מרתק: מוצרי מזון חדשים הוצגו בכנס פוד-טק תל-חי

קמח תפוחים, בירה לחם, פנקייק רימונים ורוטב ויניגרט מועשר בברזל –  אלו הם רק חלק ממוצרי המזון החדשים שהוצגו בכנס פוד-טק תל-חי
 

קמח תפוחים, בירה לחם, פנקייק רימונים ורוטב ויניגרט מועשר בברזל –  אלו הם רק חלק ממוצרי המזון החדשים שהוצגו בכנס פוד-טק תל-חי.

הכנס השנה נערך בשיתוף IFF  (פרוטרום), שב"ס וקהילת פוד-טק ישראל של משרד הכלכלה ויוזמה לאומית.

תחום מזון העתיד, שמתפתח בקצב מהיר בשנים האחרונות, עובר מהפכה משמעותית, מתעשייה מסורתית לתעשיית פודטק חדישה, עתירת ידע, הכוללת טכנולוגיות מתקדמות.

במסגרת מהפכה זו אנו עדים למספר מגמות חדשות שהולכות ותופסות תאוצה: פיתוח מוצרים חדשים בריאים יותר ועם ערכים פונקציונאליים, הכוללים הפחתה משמעותית של נתרן, סוכרים ושומן רווי, חיפוש אחר מקורות חלבון חלופיים, מציאת חומרים משמרים טבעיים וכן שימוש הולך וגובר בפחת ובשאריות מזון, מתוך מודעות לשמירה על הסביבה וניצול מרבי של המזון.

מגמות אלה תפסו מקום משמעותי בכנס פוד-טק תל-חי, בסימן חדשנות בבריאות, שנערך לאחרונה במכללה האקדמית תל-חי בשיתוף עם חברת IFF (פרוטרום), השב"ס וקהילת פוד-טק ישראל של משרד הכלכלה ויוזמה לאומית.

 

רוטב וינוגט מועשר בברזל – שת"פ עם פורטרום IFF

 

הכנס נפתח בהרצאתו של ד"ר איתי שפט, מיחידת ה Health  ב IFF,  בנושא מגמות עולמיות בתחום המזון הפונקציונאלי, לאחר מכן רן הראל מהל פיתוח בבן אנד ג'ריס הרצה על חדשנות בעולם הגלידות בהיבטים של בריאות וסביבה וד"ר מייק שלגן באוניברסיטת וכנניגן ההולנדית נתן הרצאה מרחוק על יצירת תחליפי בשר צמחי בעזרת טכנולוגיות מתקדמות. במסגרת הכנס הציגו הטכנולוגים של העתיד, הסטודנטים בשנה ג' בחוג למדעי המזון בתל-חי, תשעה מוצרי מזון מקוריים ומעניינים, שפיתחו, חלקם בשיתוף עם חברות מזון וגורמים נוספים. שלושה מוצרים חדשים פותחו בשיתוף עם חברת IFF (פרוטרום):

רוטב וינוגרט מועשר בברזל – הרוטב מכיל את אבקת ברזל בקפסולות מולקולרית שפותחה ע"י חברת IFF (פורטרום) כאשר האתגר בפיתוח מוצר זה הוא שהברזל לא יחמצן את השמן המצוי ברוטב. הרוטב הטעים מכיל נוגדי חמצון, בעלי יתרונות תזונתיים.

קמח תפוחים – פרויקט משותף עם IFF (פרוטרום) המבוסס על פחת תפוחים עשיר בערכים תזונתיים, המאפשר ניצול מקסימלי של היבול. כמות פחת התפוחים נאמדת ב20% מכלל יבול הפרי, כלומר 20,000 טון תפוחים שלחקלאי אין כדאיות כלכלית לקטוף ולשווק אותם (בשל הגודל או המראה שלהם) למרות היותם בעלי ערכים תזונתיים גבוהים מאוד, בשל תכולת ויטמן C גבוהה, ברזל נוגדי ימצון, סוכרים טבעיים ועוד. התפוחים מיובשים בתנור ונטחנים לאבקה ממנה מיוצר קמח, שאיתו ניתן לאפות לחמים, עוגות, עוגיות ועוד. קמח התפוחים מועשר אף הוא באבקת הברזל של IFF (פורוטרום) וכן איננו מכיל גלוטן כך שגם מתאים לסובלים מצליאק ולכאלו הנמנעים מאכילת גלוטן מסיבות אחרות.

 

שקית מתמוססת עם ירקות למרק- כנס פודטק תל-חי 2020

 

אבקת גבינה חכמה  – ממרח הפלא – אבקת גבינה אשר מועשרת בפוספוליפידים (Phosphatidylserine) הפועלים לחיזוק היכולת הקוגנטיבית במוח וע"י תוספת מים משוחזרת והופכת לגבינה לבנה הניתנת למריחה. הגבינה עשירה בסידן, דלת שומן : 1% אחד בלבד, היא עמידה בחום כך שניתן לקחת את האבקה לטיולים בטבע ולהכינה ברגע הארוחה. יתרון נוסף של המוצר, שהוא מגיע באריזות אישיות של 100 גר', כך שניתן להכין כמות קטנה ולייצר פחות פחת.

תהליך הכנת המוצר כולל הפיכת חלב לגבינה, אשר אותה מייבשים בהקפאה, יבוש השומר על הערכים התזונתיים שבמוצר. לאחר הייבוש טוחנים את הגבינה והופכים אותה לאבקה. הפיתוח כולל אפשרות להציע גבינות בטעמים שונים: בטעם שום-שמיר, טימין, בצל ועוד. לגבינה הוספו פוספוליפידים (Phosphatidylserine) של חברת IFF (פרוטרום) .

בנוסף פותחו המוצרים הבאים:

נגטס טבעוני – פותח בשיתוף עם שירות בתי הסוהר מתוך מטרה להחליף את מנת נקניקיית העוף המוגשת לאסירים.  הנגטס מבוסס על חלבון סויה וחלבון אפונה ומכיל קליפות של גזר, תפו"א, כרוב וגבעולי גמבה. הנגטס עשיר בסיבים תזונתיים ומכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים לגוף.

 

נגטס טבעוני – פודטק תל-חי בשיתוף עם שבס. קרדיט: המכללה האקדמית תל-חי

 

בירה לחם –  כמויות אדירות של לחם מושלכות מידי שנה לפח: כשליש מכמויות הלחם המיוצר נזרק לפח. מדובר על כמויות גדולות מאוד: למעלה מ- 25,000 טון לחם ומוצריו המושלכים לאשפה. לכן פיתחו הסטודנטים משקה בירה מפתיע, המבוסס על שאריות של לחם המחליפות את לתת השעורה הקיים בבירה הרגילה.

העמילן שבלחם מפורק לסוכר המסייע בתהליך הכנת הבירה החדשנית, שהיא בעלת רכיבים תזונתיים הקיימים גם בבירה רגילה כמו אשלגן, מגנזיום, אבץ ויטמין B ועוד. יתרון משמעותי נוסף  הוא עלות יצור הבירה שנמוכה הרבה יותר מבירה רגילה.

 

בירה לחם – כנס פודטק תל-חי 2020. קרדיט: המכללה האקדמית תל-חי

 

Peel קייק – אבקה להכנה מהירה של פנקייק העשויה מקליפות רימונים. גם מוצר זה מבוסס על פחת – קליפות הרימונים שהן בעלות סגולות בריאותיות גבוהות במיוחד. הקליפות מכילות קבוצת חומרים נוגדי חמצון, שפועלים לניקוי העורקים, מונעים לחץ דם גבוה, שבץ מוחי ועוד. לחומרים אלה פעילות אנטי סרטנית, הם מועילים מאוד כנגד פטריות כמו פטריית הקנדידה ויעילים גם נגד וירוסים שונים. בנוסף לכך, קליפות הרימונים עשירות בסיביים תזונתיים, ומינרלים רבים כמו סידן, נטרן, ברזל, אבץ, נחושת ועוד.

יתרון של מוצר זה בדומה למוצרים הנוספים המיוצרים מפחת, שהוא זול להכנה ותהליך הייצור מהיר וקל. האתגר בפיתוח מוצר זה היה להתמודד עם בעיות של מרקם ומרירות כתוצאה מתוספת של אבקת קליפות הרימון, אך הקבוצה הצליחה לעמוד באתגר וטעמו של הפנקייק נפלא.

פיצה דלת פחמימות – פיצה המכילה 15% פחות שומן מפיצה רגילה. הבצק עשוי מקמח שקדים, קמח כרובית, המכילים ויטמינים וערכים תזונתיים רבים בשילוב עם מוצרלה. על הבצק רוטב עגבניות ועליו גבינת מוצרלה מגורדת. הפיצה דלת הקלוריות קפואה.

שקית אכילה לירקות קפואים למרק – השקית  עשויה מסיבים צמחיים אשר מתמוססים במים חמים. השקית מכילה ירקות מזינים כמו ברוקולי, כרובית אפונה ועוד.  בתוך השקית גם ציר ותיבול למרק. מוצר חדשני זה פותח אף הוא מתוך הצורך לפתח מוצר ידידותי לסביבה ונוח מאוד לשימוש.

גלידונית טבעונית על בסיס פירות עם ציפוי שוקולד טחינה – הייחוד במוצר הוא ציפוי הטחינה, שהיא עשירה בברזל, סידן, אבץ ועוד. בנוסף הגלידונית מבוססת על  מרכיבים טבעיים וצמחיים בלבד: בננה, קשיו ושמן קוקוס.

לדברי ד"ר אופיר בנימין, מהחוג למדעי המזון וממארגני הכנס:

"תעשיית המזון בארץ ובעולם עוברת בשנים האחרונה טלטלה גדולה. מה שנראה בתחילה כטרנד בריאותי חולף, מתברר כמודעות הולכת וגוברת של הציבור הרחב לצריכת מזון איכותי ובריא. מודעות זו גרמה לכך שחברות המזון, גדולות כקטנות, מקדישות מאמצים ותקציבים רבים לפיתוח מוצרים הרבה יותר בריאים ומזינים ועושות זאת בין היתר באמצעות שיתוף פעולה עם האקדמיה.

אנו כאן בתל-חי, כמי שמכשירים את דור הטכנולוגים הבא של תעשיית המזון, מתמקדים בנושא החדשנות והבריאות, דבר שניכר בפיתוחים החדשים של מוצרי המזון שפותחו ע"י הסטודנטים, חלקם בשיתוף עם חברות תעשייתיות, כגון IFF (פרוטרום), שמאפשרות גישה למומחי תוכן, ידע ומציפות אתגרים אמיתיים בשוק היום, דבר ההופך את הפרוייקטים של הסטודנטים לרלוונטיים מתמיד. בקרוב מתוכנן לקום במכללה מכון לאומי למחקר וחדשנות במזון שייתן מענה ישיר לתעשייה והאקדמיה בהמשך פיתוחי מוצרים וחדשנות במחקר."

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך