דיקור אונליין למטופלי כימותרפיה בכללית

צוותי הרפואה המשולבת במכונים האונקולוגיים לין וזבולון של כללית פיתחו והפעילו בהצלחה במהלך ההסגר הקורונה שירות תמיכה מרחוק למטופלי הכימותרפיה, כולל דיקור עצמי בבית
תקופת הסגר בקורונה אתגרה את צוות השירות האונקולוגי של כללית במרכזים הרפואיים לין וזבולון הכולל מערך ייעודי ברפואה אינטגרטיבית (רפואה משולבת כוללת שיטות טיפול ברפואה משלימה המבוססות מחקר), שנועד לשפר את איכות החיים של המטופלים ולחזק את יכולתם להתמיד בטיפול האונקולוגי. 

כמענה למצב זה פיתחה ד"ר אורית גרסל, סגנית מערך הטיפול האינטגרטיבי במכוני כללית, גישה חדשנית לטיפול מקוון (אונליין) המותאמת לאילוצי הקורונה.

ד"ר אורית דקסל בטיפול און ליין עם חולה אונקולוגית. צילום: דוברות כללית

השירות ניתן למטופלים בכימותרפיה אחת לשבוע, כאשר איש הצוות האינטגרטיבי בכללית הדריך את המטופל מרחוק בתקשורת בטלפון הנייד, כיצד ליישם טכניקות מגע, הרפיה ותנועה, לרבות רפואה סינית במגע (אקופרסורה) ודיקור עצמי. 

הפעילות נעשתה תוך הקפדה על הבטחת יעילות ובטיחות ובהתאמה אישית למצוקות הייחודיות של המטופל וזאת בהתאם לפרוטוקולים בינלאומיים שצוות הרפואה המשולבת של כללית בחיפה ובקריות היה שותף בגיבושם.

מטופלת אונקולוגית בשיחה טלפונית עם ד"ר אורית דקסל. צילום: דוברות כללית

פרופ' ערן בן אריה, ראש המערך לטיפול אינטגרטיבי במכוני האונקולוגיה של כללית, מציין כי המטפלים הופתעו לטובה ועל אף הספקות באשר ליעילותו של טיפול אינטגרטיבי המבוסס על מגע וקשר אישי, הוכח הטיפול המקוון מרחוק  כיעיל והמטופלים דיווחו כי הטיפול הקל לא רק על הרגשתם הכללית אלא גם על חולשה, כאב, חרדה ובחילות והיווה פתרון טוב במהלך הסגר.

התובנות ממפגשים מקוונים אלו תועדו ע"י צוות כללית ומיושמות כעת בקווים מנחים של החברה העולמית לאונקולוגיה אינטגרטיבית שמתגבשים בימים אלו ע"י כח משימה לטיפול מקוון שהוקם בעקבות מגיפת הקורונה. 

ד"ר גרסל מדריכה און ליין מטופלת אונקולוגית בלין כיצד לבצע דיקור עצמי לשם הקלת תסמיני פגיעה תחושתית כתוצאה מכימותרפיה. 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות