עומדים להתגייס בקרוב לצה"ל? דעו את זכויותיכם בדיני עבודה

האם עובד שהתפטר ממקום העבודה כדי להתגייס לצה"ל זכאי לפיצויי פיטורים?
בחודשים הקרובים בני נוער רבים המסיימים את לימודיהם יתגייסו לצה"ל. מי מבני הנוער שנאלץ להתפטר מעבודתו בשל הגיוס, עשוי בתנאים מסוימים לקבל פיצויי פיטורים על אף התפטרותו מהעבודה.

סעיף 11(ג)(1) לחוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שעבד מעל שנה במקום עבודה והתפטר לצורך שירות סדיר רואים את ההתפטרותו כפיטורים. העובד יכול להוכיח את גיוסו על ידי מסירת העתק מצו הגיוס הנושא את תאריך הגיוס למעסיק.

האם מעסיק חייב לקבל בחזרה לעבודה, חייל משוחרר שעבד בעסקו לפני הגיוס?

בהתאם לחוק חיילים משוחררים, חייל שלפני גיוסו עבד במקום עבודה ועזב לצורך גיוסו, חייב המעסיק לקבלו בחזרה לעבודה שבה עבד לפני גיוסו, בתפקיד ובתנאים זהים לאלו שהיה מקבל אלמלא התגייס. אם קבלתו לעבודה בתפקיד ובתנאים זהים אינה אפשרית, חובה על המעסיק לקבל את החייל המשוחרר לעבודה הטובה ביותר ובתנאים הטובים ביותר שהם בגדר אפשרות מעשית.

עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

החובה להחזיר עובד למקום העבודה, אינה חלה על חייל משוחרר שלפני גיוסו או במהלך שירותו קיבל מהמעסיק פיצויי פיטורים.

איך לפנות למעסיק הקודם?

בקשת החייל המשוחרר להתקבל לעבודה תוגש למעסיק בכתב  על ידי החייל המשוחרר, או על ידי ארגון העובדים שהוא נמנה עמו, או על ידי ארגון העובדים שעמו נמנה המספר הגדול ביותר של עובדים במקום העבודה.

מתי החייל צריך לפנות למעסיק?

בקשת החייל לשוב לעבודה צריכה להימסר למעסיק תוך 15 יום לפני שחרורו או תוך 30 יום מיום שחרורו. אך אין לפסול בקשה שהגשתה במועדה נמנעה מחמת מחלת החייל המשוחרר או מכל סיבה מספקת אחרת, ובלבד שהוגשה תוך 30 יום לאחר שניטלה המניעה.

חייל משוחרר חזר לעבודה הקודמת לאחר שחרורו. כמה זמן המעסיק מחויב להעסיקו?

ככלל, חייל משוחרר שחזר לעבודה לאחר שחרורו, חייב המעסיק להעסיקו שישה חדשים מיום שהתקבל.

מה לגבי ותק העבודה של העובד?

התקופה שבין גיוסו של החייל לצה"ל ובין קבלתו בחזרה לעבודה, דינה, לצורך חישוב הוותק בעבודה, כדין תקופת עבודה באותו מקום העבודה. במילים אחרות, התקופה שבה שירת החייל בצה"ל תיחשב לו כוותק מצטבר לצורך קבלת זכויותיו כעובד במקום העבודה.

 

עורך דין רועי סבג – עורך דין דיני עבודה חיפה

רח' פלי"ם 2 (מגדל אורן) חיפה

טל' 04-625-0000

MAIL Roy@law-sabag.co.il

WEB www.law-sabag.co.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט