מאגר הבונים בהקמה: "בחוף הכרמל הציונות לא מתה!"

לאחר שנים של ציפייה, בימים אלה מוקם בחוף הכרמל מאגר המים בסמוך למושב הבונים. ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל: "החשיבות של הקמת מאגר הבונים היא אסטרטגית ממש"

 

"בחוף הכרמל הציונות לא מתה!", כך אומר ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל, אסיף איזק.

לאחר שנים של ציפייה, בימים אלה מוקם בחוף הכרמל מאגר המים בסמוך למושב הבונים.

המאגר, מהגדולים בארץ, יהווה מצד אחד פתרון אסטרטגי ארוך טווח לחקלאים באזור, ומצד שני – פרויקט פוטו-וולטאי של אנרגיה מתחדשת.

הפרויקט, שעלותו הכוללת למעלה מ 80 מיליון ₪, מנוהל על ידי יועד לודר, מנכ"ל אגודת המים "מי חוף הכרמל".

"החשיבות של הקמת המאגר בהבונים היא אסטרטגית ממש", מספר ראש המועצה, אסיף איזק, בסיור במקום.

"לאחר משבר המים, הבצורת וקיצוצי המכסות של תחילת שנות ה 2000, חלחלה בארץ ההבנה כי מדובר באיום משמעותי על היכולת שלנו להמשיך ולעסוק בחקלאות על אדמת הארץ הזו בכלל, ובאזור חוף הכרמל שלנו בפרט.

מאחר ולאורך כל שנותיה, החקלאות הישראלית שלובה בבניין העם והמדינה, אני באופן אישי עדיין חושב שחקלאות היא ציונות אמיתית, בשטח, בלי סיסמאות. בחוף הכרמל הציונות לא מתה, ותפקידנו כמנהיגים במרחב הכפרי הוא לעודד ולאפשר המשך קיומה של החקלאות".

 

 

ראש המועצה אסיף איזק בסיור עם מנכ"ל "מי חוף הכרמל" יועד לודר: "הציונות לא מתה". בתמונה, כאן יוקם מאגר הבונים. צילום דוברות מועצה איזורית חוף הכרמל

 

"המאגר בהבונים יאפשר לחקלאי חוף הכרמל בטחון ויציבות באספקת המים, והמשך עיסוק פורה בחקלאות – לטובת כלל תושבי המדינה כמובן, שנהנים מהתוצרת המשובחת שגדלה כאן אצלנו בחוף הכרמל", אומר איזק,

"מלבד זאת, לאור הרצון שלנו כמועצה לקדם ערכים של סביבתיות, קיימות ואקולוגיה – הוחלט כי המאגר יכוסה בפאנלים סולריים ויהפוך בעצם לאחד מהפרויקטים הפוטו-וולטאיים הגדולים בארץ".

הפרויקט הוא מיזם של אגודת המים של חוף הכרמל "מי חוף הכרמל", ומנוהל על ידי מנכ"ל האגודה, תושב עין איילה, יועד לודר, שליווה אותנו בסיור במקום והוסיף: "אגודת המים שהוקמה לפני כ 20 שנה, היא התאגדות של כלל יישובי המועצה לטובת טיפול במשבר בתחום המים, שהתחולל אז במדינה. המאגר הזה הוא אחד הפרויקטים הגדולים שקידמנו אי-פעם", כך לודר.

הגודל הבלתי-נתפס של הפרויקט מתגלה כאשר מטפסים אל פסגת אחת מסוללות העפר שהוקמו במקום, ותוחמות את המאגר.

"מדובר על מאגר שיכיל בסופו של דבר כ 3.3 מלמ"ק (מיליון מטר מעוקב) של מים שלישונים, בהם ניתן לבצע כל שימוש.

לשם השוואה, גודלם המשותף של כל חמשת המאגרים הנוספים שנמצאים באזורנו הוא 5.5 מלמ"ק בסך הכל", מספר מנכ"ל אגודת המים, ומוסיף:

"המאגר יכוסה בחלקו הגדול על-ידי פאנלים סולאריים, מהם אנו מצפים להפיק כ 22 מגה וואט – זאת ממש תחנת כח קטנה".

ראש המועצה אסיף איזק סיכם: 

"זו שמחה גדולה לראות את ההתקדמות בפרויקט החשוב הזה, וזו גם הזדמנות טובה להודות לשותפים שלנו – למושב הבונים על הנכונות ועל הקרקע, למינהל מקרקעי ישראל על הקידום ועל איפשור תחילת העבודות בהקדם, לחברת חשמל על קידום ההרשאות להפקת החשמל וכמובן לאגודת המים שלנו. לחקלאים בחוף הכרמל יש מי שדואג להם, גם לשנים רבות קדימה."

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש לאסור על קשישים לנהוג ברכב?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחוף הכרמל