מחזירים את הטכנולוגיה

מרכז חדש ללימודי טכנולוגיה ייפתח השנה בחיפה בהשקעה של 27 מיליון שקל * ראש העירייה יונה יהב: "מערכת החינוך העירונית נרתמה, בשיתוף עם משרד החינוך, לענות על הצורך הלאומי ולהחזיר את היוקרה למקצועות חיוניים אלה לעתיד המדינה"

המרכז הטכנולוגי החדש בבנייה. צילום: עיריית חיפה

המרכז הטכנולוגי החדש בבנייה. צילום: עיריית חיפה

המרכז המתקדם בארץ ללימודי טכנולוגיה יפתח את שעריו כבר בשנת הלימודים הקרובה. המרכז, שהינו יוזמה של עיריית חיפה, הוקם בשטח בית הספר "שוב" בשכונת דוד בחיפה בעלות של 27 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך ועיריית חיפה.
במסגרת תכנית הלימודים של תלמידי כיתות י"א-י"ב בחיפה הלומדים במגמות טכנולוגיות, התלמידים יגיעו למרכז הטכנולוגי ליום לימודים מלא אחת לשבוע במהלכו להכשרה מעשית תוך הדמיית המרחב התעשייתי בו יעבדו בעתיד. המתחם, שמשתרע על שטח כולל של כ-2,000 מ"ר, יכלול אמצעי לימוד והמחשה מהמתקדמים בעולם הכוללים מעבדות לרובוטיקה, מערכות ייצור ממוחשבות ואלקטרוניקה וכן חממה מדעית טכנולוגית לתלמידים מצטיינים. במקביל, יבקרו התלמידים בבסיסי צה"ל, בטכניון ובמפעלי תעשייה בהם יתנסו בתהליכי פיתוח וייצור בתעשייה.
המרכז הטכנולוגי הינו חלק מהתכנית האסטרטגית הכוללת של עיריית חיפה לקידום החינוך הטכנולוגי בעיר, כדי לתת מענה למחסור החמור באנשי מקצוע טכנולוגיים בצה"ל ובתעשייה בכל הרמות (מהנדסים, הנדסאים וטכנאים). משזוהתה הבעיה לפני שנים ספורות, התוותה מדינת ישראל יעד לאומי לקידום החינוך המדעי-טכנולוגי, על מנת לתת מענה לצרכים הלאומיים בתחום. עיריית חיפה הרימה את הכפפה ונרתמה למימוש יעד לאומי זה בבתי הספר העל-יסודיים בעיר במסגרת תכנית חינוכית אסטרטגית.
בהתאם לכך החלה עיריית חיפה להפעיל בשנת תשע"ג תכנית לתלמידי החטיבה העליונה (י'-י"ב) בבית הספר העל אזורי המדעי טכנולוגי "בסמת" ובבתי הספר התיכוניים בעיר. התכנית כוללת 4 מגמות טכנולוגיות: מגמת אלקטרוניקה, מגמת מערכות בקרה ואנרגיה עם התמחות במערכות הספק, פיקוד ובקרה, מגמת הנדסת מכונות עם התמחות במכטרוניקה (רובוטיקה) ומגמת מערכות ייצור ממוחשבות עם התמחות בתיב"מ (CNC).

צילום: עיריית חיפה

צילום: עיריית חיפה

מספר התלמידים הלומדים במגמות הטכנולוגיות מאז הפעלת התכנית לפני 3 שנים כבר הוכפל. בעוד שבשנת הלימודים תשע"ב (טרם תחילת התכנית) נמנו 182 תלמידי כיתות י' בכל ארבע המגמות, בשנת הלימודים האחרונה נרשמו למעלה מ-400 תלמידי כיתות י' במגמות אלה. כעת, עם הקמת המרכז הטכנולוגי, התכנית מציעה לבוגריה אופק השכלתי ותעסוקתי במגוון רחב בתחום המדעיים-טכנולוגיים ובעיריית חיפה צופים כי הביקוש להצטרף לתכנית ימשיך לגדול.
ראש העירייה יונה יהב: "חלומה של כל אם כי בנה יהיה רופא, עורך-דין או מהנדס (ורצוי מחשבים) גרם לגסיסתו האיטית של החינוך הטכנולוגי ולחיסול כמעט מוחלט של בתי הספר המקצועיים, שאך לפני מספר עשורים נחשבו ליוקרתיים ופרנסתם היתה מובטחת. המחסור באנשי המקצוע, פוגע ביכולותיהן של היחידות הטכנולוגיות בצה"ל למלא את משימותיהן ודורשות מהן לפתח מסלולי הכשרה טכנולוגיים מיוחדים לחיילים, שאינם בעלי רקע והשכלה טכנולוגיים. כמו כן, קיימת פגיעה בתעשייה הישראלית מאחר שאין מספיק בוגרים של מערכת החינוך הטכנולוגי העונים על דרישותיה. מערכת החינוך העירונית נרתמה, בשיתוף עם משרד החינוך, לענות על הצורך הלאומי ולהחזיר את היוקרה למקצועות חיוניים אלה לעתיד המדינה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה