>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » האם נמצא פתרון לבעיית תזרים המזומנים בקרב עצמאים ושכירים?

האם נמצא פתרון לבעיית תזרים המזומנים בקרב עצמאים ושכירים?

ביקורת רבה נשמעה בחודשים האחרונים על המנגנון הבירוקרטי בקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, ובעיקר על העובדה שהלווים יצטרכו להחזיר את הכספים בריבית, אף אם מדובר בריבית נמוכה באופן יחסי. טור מיוחד של עו"ד רועי סבג עם עצות וכללים >>>
 

עקב הצורך במתן מענה בהול לבעיית תזרים המזומנים של עשרות אלפי עצמאים, בעלי עסקים ושכירים הונחה בתחילת החודש על שולחן הכנסת לדיון מוקדם הצעת חוק של חברי הכנסת – יאיר לפיד, עידן רול ומיקי לוי.

בהצעת החוק עולה היוזמה לאפשר לעובדים שהכנסתם נפגעה כתוצאה מנגיף הקורונה, למשוך כספים מרכיב הפיצויים בקרן הפנסיה עד סך של 18,630 ₪.  את משיכת הכספים יוכלו העובדים לבצע בפעימות – עד שליש בכל משיכה ובמרווח של 30 ימים ממשיכה למשיכה.


בנוסף, מוצע לאפשר לשכירים ועצמאים עם חסכון בקרנות השתלמות למשוך מתוך ההפקדה בקרן השתלמות, בפעם אחת, עד סך של 10,000 ₪ לעובד שכיר ועד סך של 50,000 ₪ לעצמאי, זאת בפטור ממס מבלי להמתין עד 6 שנים.  על פי ההצעה, סכומים אלו לא יחשבו כהכנסה או כמשיכה מקרן השתלמות ולא יהיה בהם כדי לפגוע בזכויות המוקנות לעמית בקרן.

עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

היתרון בהצעת החוק הוא, כי העובדים והעצמאים יוכלו למשוך כסף זמין מחסכונות שהם בלאו הכי שלהם, ללא תשלום מס ומבלי לשלם ריביות.

הרקע להצעת החוק

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, פרסום תקנות לשעת חירום וההנחיות הנוספות למאבק בהתפשטות הנגיף, עובדים רבים במשק יצאו לחופשה ללא תשלום או צומצמה או הסתיימה העסקתם.

כמו כן עסקים רבים נאלצו לסגור את פעילותם או לצמצמה באופן משמעותי. כאשר נכון להיום ישנם מאות אלפי דורשי דמי אבטלה, כשחלקם אף אינם זכאים להם כלל.

עוד צוין בדברי ההסבר להצעת החוק, כי רשת הביטחון הסוציאלית שנפרשה עבור שכירים אינה מכסה את כלל המקרים וממילא דמי האבטלה אינם עולים על 70% מהשכר המבוטח (מי שגילו פחות מ-28 דמי האבטלה המקסימליים בגינו אף נמוכים יותר מ-70%).

עבור עצמאים ובעלי עסקים רבים הפיצוי שהם צפויים לקבל מהממשלה, אם בכלל, אינו מספיק להוצאותיהם השוטפות ולהחייאת העסק, כפי שדווחו ועדות הכנסת השונות בתקופה האחרונה טרם הגשת הצעת החוק. לכך יש להוסיף את חוסר הוודאות ביחס לחזרתו של המשק לנתוני התעסוקה שהיו עד חודש מרץ 2020.

נוכח מצב ייחודי זה במשק, הממשלה מבצעת התאמות ייעודיות למתן סיוע ועזרה לאזרחים בכל רבדי החיים, לרוב באמצעות תקנות המותקנות כהוראת שעה מוגבלות בזמן ובאמצעות הגדלת הגרעון הממשלתי באופן משמעותי.

גם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון הוציאה הוראת שעה שתקל על בעלי חשבונות בקופות גמל ליטול הלוואה בתנאים נוחים מן הקופה, אולם מצב הדברים הנוכחי לא מאפשר לרבים לקבל את ההלוואות.

לפיכך, לצורך מתן מענה לבעיית תזרים המזומנים של עשרות אלפי משקי בית, עצמאים ובעלי עסקים, הונחה הצעת החוק שמטרתה תיקון החקיקה לזמן מוגבל. הצעת החוק מבקשת לבצע איזון בין צורכי השעה הייחודית והצורך של משפחות ויחידים לשרוד את תקופת המשבר לבין הצורך לשמר את החיסכון לגיל פרישה.

[

עו"ד רועי סבג, עורך דין דיני עבודה

רח' פלי"ם 2 (מגדל אורן) חיפה

טל' 04-625-0000

MAIL Roy@law-sabag.co.il

WEB www.law-sabag.co.il

 

ניוז חיפה קריות נט כלי התקשורת החזק ביותר בחיפה והצפון נקודה.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט