חיפה על המפה

בוגרי המחלקה לאדריכלות במרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה מעניקים מקום של כבוד לעיר בה יושב המרכז- חיפה, ומתעסקים בה ובמאפייניה האורבניים בעבודות המוצגות בתערוכת הבוגרים
הסטודנטים של המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה יצרו את תערוכת הבוגרים בתקופה מבלבלת, שונה ומסעירה, במסגרתה נתבקשו להסתגר במרחב האישי בשל גזרות מגפת הקורונה ולסגל לעצמם שיטות עבודה ולמידה חדשות.

הלך הדברים והמעבר ללמידה מקוונת, לא השפיעו על רוח היצירה ואף אפשרו לבטא חוויות אישיות של כל אחד ואחת מהסטודנטים מתוך סיטואציית הבידוד הקיצונית. גם השנה, תערוכת הבוגרים מעבירה מסרים אקטיביסטיים התורמים לשיח הפוליטי והחברתי בו הם חיים, בעיר חיפה ובחברה הישראלית.

כל אחד בדרכו הייחודית משתף את הקהל בביקורת או חוויה אישית, שמקורן בחקר של נושאים אקולוגיים, חברתיים, פוליטיים, סביבתיים ולאומיים, אשר נוגעים בכל אחד מאיתנו.

מבקרי התערוכה, אשר מורכזת במרכז האקדמי ויצו חיפה עד יום שני ה-10.8.20, ייהנו מתערוכה המשלבת במספר חללים מגוון פרויקטים, דיסציפלינות, חומרים, מדיות ודימויים, המשקפים את מורכבות הנושאים.

תערוכת הבוגרים בויצו. צילום-הרצי שפירא

נשיא המרכז האקדמי ויצו חיפה, פרופ' שמעון עמר:

"השנה, הבוגרים הם גיבורים, התמודדו עם חווית למידה מאתגרת, אשר בתקופה שונה מכל מה שהם ידעו עד כה, בסיומה הם מעמידים תערוכה ב"מוזיאון ההשכלה" בו הם כמעט ולא ביקרו סמסטר שלם. הפיכת המרכז האקדמי למוזיאון לתקופת חודשי הקיץ בו תוצגנה עבודות הסטודנטים תחת מגבלות הקורונה יוצר ייחודיות לתערוכה המוצגת לקהל בדרכים שונות המותאמות לתקופה.

השילוב הזה בממשק שבין האמנות ליצירה של המחלקות השונות, בין הפרקטיקה המעשית לחיי היום יום, בעבודה שנעשתה בצל הקורונה אמור להעניק למתבונן יצירה המהווה מקשה אחת מתוך חיינו, לעיתים כאשר המציג אינו נוכח ומאפשר לתת דרור לפרשנות המבקר המתבונן.

אני מקווה שלמרות התקופה הלא פשוטה התערוכה תזכה להצלחה בכל הדרכים האפשריות ותהווה ציון דרך בתפיסת הלימודים האקדמיים בעיצוב", אמר פרופ' עמר. 

פרופ' שמעון עמר, נשיא המרכז האקדמי לעיצוב וחינוך ויצו חיפה. תמונה: אלבום פרטי

פרופ' שמעון עמר, נשיא המרכז האקדמי לעיצוב וחינוך ויצו חיפה. תמונה: אלבום פרטי

גם השנה עסקו פרוייקטי הגמר במחלקה לארכיטקטורה במגוון נושאים חברתיים, פוליטיים וסביבתיים.

לדברי אדריכלית ד"ר דנה מרגלית, ראש המחלקה לארכיטקטורה:

"שנת לימודים מאתגרת במיוחד הגיעה לסיומה. השינויים הדרמטיים שחלו השנה וחוסר הוודאות שבצידם, עודדו את הסטודנטים לחשוב מחדש על משמעותם של מרחבים עירוניים, סביבות מגורים, תעסוקה ותרבות. הסטודנטים שלנו מתמודדים עם הסוגיות השונות באחריות וביצירתיות, תוך נקיטת גישה אינטגרטיבית לאדריכלות.

אדר' דר דנה רגלית, צילום תמר קרוון.

הם מציגים מגוון של תפיסות שבכולן ניתן למצוא עמדה אישית ורצון לתרום לבניית סביבה ותרבות שיהווה במה לפעילות אנושית טובה ואופטימית יותר. אנו מקווים ומאמינים שהצעותיהם תסייענה לנווט את כולנו לעתיד טוב יותר".

אורטל שוטלנד- המחלקה לאדריכלות המרכז האקדמי ויצו חיפה

 בוגרי המחלקה בחרו לשתף את קהל הצופים בתפיסתם האישית לעיר חיפה, בה הם מתגוררים מילדות או כסטודנטים בויצו, ולהציג חזון חדש לשכונות העיר ולערים שכנות.

הסטודנטית איילת קאלימי בחרה בפרויקט הגמר שלה "Urban Stairs Playground" לערער על תצורת המרחב החינוכי המסורתי בעיר חיפה ולטענתה על מרחב זה לפרוץ את גבולותיו הנוקשים אל המרחב הציבורי, תוך שהוא יוצר מערכת מרחבית עירונית מחוללת ומחנכת המתבססת על מרכיב ייחודי של העיר חיפה –רחובות המדרגות.

היא מסבירה: "יצירתיות היא תכונה חשובה ויש לאפשר לילדים לגלות אותה, עלינו לצור עבורם סביבה המאפשרת למידה וגילוי העיר בצורה חווייתית".

הפרויקט של אורטל שוטלנד עוסק בהתחדשות עירונית של השיכון הציבורי בשכונת קריית אליעזר בחיפה, ומציע התחדשות על בסיס המרקם הקיים תוך הגדרה מחדש של ערכי השיכון. הפרויקט מציע התחדשות השומרת על מרקם הבינוי הקיים ועל הערכים בו, כמו פיתוח הטיילת ודפנותיה, הוספת פונקציות ציבוריות, מסחר מקומי ועוד.

עבודה של ירון שטיינר- אדריכלות במרכז האקדמי ויצו חיפה (11)

הסטודנט ירון שטיינר הצפין לעיר עכו בפרויקט שנקרא "מפגש סביבתי". ירון שנולד וגדל בעכו, הכיר את נחל נעמן מילדות, בעיקר בהליכות שעשה עם אביו על החוף של עכו וגדל על סיפורים על המפעלים המזהמים המעבר בנחל כבדרך קבע הייתה חוויה לא נעימה, צבע משתנה של מים, זיהום, ובעיקר תודעה של משהו לא טוב קורה כאן.

הוא מספר: "לימים, מצאתי את עצמי בקיץ האחרון בהליכה המסורתית עם אבי. כאשר שוב אנחנו עוברים את הנחל לכיוון פרוטרום, ורפאל. אני בינתיים מריץ רעיונות של מה שאני הולך לעשות בפרויקט הגמר ואז נפל האסימון. מטרתי בפרויקט היא לבחון מחדש את היחסים המוכרים לנו עד היום במרחב, בין טבע לעיר ולהחזיר את המשאבים הטבעיים לציבור תוך אפשרות למרחב ציבורי עשיר ומאתגר".

עבודה של איילת קאלימי- אדריכלות בויצו חיפה

תערוכת הבוגרים של המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה תוצג עד ה-10.8.20 ברחוב הגנים 21, חיפה ותהיה פתוחה לקהל הרחב בהתאם להנחיות של משרד הבריאות על פי התו הסגול, בתיאום מראש. פרטים נוספים באתר | 1-800-770-990

 

 

 

 

 

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך