תכנית לפיתוח מנהיגות מקומית של מכללת אורנים

בחודשים האחרונים אנשי  שדמות יחידה העוסקת במנהיגות קהילתית עסוקים במיוחד, משבר הקורונה הביא עמו אתגרים לא פשוטים להנהגה ולרשויות המקומיות ומנחי ומנחות המרכז שותפים לתהליכים שונים ברחבי הארץ. אחת מהפעילויות הבולטות של המרכז היא התכנית לפיתוח מנהיגות מקומית.
שדמות, הפועלת מתוך המרכז לקהילה, מנהיגות והשראה (ק.מ.ה) במכללת אורנים הנה מהגופים המובילים בארץ בחיזוק האיתנות הקהילתית ברשויות מקומיות ובארגונים.

תוכנית ההכשרה למנהיגות קהילתית נועדה להצמיח צעירים כמנהיגים מקומיים. התוכנית משלבת בין תפיסה קהילתית-חברתית לבין מודלים של מנהיגות, בין כלי יזמות, ניהול והובלה לבין כלים של בינוי קהילה, ובין העצמה ופיתוח אישי לבין זהות קבוצתית וקהילתית.  מבנה התוכנית מותאם לאתגרי הרשות בה היא פועלת ולמטרות שאותן היא שואפת לקדם.

בשנים האחרונות מתחזקת ההבנה כי השכלה, פרנסה ודיור הינם תנאי הכרחי, אך לא מספק, להישארותם של צעירים ומשפחות צעירות ביישוב. הדרך המרכזית להשאיר את הקבוצה הצעירה הינה יצירה של זיקה מתמשכת למקום ולאנשים, באמצעות, מעורבות אזרחית ויכולת השפעה על תהליכי קבלת ההחלטות במרחב המקומי.

בת עמי זיידל מנהלת מרכז שדמות: "אנחנו מרגישים את הצורך מהשטח בהצמחת מנהיגות מקומית ובעידוד אקטביזם ומעורבות אזרחית, אנחנו חוקרים את התחום ומוצאים כי חיזוק קבוצות הצעירים בעיר היא אחת הדרכים האפקטיביות ביותר ליצירת תחושת שייכות ותחושת ביתיות במרחב הציבורי וכתוצאה מכך שביעות הרצון של התושבים ממקום מגוריהם עולה, השתייכות קהילתית מקדמת גם הגירה חיובית ליישוב. כמובן שמבנה התוכנית שלנו מותאם לאתגרים שבה הרשות המקומית פועלת ולמטרות החשובות לה."

התכנית הנה מודולרית, ונבנית בהתאמה לרשות או לארגון איתם עובדים. זו אינה תכנית תיאורטית בלבד, אלא משלבת ידע, חוויה ועשיה.

בין התחומים אותם עוברים במסגרת ההכשרה ניתן למנות כלי ניהול המותאמים לשדה החברתי והקהילתי, בין ניהול למנהיגות, ומאפיינים של קהילה הדורשים התיחסות יחודית ממנהיגות קהילתית.

התכנית יושמה בהצלחה ברשויות אזוריות ומקומיות ובארגונים בני אלפי עובדים.

מרכז שדמות הינו חלק מ מרכז ק.מ.ה (קהילה, מנהיגות, השראה) במכללת אורנים  אשר הינו זרוע הביצוע של מכללת אורנים ואמון על הפעילות החוץ אקדמית של המכללה.

המרכז מקדם, באמצעות היחידות המרכיבות אותו, את חזון המעורבות החברתית והקהילתית של המכללה.

 

ליצירת קשר:

שדמות – המרכז למנהיגות בקהילה במרכז לקהילה, מנהיגות והשראה (ק.מ.ה), מכללת אורנים, קריית טבעון shdemot.oranim.ac.il   |  shdemot@oranim.ac.il  |  04-9838887משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך