חוזה לתקופה קצובה – השפעת נגיף הקורונה על שוק העבודה

עו"ד רועי סבג בטור מיוחד: בעידן הקורונה כאשר העתיד הכלכלי לא ברור, מעסיקים רבים חוששים מגיוס עובדים לטווח ארוך, ולכן קולטים מועמדים לתקופת זמן קצרה, לביצוע פרויקטים מוגבלים בזמן או לתקופת זמן מוגדרת וידועה מראש.
מהן זכויות העובדים המועסקים לתקופה קצובה בעת פיטוריהם? באמצעות עו"ד רועי סבג הכנו מדריך עם שאלות ותשובות.

הסכם עבודה יכול שיהיה לתקופת זמן מוגדרת וידועה מראש (תקופה קצובה) ויכול שיהיה ללא מועד סיום ושלא לתקופה קצובה.

הסכם עבודה לתקופה קצובה הוא חוזה עבודה אישי המגדיר באופן ברור את משכו, ואין בו הוראה אחרת המתירה לצד לסיימו בכל עת לפני תום התקופה הנקובה בו, בלי שהדבר ייחשב להפרת חוזה.


עו"ד רועי סבג. צילום: רומן סבירסקי

האם עובד זכאי לפיצויי פיטורים בתום החוזה לתקופה קצובה?

לפי חוק פיצויי פיטורים, עובד החתום על חוזה עבודה לתקופה קבוצה והועסק מעל לשנה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בתום תקופת חוזה העבודה.

חריג חל במקרה בו המעסיק הציע לעובד שלושה חודשים לפחות לפני סיום החוזה לתקופה קצובה, לחדש את חוזה העבודה והעובד סירב להצעת המעסיק. במקרה זה יחשב העובד, לעניין חוק פיצויי פיטורים כעובד שהתפטר ממקום העבודה.

האם פיטורים של עובד לפני סיום התקופה הקצובה יזכו אותו בפיצויים בגין הפרת חוזה?

על פי פסיקת בתי הדין לעבודה, פיטורים לפני סיום התקופה שנקבעה בחוזה יזכו את העובד בפיצויים בגין הפרת חוזה (אובדן רווחי חוזה העסקתו), בגובה הסכום שהיה משתכר מכוח החוזה כולל זכויות נלוות, זאת כאילו היה ממשיך לעבוד עד לסיום התקופה הקצובה. חישוב הפיצוי מבוסס על ההפסד שנגרם לצד המקיים על ידי הצד המפר.

מהסכום כאמור יש לנכות את הסכומים שהשתכר העובד בפועל או שיכול היה להשתכר בשקידה סבירה, בתקופה שלאחר הפרת החוזה.

כך לדוגמה, עובד שהועסק על פי חוזה לתקופה קצובה בת שנה ופוטר בתום 6 חודשים, יהיה זכאי לשכר ותנאים נלווים שהיה משתכר במהלך חצי השנה שנותרה עד לסיום החוזה. יחד עם זאת, ככל שימצא עבודה חדשה במהלך השנה האמורה, או שיקבע שיכול היה למצוא בשקידה סבירה, תופחת השתכרותו במהלך ששת החודשים מהפיצוי שייפסק לטובתו.

האם חלה על מעסיקים חובת שימוע בסיום החוזה לתקופה קצובה?

בית הדין לעבודה קבע בשורה של פסקי דין כי עצם הקביעה שמדובר בחוזה לתקופה קצובה אינה פוטרת בהכרח את המעסיק מחובת השימוע. בית הדין ציין כי התקשרות אשר במהלכה נוצרה אצל העובד ציפייה ליצירת קשר מתמשך, מקימה את חובת השימוע.

מה הדין כאשר חוזה לתקופה קצובה מסתיים בעת שעובדת בהריון?

 

סעיף 9 חוק עבודת נשים, תשי"ד-1954 קובע כי אין לפטר עובדת בהריון ללא היתר משר העבודה והרווחה. סעיף 9(ז) לחוק עבודת נשים קובע כי משמעות המונח "פיטורים" לחוק זה כוללת גם את אי חידוש החוזה לתקופה קצובה של 12 חודשים או יותר או חוזה לתקופה קצובה שהאריך או חידש העסקה קודמת של העובד.

במילים אחרות, במועד סיום התקופה הקצובה הקבועה בחוזה, ניתן יהיה לסיים את העסקתה של עובדת בהריון ללא בקשת היתר, רק במקרים בהם ההסכם הוא לתקופה קצובה הפחותה מ-12 חודשים ולא מדובר בהסכם המאריך או מחדש הסכם קודם של העובדת.

מה הדין כאשר חוזה לתקופה קצובה מסתיים בעת שהעובד שוהה בשירות מילואים?

 

סעיף 41א(ב) לחוק חיילים משוחררים קובע כי אין לפטר עובד בזמן היותו בשירות מילואים אלא בהיתר מוועדת התעסוקה במשרד הביטחון. בנוסף, אם העובד היה בשירות מילואים העולה על יומיים רצופים, חל איסור לפטר אותו בלא היתר גם בתקופה של 30 ימים לאחר תום שירות המילואים.

חוק חיילים משוחררים קובע כי משמעות המונח "פיטורים" לחוק זה כוללת גם אי חידוש חוזה לתקופה קצובה של 12 חודשים או יותר.

ההנחה שעומדת מאחורי ההוראה הזאת היא שיכול להיות שאם אותו עובד לא היה בשירות מילואים בדיוק בתפר הזה שבין סיום החוזה הקודם שלו לחידושו, יכול להיות שלא היה מפוטר.

לנוכח המשמעויות הכלכליות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לחוזה עבודה לתקופה קצובה, נקבע בפסיקה כי הסכם לתקופה קצובה חייב להיות חד משמעי וברור.

על כן, המלצה חשובה היא להקפיד שחוזה עבודה אישי לתקופה קצובה יהיה חד משמעי, וישקף בצורה ברורה את ההסכמה המודעת של הצדדים לחוזה מוגבל בזמן ולחובות אשר הם נוטלים על עצמם. כל ספק בעניין זה יטה את הכף לכך שמדובר בחוזה עבודה לתקופה בלתי קצובה.

 

רועי סבג, עורך דין דיני עבודה בחיפה

רח' פלי"ם 2 (מגדל אורן) חיפה

טל' 04-625-0000

MAIL Roy@law-sabag.co.il

WEB www.law-sabag.co.il
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט