נורית לוחמת הקורונה מכרמל

כבר 12 שנה שהאחות נורית יעקוב מהמרכז הרפואי כרמל מטפלת במסירות אין קץ במאות מטופלים. בעשור האחרון היא משמשת כסגנית מנהלת הסיעוד במחלקה הפנימית ג' ועם פריצת הגל השני נטלה על עצמה את ניהול הסיעוד המורכב של מחלקת הקורונה
 

"הטיפול עם חליפות המיגון  ממש לא קל, אבל הסיפוק בחיוך והבראה של חולה  שווה את הכל " אומרת האחות נורית יעקוב מכרמל.

"כאשר נדרשנו ממשרד הבריאות להכין שוב את מחלקת קורונה לקראת הגל השני והנהלת הסיעוד פנתה אליי והציעה  לי לשמש כמנהלת סיעוד במחלקה לא היססתי לשנייה ומייד התגייסתי בתחושה של שליחות ואהבה למקצוע ". מספרת האחות נורית יעקב.

הדברים נעו בקצב מהיר: ישיבות, נהלים, תכנון המחלקה וגיבוש צוות ייעודי לפתיחת המחלקה מהרגע להרגע. לפני קליטת המטופל הראשון היו לי חששות והתרגשות אבל ידעתי שאנו הולכים לטפל במטופלים בדרך הכי טובה שיש, במקצועיות ובמסירות רבה תוך שמירה על כללי הבידוד וכמובן על עצמנו".

 


האחות נורית יעקב וצוות הסיעוד במחלקת קורונה בכרמל. צילום:אלי דדון

 

צוות המחלקה הרפואי, הסיעודי והפרא-רפואי מורכב מצוותים ממחלקות שונות בבית החולים. זה צוות מסור, מקצועי ובעל ידע רחב, צוות שמטרתו העיקרית היא המטופל במרכז.

"אחד הקשיים בעבודה הוא מהצד שלנו", מספרת נורית, העבודה השוטפת תחת מיגון מלא, עבודה מ"רחוק" ומאחורי מצלמה שמאוד מקשה על הקשר האישי עם החולים.

מצד המטופלים מאוד קשה להם שהם לבד, ללא המשפחות שלהם במחלקה, אבל אנחנו עושים הכל כדי לתת להם את ההרגשה הכי טובה שיש, יש טלוויזיה בחדרי המטופלים ואף הכנסנו למחלקה טלפון נייד כדי שמטופלים שאין להם טלפון יוכלו לשוחח עם המשפחות שלהם מידי יום.

"בשגרת היום יום אנחנו למדים ומתנסים במצבים שלא ידענו קודם", אומרת נורית , עבודה אינטנסיבית, עבודה מוכרת אבל מצד שני חדשה ומאתגרת.

בבוקר כשאני מגיעה למחלקה אני מתקשרת לחדרי המטופלים ( למי שמסוגל לדבר) ושואלת לשלומם, האם הם זקוקים למשהו או סתם לתת להם למילה טובה.

הצוות הסיעודי מקבל משמרת, מיד נכנס לחדרים, ועובדים כמו בשגרת היום יום במחלקות.

העבודה עם ד"ר אורי סגול מנהל המחלקה וצוות הרופאים הינה עבודה מדהימה", מספרת נורית, "הכל תוך שיתוף פעולה ועבודה הכי מקצועית שיש. העובדת הסוציאלית לימור קוזין שנמצאת במחלקה במהלך הבוקר מנהלת שיחות יום יומיות עם המטופלים ומשפחותיהם נותנת מענה לכל בעיה אוזן קשבת והרבה חום ותמיכה שכל כך חשובים לחולים ולמשפחות בתקופת המחלה.

 

האחות נורית יעקב. צילום: אלי דדון

 

"כשאני מסיימת את יום עבודתי וחוזרת הביתה לילדים ולמשפחה עם כל הקושי אני יודעת שמאחורי כל ההצלחה והטיפול המסור עומד צוות המחלקה המדהים והמקצועי, צוות ההנהלה שתמיד שם לכל שאלה או בעיה, צוות של יחידה למניעת זיהומים שנמצאים וזמינים לנו בכל שעות היום, צוותים של לוגיסטיקה, מטבח, משק שינוע מחשוב וכל המערך של כרמל, הם אלו שבזכותם המטופלים מקבלים את הטיפול בדרך הכי טובה שיש"

"אז מה זה בעצם מבחינתי להיות אחות ?", נורית שואלת ועונה: "קודם כל אהבה ענקית למקצוע, נתינה אין סופית, העצמה אישית, יכולת להביא את עצמך לביטוי במגוון רחב של משימות ויכולת להיות multitasking.

"מבחינתי בית חולים כרמל בהחלט נותן לי את כל הכלים הדרושים להתמודדות, את ההקשבה, את ההרגשה שסומכים עלייך, וכולם נותנים לי ולצוות את מלוא התמיכה והעזרה שיש".

"הצוות שאיתי מגוון מורכב ממספר מחלקות בבית החולים, סגנית מנהל סיעוד ממחלקה פנימית, עוד אחיות מהמחלקות הפנימיות, צוות ותיק מהמחלקה הכירורגית, מקרדיולוגיה , נוירולוגיה, ניתוחי חזה ועוד. כולם יחד מהווים צוות מיומן מקצועי ואיכותי, שמיד נרתמו לעבודה, צוות שאת רובו לא הכרתי, אבל מייד נהיינו משפחה נוספת ומגובשת.

הימים הראשונים שלי בעבודה היו מאוד עמוסים, לפעמים אף מתישים, מאתגרים, העבודה היא כמו במחלקה הפנימית ( "הבית שלי" ) אבל עם עוד תוספות והדגשים רבים. העבודה עם לבוש המיגון זהו אחד הדברים שמקשים עלינו בעבודה אך מהר מאוד ״מתרגלים״ כי פשוט אין ברירה.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות להנהלת בית החולים על התמיכה האין סופית, לד״ר אורי סגול ולד״ר שני ברוש, לצוות הסיעודי המדהים של המחלקה שבלעדיהם לא הייתי שורדת אפילו שנייה, למחלקת זיהומים המעולה שלנו, לשלומית יצחקי ולצוות הבנות שלה שירין, דיאנה ולינה על שהן איתנו 24/7, למחלקת שינוע לדוב בן סימון ולצוות היקר, לקובי ולצוות המשק, לעוז יאיר ולצוות לוגיסטיקה המדהים, לניר רוגר הקב״ט למחלקת הנדסה רפואית ולכל מי ששותף ותרום למאמץ. תודה לכולם על הכל לא סתם הסיסמה שלנו היא כרמל מכל הלב רואים שכולם נותנים כאן את כל הלב כל הזמן". מסכמת האחות יעקב.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות