבי – מתנדבים.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות