>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » "התמונה לא אופטימית לגבי מצב התעסוקה והשתלבות הנשים בלימודי הנדסה"

"התמונה לא אופטימית לגבי מצב התעסוקה והשתלבות הנשים בלימודי הנדסה"

ד"ר שלהבת צור, מנהלת המחלקה של הנדסת איכות ואמינות במכללה האקדמית כנרת, בטור מיוחד על שילוב נשים במקצועות ההנדסה >>>
למרות חלקן הקטן יחסית של נשים העוסקות במקצועות ההנדסה ומשקלן הקטן יחסית מהלומדים למקצועות אלו, הרי שהשפעתן על תחומי ההנדסת האיכות והאמינות בארץ היא חשובה ביותר.  כך מציינת ד"ר שלהבת צור, ראש המחלקה להנדסת איכות ואמינות בבית הספר להנדסה במכללה האקדמית כנרת.

דר' צור מציינת כי פרסומים שונים שהופיעו מעת לעת בעתונות, מעלים תמונה לא אופטימית במיוחד לגבי  מצב התעסוקה והשתלבות הנשים בלימודי הנדסה. בשנת 2014, רק כחמישית מהעוסקים במקצועות ההנדסה  בארץ היו נשים (כלכליסט, 2014, מנלה מעיין).

לכבוד יום האשה הבינלאומי 2020, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודעה לעיתונות שבה ניכר כי קיימים תחומי לימוד מגדריים בהם ביקוש הנשים הוא העיקרי בהתייחס לשנים 2018-2019, כגון מקצועות עזר רפואיים (83.4%), חינוך והכשרה להוראה (80.1%). לעומתם, אחוז נמוך מהמקצועות הנלמדים על ידי נשים היו במדעים הפיזיקליים (38%), מתמטיקה, סטטיסטיקה ומדעי המחשב (31.7%) ובהנדסה ואדריכלות  אחוז דומה (31%). בתחום ההכשרה ההנדסית, היא מציינת כי עולה תמונה דומה.

ד"ר שלהבת צור. תמונה: ארז ביט

ד"ר שלהבת צור. תמונה: ארז ביט

 

מעיון בנתונים המתפרסמים באמצעי התקשורת לגבי אחוז הסטודנטיות להנדסה מכלל הלומדים להנדסה, עולה כי הפער בין גברים לנשים הלומדים את מקצועות ההנדסה בארץ לא השתנה מהותית משנת  2007 לעומת שנת 2017 (דרוקמן ירון  Education Ynet 2017). גם בשנת 2019 התמונה לא היתה שונה מהותית- פחות משליש מהסטודנטים להנדסה במוסדות האקדמיים בארץ הן נשים (פרל נעם, YNET). ועל מנת שלא נחשוב שאנו בארץ יוצאי דופן- דר' צור מציינת כי בעולם יש מקומות בהם מוצאים תמונה דומה. למרות  שהיינו מצפים לכך שבמדינות בהן רמת השוויוניות הגבוהה בעולם בין נשים וגברים תופגן שוויוניות באחוז הלומדים תחומי מדעים, הנדסה, מתמטיקה וטכנולוגיה, הרי שהתמונה אינה כזו. דוקא במדינות אלו עומד שיעור הנשים שלומד תחומים אלו על פחות מ-25%. תמונה זו אינה תואמת את תוצאות מבחני פיזה שנערך על ידי ה- OECD ב-67 מדינות והעלה כי אין הבדלים בין היכולות של נשים וגברים בתחומי ה- מדעים, הנדסה, מתמטיקה וטכנולוגיה  )"גלובס", עומרי זרחוביץ, 2018). בארץ, מוקדשים משאבים שונים ברמה מקומית ולאומית המעניקים עידוד לשילוב נשים בתחומי המדע, כגון באמצעות המועצה הלאומית לקידום נשים במדע ובטכנולוגיה שבין הפרויקטים שלה נמצא "מהנדסות העתיד".

במכללה האקדמית כנרת קיים בית ספר להנדסה בו מספר מחלקות המעניקות תואר ראשון B.Sc.  במגוון תחומים. תפקידה של דר' צור במכללה הוא ראש המחלקה להנדסת איכות ואמינות. במקביל היא משמשת כיועצת הפעילה בתחומים אלה בתעשיה ובארגוני שירות למעלה מ-25 שנה ונתקלת מידי יום בפניות רבות של מתעניינות בתחום זה מקרב העובדים בארגונים עימם היא בקשר. פניות אלו הן בעיקר לצורך יעוץ והן בברור אפשרויות הלימוד וההכשרה בתחום. הפונים אליה מתעניינים היכן ניתן יהיה לעסוק במקצוע  בגמר הלימודים.  חלק ניכר מהפניות הן של עובדות בגילאי 30 ומעלה. הסיבה לכך היא שהמסלול להנדסת האיכות והאמינות במכללה האקדמית כנרת מיועד ל"אנשים עובדים" ומותאם לצרכיהם. עיקר הלומדים במסלול זה הוא סטודנטים בעלי משפחות ומועסקים במשרות שונות. אחוז הנשים הלומדות במסלול החל מהקמתו בשנת 2008, עומד על כשליש מכלל הסטודנטים.

מאחר ותחום הנדסת האיכות והאמינות הוא מגוון ביותר, היכולת  לעסוק בו לאחר סיום ההכשרה וקבלת התעודה הוא נרחב לאין ארוך. תחום הנדסת האיכות יכול להיות מיושם בכל מגזרי המשק והעיסוק בו פתוח לתפקידים רבים וברמות שונות של הארגון. עובדות אלו מושכות קהל יעד נשי אשר התנאים ללימוד המסלול מאפשרים לקהל נשי זה לשלב את הלימודים עם קריירה משפחתית ומקצועית מקבילות. המסלול מושך סטודנטיות ללמוד את התחום מהמקום הטבעי בו צמחו וגדלו ומעודד אותן להביא עימן את הידע והניסיון האישי שלהן ממקומות עבודה קודמים, גם אם הן היו בתפקידים שונים משאיפתן הנוכחית. חלקן בא מרקע שאינו הנדסי, כגון מתחומי המזון וההסעה, מתחומי החינוך או הסיעוד והרווחה והן מעוניינות לבצע שינוי בדפוס העבודה ותחום העיסוק. גם להן יש מקום במסלול כזה.

עיקר הפונות לברר על מסלול הלימוד הן נשים אשר כבר מועסקות בתעשיה או בארגון שירות ומעוניינות בשדרוג תפקיד, הרחבת תחומי העניין שלהן ושיפור תנאי העסקה. הרבה מהן בעלות משפחה. חלק ניכר מהפונות סקרניות לגבי התחומים השונים שהן יכולות להיחשף אליהם באמצעות תעודת מהנדסת תואר ראשון המוכר על ידי המל"ג ועל ידי רשם המהנדסים והאדריכלים. חלק מהן מעוניינות לבחון תעסוקה במגזרים אחרים מהמגזר בו הן עובדות כעת.

למרות שדרוג ניכר בתנאי העסקה לבוגרות המסלול, הרי שניכר כי התעניינותן היא מעבר לצורך לשדרוג זה ויותר בגלל הרצון והמוטיבציה להתקדם, להיות בעלת מעמד ארגוני בכיר ומקצועניות בתחומן. רובן מפגינות מוטיבציה רבה להצליח ולהוכיח עצמן לסביבה המקצועית והחברתית ולהיפתח לתחומים שונים ומגוונים שהמשק מציע להן. על כן, במסלול הלימודים הגמיש הניתן להן באקדמית כנרת, קיימת היכולת לשלב עבודה עם חיי משפחה מלאים וללמוד במקביל פעמיים בשבוע בשעות הערב ויום שישי. מאחר והמסלול מרווח ומתקיים לאורך 5 שנים, הלימודים אינם עמוסים וניתן לפרוס את הלימודים כך שישתלבו עם שאר הפעילויות המשפחתיות והמקצועיות.

"מראיה ארוכת שנים בתחום האיכות הן בתעשיה והן בארגוני שירות"  מספר דר' צור, "ראיתי כי נשים אשר השתלבו בתפקידים שונים והן בעלות השכלה הנדסית בכלל ובתחום הנדסת האיכות בפרט, מצליחות להשתלב היטב בדרישות הארגונים השונים ובתפקידים. חלק מהתפקידים תובעניים מאד, הן בכל הנוגע להשקעת משאבי זמן והן בכל הנוגע לדרישות לרמת מקצועיות גבוהה ביותר. מהנדסות בוגרות שלנו אשר השתלבו בתפקידים אלו, אף התקדמו באופן מהיר יחסית". מאחר ודר' צור מקיימת קשר עיקבי עם מהנדסים בוגרי המסלול, היא מדגישה כי הבוגרות מודעות לדרישות הגבוהות של מעסיקים בתפקידים בכירים בתחום הנדסת האיכות והאמינות. למרות זאת, לא ראתה עד כה כי היתה איזו שהיא מגבלה מיוחדת לעובדה שבוגרת המסלול היא אשה ולא גבר. על אחת כמה וכמה, עולה הרושם בשיחות שלה עם בוגרות המסלול, כי דוקא אצלן קיימת מוטיבציה עצומה להשתמש בידע שצברו כדי להפיק מכך תועלות לעצמן ולארגון. במצב הנוכחי בו חלק מעבודה ארגונית מבוצעת מרחוק וחלקה מהבית, עדין נדרשים תפקידים ארגוניים מסוג זה ובוגרות המסלול מתפקדות הן בארגון והן מרחוק. הדרישה לתפקידים אלו לא פחתה כי אם גברה ודורשת גמישות מחשבתית לאור העובדה כי בכל מקרה, על ארגונים לדאוג לאיכות מוצריהם והשירות הניתן על ידם ללקוחות.

לסיכום, נראה כי העתיד למשתלבות כמהנדסות בתעשיה בתפקידי איכות מבטיח תעסוקה גם בעידן הנוכחי אשר לעיתים לוטה בערפל.

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך