אוניברסיטת חיפה: תואר שני בביולוגיה אבולוציונית וסביבתית

מתעניינים בהגנה על הסביבה ורוצים להבין לעומק את הקשר שבין בעלי החיים לסביבתם? מתעניינים בחקר ה-DNA, גנטיקה, ומוצא החיים אבל לא מוכנים לוותר על הטבע בו הדברים קורים? החוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית באוניברסיטת חיפה מאפשר לכם להתחיל את היום במרחבי הכרמל, להמשיך אותו במעבדה מעל המיקרוסקופ ולסיים מול המחשב, במציאת מודל אנליטי המאפיין את שאלת המחקר.
התקופה שלנו היא במידה רבה התקופה הסביבתית: משבר האקלים, זיהום האוויר, הכחדת מינים, כל אלה שמים בקדמת הבמה מושגים כמו ביו-טק ,קלין-טק או השבחה גנטית. ואם כל זה לא מספיק, באה מגפת הקורונה ועימה ההבנה בחשיבות המחקר הביולוגי והמיקרו ביולוגי – מרמת הוירוס ועד גוף האדם. תחום הביולוגיה האבולוציונית הוא כיום שחקן מרכזי בתחומים כגון חקר סרטן, פיתוח תרופות, אפידמיולוגיה, התחומים מבוקשים בתעשיות ההיי-טק, בשורה אחת עם תעשיית הסייבר והאינטרנט.

קרדיט לתמונה: אוניברסיטת חיפה

החוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית באוניברסיטת חיפה מהווה חממה ייחודית לאנשים שרוצים לעסוק בכל הנושאים האלה. שילוב מיוחד של מחקר סביבתי, מחקר במעבדה ומחקר בתחום המודלים המתמטיים. בחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית הם קוראים לזה: מהשדה ובעל החיים ועד הגן והאלגוריתם. "המשמעות היא שהמחקר שלנו מתחיל בטבע. אנחנו הולכים ומחפשים את מושאי המחקר שלנו – אם זה בעלי חיים, צמחים, או מיקרואורגניזמים – בטבע. משם אנחנו עוברים למחקר ביולוגי במעבדה. מחקרים גנומיים – ברמת ה-DNA וריצוף גנטי. ובסוף, פתוח אלגוריתמים ומודלים שמגיעים מתחום מדעי המחשב והביו-אינפורמטיקה שבעזרתם אפשר לאפיין התנהגות של קבוצה שלמה על פי ההתנהגות שמצאנו על פרט אחד", אמרה דר׳ שרית אברני המשלבת גנומיקה בחקר השפעת מיקרובים על מאגרי מים מתוקים בעולם.


קרדיט לתמונה: אוניברסיטת חיפה

כאמור, מאפיין בולט של  החוג – השייך לאוניברסיטת חיפה בכלל – הוא המיקום הגיאוגרפי הייחודי שלה –גבוה  על הכרמל בתוך פארק הכרמל היחודי. לפני המעבדות המתקדמות, המכון לאבולוציה היחידי מסוגו בארץ והמחקר המתקדם בתחום הביו-אינפורמטיקה, אפשר להתחיל את היום – או את הלילה – בשמורה הביוספרית היחידה בארץ, שבהר הכרמל. ניתן למצוא את הסטודנטים והחוקרים שלנו מסתובבים באמצע הלילה עם פנסים על הראש, מחפשים סלמנדרות. או מסתובבים בגולן כדי למצוא מינים של חיטת בר, עוקבים במכ״ם אחרי תעופת ציפורים, חופרים בחול בחיפוש אחר נמלים חברתיות.

קרדיט לתמונה: אוניברסיטת חיפה

"אתה חי בסביבה שאתה חוקר. סטודנטים שבאים ללמוד אצלנו הם כאלה שלמרות המשיכה שלהם לתחום הביולוגי גם אוהבים להיות בטבע. אוהבים את המגע הזה עם הטבע ולא להיות כל היום במעבדה. יש משהו בלהיות בתוך הירוק הזה של הר הכרמל שהופך את הסטודנטים והחוקרים שלנו ליחודיים", אמר פרופ׳ ערן טאובר החוקר את השפעת השעון הביולוגי בבעלי חיים.

עוד מסלול ייחודי בחוג הוא שיתוף הפעולה של תלמידי מחקר לתואר שני ודוקטורט עם חוקרי המכון לאבולוציה. במכון חוקרים מכל העולם שמובילים מחקר אבולציוני פורץ דרך במגוון רחב של תחומים – שבהם יכולים גם הסטודנטים להשתלב. מחקר בקניון האבולוציה שבנחל אורן, מודל ייחודי בעולם המדמה בזמן אמיתי את ההתפתחות האבולציונית השונה בין יבשת אפריקה ואירופה. מחקר גנטי של החיטה, כחלק מקונסורציום בינלאומי, שמחפש פתרונות גנטיים להשבחת החיטה במטרה למנוע מצוקת רעב בעולם. מחקר גנטי של החולד העיוור, חיה יוצאת דופן שיודעת להתקיים מתחת לאדמה באזורים עם מיעוט של חמצן, ומסתירה בתאיה סודות לאריכות ימים, הזדקנות בריאה, ועמידות טבעית לסרטן. ומחקרים בכל מיני הפטריות המוכרות, מחקרים של השעון הביולוגי האנושי ועוד.

ואחרי המחקר בשדה ובמעבדה, מגיע השלב של מציאת מאפיינים התנהגותיים רחבים. זהו תחום חדש ומתפתח שמשלב ידע במדעי המחשב ופיתוח אלגוריתמים, המבוססים על הממצא הביולוגי. "כל מי שרוצה להשתלב בעידן האינפורמטיקה מוזמן להגיע אלינו. זהו תחום שרק הולך ומפתח, כשהביקוש בעולם המחקר וההיי-טק מתגבר כל הזמן", סיכם דר׳ איל פריבמן החוקר אבולוציה של חברתיות בנמלים בעזרת כלים גנומיים שזכה לאחרונה במספר מענקי מחקר יוקרתיים בשיתוף עם חוקרים אמריקאיים.

 

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך