"מחברות הכלא"

שיתוף פעולה בין המחלקה לאומנויות הצילום והמסך מהמרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה וקבוצת אסירים מכלא שטה, הוליד פרויקט מיוחד במינו של למידה משותפת בנושאי קולנוע צילום וכתיבה

שיתוף פעולה בין סטודנטים לאומנויות הצילום והמסך מהמרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה לבין אסירים המרצים את עונשם בכלא שאטה בצפון הארץ, הוליד פרויקט אמנותי משותף: "מחברות הכלא". עבודות הגמר של הפרויקט יוצגו לראשונה במעמד הסטודנטים, הצוות האקדמי ונציגי השב"ס, באירוע הפתוח לקהל הרחב, בהתאם להנחיות התו הסגול, ביום שלישי 14.7 בשעה 19:30 בחנות "גולדמונד ספרים יד שניה" בחיפה.

מחברות הכלא של האסיר נ'. צילום באדיבות המרכז האקדמי ויצו חיפה (

במסגרת הפרויקט "מחברות הכלא", עשרה סטודנטים משנים ג'-ד' מהמחלקה לאומנויות הצילום והמסך בהנחיית ראש המחלקה ערן חדד ברק, נפגשו אחת לשבוע עם עשרה אסירים  מכלא שטה. המפגשים נאסרו לצילום אך תועדו והוקלטו בסאונד ובכתיבה.

מטרת הפרויקט הייחודי, במסגרתו לראשונה סטודנטים נכנסו לכותלי בית הכלא ולמדו יחד עם האסירים הינה ליזום מפגש אנושי ולקיים דיאלוג באמצעות לימוד משותף של פרקטיקות סיפוריות שונות. במהלך המפגשים כל סטודנט/ית ואסיר כתבו יומן אישי במחברת תלמיד פשוטה של 40 דף, ואלה הוקראו והוקלטו מדי שבוע עלי-ידי הסטודנטים והאסירים.

במקביל, במהלך הפרויקט למדו הסטודנטים והאסירים ביחד על עקרונות הסיפור הקצר, צפו בסרטים, האזינו להקלטות ועדויות שהיוו מקור השראה וידע לעשייה המשותפת.

מחברות הכלא של האסיר נ'. צילום באדיבות המרכז האקדמי ויצו חיפה

עם סיום הקורס הסטודנטים הפיקו סרטים קצרים כשקולותיהם וסיפוריהם של האסירים משמשים כרקע לתמונות המופיעות בסרט, ובמקביל האסירים והסטודנטים כתבו והקליטו סיפורים קצרים המבוססים על חווית חיים משמעותית. חלק מהעבודות עשו שימוש ביומנים ובמחברות בלבד ליצירת ספר חדש הבוחן את השפה, הכתיבה ומלאכת הסיפור. הסרטים ועבודות הוידאו משלבים בין ההקלטות של האסירים לסיפורים והחוויות חיים של הסטודנטים, וחומרי הגלם המרובים עברו תהליך של מחקר, עיבוד ולבסוף גובשו ליצירות מפתיעות וחדשות.

לדברי ערן חדד ברק, ראש המחלקה לאומנויות הצילום והמסך במרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה, אשר יזם את הפרויקט: "הקורס נוצר מתוך 'אני מאמין' מחלקתי של מפגש עם פרטים וקהילות בעולם באמצעות קול ותמונה. הלימוד המשותף נוצר בניסיון לחשוב על יצירה מתוך דיאלוג ומפגש. החוויה המשותפת הובילה למחשבות רבות על איך וממי לומדים יצירה, על חופש, גבולות ואחריות – נושאים כה חשובים ורלוונטיים לכולנו כיום".

"מחברות הכלא"-

אירוע הצגה לקהל הרחב- יום שלישי 14.7, בשעה 19:30 בחנות "גולדמונד ספרים יש שניה"- רחוב עקרון 6 בחיפה. הכניסה חופשית, בהתאם להנחיות התו הסגול.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאיזה נושא מהתחומים הבאים אתם מתחברים יותר?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי