מסקנה מפתיעה: קבלת סיוע שוטף ויומיומי מגבירה דאגות

מחקר חדש של פרופ' ליהוא זיסברג מהאקדמית גורדון המתמקד בתגובות רגשיות של אנשים בתקופת משבר הקורונה מצא בין היתר כי קבלת סיוע במטלות ופעולות יומיומיות, מגבירה את תחושת החרדה והדאגות, ועלולה לגרום לתחושת תלות.

משבר הקורונה הביא לתחושת עמימות לגבי חיי היומיום, וכניסתם של רבים לבידוד וריחוק חברתי, העלה את סף החרדה. בקרב חלקים ניכרים באוכלוסיה עלה גם הצורך להתמודד עם הלא נודע ולקבל עזרה.

מחקר שבוצע על ידי פרופ' ליהוא זיסברג מהאקדמית גורדון, ופרופ' אנה זיסברג מאוניברסיטת חיפה אשר בדק מה מסייע להקל על החרדות והדאגות הללו, חשף, כי יכולות רגשיות (אינטליגנציה רגשית) המאפשרות ויסות אפקטיבי יותר של תגובות רגשיות ותמיכה חברתית קשורות למידת הדאגה שחווים אנשים בתקופה מורכבת זו. יתירה מזאת – החוקרים בדקו סוגים שונים של תמיכה חברתית ומצאו כי קבלת עזרה מעשית במטלות היומיום, קבלת ייעוץ, כסף ושירותים דווקא מגבירה את הדאגה ויוצרת תחושת תלות באחר. לעמתה תמיכה נפשית מקלה על העומס ותחושת הדאגה.

המחקר נערך בהשתתפות 275 תושבי ישראל, כאשר מרביתם הגדול הוא נשים. המידע נאסף באמצעות שאלון דיווח עצמי מקוון, שפורסם ברשתות החברתיות ובקבוצות WhatsApp, והתבסס על מתנדבים שהסכימו לענות על השאלון בצורה אנונימית תוך מתן מאפיינים דמוגרפים כדוגמת מגדר, גיל, מעמד כלכלי ורמת השכלה.

במהלך המחקר בדקו החוקרים  את מידת הדאגות בנוגע לתקופה, רמת אינטליגנציה רגשית ותפיסות של אנשים לגבי תמיכה חברתית.

המחקר מצא  קשר בין  אינטליגנציה רגשית לדאגה, כאשר הקשר עובר דרך התמיכה החברתית. הכוונה היא, כי נמצא קשר בין אינטליגנציה רגשית גבוהה, ליכולת לגייס תמיכה חברתית אשר תסייע לוויסות רגשות והפחתת דאגותיהם. יחד עם זאת נראה כי סוג התמיכה החברתית אותה מקבלים קשור בצורה הפוכה, כאמור, לתחושת החרדה והדאגה – תמיכה אינסטרומנטאלית, מעשית דווקא עלולה להגביר את הדרגות בעוד שתמיכה נפשית, פסיכולוגית (כגון הטיית אוזן קשבת, אמפתיה וכולי) מסייעת להפחתת הדאגות.

פרופסור ליהוא זיסברג, , מחזק את ממצאי המחקר באומרו: "אינטליגנציה רגשית גבוהה מאפשרת לגייס בקלות תמיכה חברתית ומסייעת לווסת הדאגות". ומוסיף: "אנחנו יכולים לנהל את עצמנו, ואנחנו כנראה גם מנהלים טוב יותר את המשאבים הזמינים לנו מסביבתנו החברתית".

המחקר עתיד לראות אור בכתב העת Journal of Health Psychology בשבועות הקרובים.

 

אודות האקדמית גורדון

המכללה האקדמית גורדון לחינוך היא מוסד אקדמי המכשיר מורים ומעניק תארים אקדמיים המוכרים מטעם המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג): תואר ראשון .B.Ed (כולל תעודת הוראה) ותואר שני .M.Ed. כמו כן, מקיימת המכללה מכינות קדם-אקדמיות ייעודיות ומכינה לבני 30 ומעלה.  המכללה בעלת ותק של 65 שנות מצוינות בחינוך. עם סגל ההוראה במכללה נמנים רבים מבכירי אנשי האקדמיה והחינוך בישראל. רבים מבוגרי האקדמית גורדון עוסקים בצד עבודתם החינוכית, גם בתפקידי מפתח במערכת החינוך, כגון ריכוז מקצוע, הדרכת מורים עמיתים וניהול ופיקוח על בתי ספר ועל גני ילדים. בוגרים אחרים פנו לקריירה עצמאית, הקימו גנים פרטיים, פתחו מכונים לאבחון דידקטי וכדומה.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך