>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » בזמן שהמדינה לא יכולה לעזור

בזמן שהמדינה לא יכולה לעזור

טור מעניין של פרופ' מיכאל קרן וד"ר אסנת עקירב מהאקדמית גליל מערבי בנושא משבר הקורונה >>>
משבר הקורונה הביא בכנפיו בעיות כלכליות, בריאותיות וחברתיות רבות. מיליון מובטלים ומאות עסקים פונים לקבל סיוע מהמדינה שלא מסוגלת להעמיד משאבים לכל הצרכים של כלל האוכלוסייה. זה זמנם של ארגוני החברה הישראלית.

פרופ' מיכאל קרן וד"ר אסנת עקירב

בימים קשים אלה, מדינת ישראל מתמודדת עם מגפת הקורונה הבריאותית ועם התמודדויות כלכליות וחברתיות לא פשוטות. דווקא בתקופה כזו ישנה חשיבות עצומה לארגוני החברה האזרחית הפועלים ללא מטרת רווח (אלכ"רים) כדי לסייע לקבוצות חלשות הזקוקות לעזרה מעבר לתמיכה הממשלתית. בישראל בורכנו במאות ארגונים המטפלים בבריאות והצלת חיים, חינוך, השכלה והכשרה מקצועית, רווחה, גמילות חסדים ועוד. ארגונים אלו מנגישים משאבים רבים ומגוונים לאוכלוסיות מגוונות בישראל כולה ובאזור הגליל בפרט, ללא הבדלי גזע, מין, דת ולאום.

האקדמית גליל מערבי. תמונה: יחסי ציבור

האקדמית גליל מערבי. תמונה: יחסי ציבור

כאשר המצב הבריאותי, הכלכלי והחברתי קשים כל כך והסוף לא נראה לעין, מתרחשים שני דברים במקביל: מצד אחד מתגלות פניה היפות של מדינת ישראל כאשר אלפי מתנדבים, יהודים וערבים, מגבירים את פעילותם בארגוני החברה האזרחית. אזרחים רבים מסייעים לנזקקים מתוך הבנה שלא כל צרכיה של החברה יכולים להיות מסופקים על ידי הממשלה. מצד שני, מתעוררים קונפליקטים בין הממשל והחברה האזרחית שכן פעילותם של האלכ"רים עולה כסף -הרבה כסף- המגיע בחלקו מתרומות וחלקו מן הממשלה. אף שממשלת ישראל התחייבה, כמרבית המדינות המתקדמות, לסייע לארגוני החברה האזרחית, מטבע הדברים, שום ממשל אינו רואה את פעילות כל האגודות בעין יפה.

רק השבוע, הורה שר האוצר להשהות תיקון נוהל שיאפשר סיוע של עשרות מיליוני שקלים לארגוני חברה אזרחית, בהם עמותות התומכות בניצולי שואה ופגועי נפש, אנשים שלא זכאים לסיוע מהקרן לעסקים, בעקבות טענה שחלק מהתקציב יינתן גם למבקשי מקלט. בלא להיכנס בשלב זה לגופו של הקונפליקט בעניין, אשר בוודאי יעסיק את התקשורת בשבועות הקרובים, זו דוגמה אחת מני רבות לצורך ללמוד, להבין ולהסדיר את יחסי הממשל והחברה האזרחית, העולים על סדר היום בישראל ובעולם כולו.

דוגמא נוספת היא המאבק סביב גיבוש תקציב דו-שנתי אשר מאיים לפרק את ממשלת הקורונה שהוקמה אך לפני חודשיים. תקציב המדינה הוא כלי שמשקף את מדיניות הממשלה בכל תחומי החיים. קביעת סדרי העדיפויות לתקצוב היא פועל יוצא של מאבקי כוחות ואינטרסים נוגדים של קבוצות שונות. כאן עולה, ביתר שאת, חשיבותם של ארגוני החברה האזרחית להגדיר סדר עדיפות שעולה מתוך הצרכים בשטח. בנוסף על ביקורת של ארגונים אלה על סדרי העדיפות שהגדירה המדינה.

אמנם, תפקידה המהותי והמוגדר של הרשות המחוקק, הלוא היא כנסת ישראל, לייצג את האינטרסים של הציבור, לפקח על הממשלה, להגדיר סדרי עדיפות. אבל, בשנים האחרונות נראה כי הכנסת נרמסת על ידי הרשות המחוקקת. לוואקום זה נכנסים ארגוני החברה האזרחית ומשמיעים את קולן של קבוצות שונות באוכלוסייה. משבר הקורונה העצים את חשיבות נוכחותם של ארגוני החברה האזרחית ויכולתם להשפיע על הממשלה בקביעת סדרי עדיפויות (במקרה הספציפי, שינוי המגבלות או מתן פיצוי כספי ורשת כלכלית לאזרחי המדינה).

על רקע התקופה הזו, ישנה חשיבות מיוחדת להחלטת המועצה להשכלה גבוהה לפתוח בשנת הלימודים הקרובה חוג לממשל וחברה אזרחית באקדמית גליל מערבי. חוג זה ילמד את הנושאים החשובים והרלוונטיים הללו העומדים על סדר יומה של מדינת ישראל, ויעניק לסטודנטים שלו הכשרה מעשית, בשיתוף עם החוג לניהול, מתוך מגמה לשלבם בפעילותם המבורכת של מאות המלכ"רים בישראל.

פרופ' (אמריטוס) מיכאל קרן, מרצה בחוג לממשל לממשל וחברה אזרחית וד"ר אסנת עקירב, ראשת החוג לממשל וחברה אזרחית באקדמית גליל מערבי

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך