שיתוף פעולה נדיר בין רמב"ם למוזיאוני חיפה (וידאו)

שיתוף פעולה נדיר ומרתק נרקם בין ביה"ח רמב"ם לבין מוזיאוני חיפה, בבדיקה מדעית לחנוטים מצריים מאוסף המוזיאון הימי הלאומי
 

במכון  ה CT של בית החולים רמב"ם נרשמה השבוע התרגשות גדולה כאשר חנוטים – מומיות – הובאו מהמוזיאון הימי הלאומי לבדיקה, וציפור בז, שנחנטה ונשתמרה מעל 2,500 שנה בצורה מופלאה עלתה ונתגלתה על מסכי המחשב.

 

שיתוף פעולה נדיר בין בית החולים רמב"ם למוזיאוני חיפה. בתמונה מימין מנהל רמב"ם, ד"ר יקי הלברטל ולצידו מנהל מוזיאוני חיפה, יותם יקיר. צילום מסך מתוך הסרטון: דוברות רמב"ם

 

היה זה מבצע מיוחד, ראשון מסוגו, בשיתוף פעולה נדיר בין בין מוזיאוני חיפה לבין ביה"ח רמב"ם, כאשר ממצאים נדירים השייכים לאוסף מוזיאון הימי הלאומי, חנוטים מצריים משנים קדומות לפני הספירה הובאו לבית החולים על מנת לערוך בדיקת CT שתברר איזה גוף מצוי בתוך החניטה.

צפו בסרטון מרתק המתאר את הסריקה והממצאים: 

צילום דוברות רמב"ם 

 

מדובר בשני חנוטים מצריים עתיקים – האחד, גודלו כמטר והוא מתוארך מתקופה שבין 500 ל 1,000 שנה לפנה"ס, והשני קטן יותר, בצורה של ציפור.

צוות המוזיאון הימי בראשות אוצרת המוזיאון עדי שלח, ואנשי שימור האוספים במוזאוני חיפה בראשות מנהל שימור האוספים רן הלל, ביקשו לדעת לצורכי מחקר ושימור – מה יש בתוך החניטה.

מנכ"ל מוזיאוני חיפה, יותם יקיר, פנה למנהל ביה"ח רמב"ם ד"ר מיכאל הלברטל בבקשה לערוך את בדיקת ה CT יוצאת הדופן והאחרון נעתר מיד.

 

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה. תמונה: אלבום פרטי

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה. תמונה: אלבום פרטי

 

בתוך המומיה הגדולה יותר נתגלה חומר לא ברור ויידרשו בדיקות נוספות כדי להבין בדיוק מהו. אך בתוך החניטה האחרת, זו בצורת ציפור, נתגלה הבז החנוט, כשאמור נשתמר באופן מלא ומופלא.

אם התאריך המשוער שבו התבצעה במצרים החניטה מדוייק, הרי שמדובר בזמן שבו ממלכת אשור שלטה בצפון, ירבעם היה מלך בישראל, העיר רומא רק נוסדה ובדרום אמריקה הקימו את הפירמידות הראשונות.

תוצאות הבדיקה שכאמור עוד יעובדו ויילמדו, יסייעו מאד לצוות המוזיאון במחקר, באופן הטיפול בחנוטים ובהצגת המוצגים.

מנהל ביה"ח רמב"ם, ד"ר מיכאל הלברטל אמר:

"שמחתי על הפנייה מפני שכול מה שמסייע למחקר מדעי, הוא משהו שאנו שמחים לסייע לו. היה מרגש מאד לראות את החנוטים המצרים נכנסים לתוך מכונת הCT ועוד יותר מרגש היה לראות את המסכים שהראו לנו את מה שהיה חבוי בתוך המומיות אלפי שנים".

מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר הודה להנהלת רמב"ם על הסיוע למחקר האוספים הנדיר במוזיאון הימי הלאומי.

 

מנהל רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל. צילום: פיוטר פליטר

 

יקיר אמר:

"הניגוד בין הטכנולוגיות הכי מתקדמות לפריטים מלפני אלפי שנים- היה מרתק ומרגש כאחד. המוזיאון הימי הלאומי, שאין דומה לו בארץ, נפתח כעת מחדש ומציע מוצגים נדירים מסוגם בעולם והצפיה בהם היא בהחלט חוויה מרתקת ומומלצת לכולם".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות