פרדוקס ההשמנה ומגפת הקורונה

מחקר ישראלי חדש, בהשתתפות חוקר מהאקדמית גליל מערבי, מצא כי אנשים הסובלים מעודף משקל התמודדו טוב יותר עם נגיף הקורונה. ד"ר יובל ארבל: "יתכן שיש יתרון מסוים בהשמנה בהחלמה מקורונה"
תופעת/בעיית ההשמנה עלתה לכותרות כגורם סיכון משמעותי לקורונה בעקבות האשפוז וההבראה של  ראש ממשלת אנגליה, בוריס ג'ונסון. רופאים טענו, כי "בוריס ג'ונסון חטף קשות את נגיף הקורונה, מכיוון שהוא סובל מעודף משקל בעוד שרים אחרים שנדבקו בנגיף היו רזים יותר, והתאוששו הרבה יותר מהר". יחד עם זאת, בספרות הרפואית הועלתה הטענה, בדבר קיומו של פרדוקס השמנה: חולים שסבלו מעודף משקל ואושפזו בגלל דלקת ריאות, התמודדו טוב יותר עם המחלה בהשוואה לחולים שלא סבלו מעודף משקל ואושפזו.

ד"ר יובל ארבל. תמונה: אלבום פרטי

ד"ר יובל ארבל. צילום עצמיבמחקר חדש, המשותף לד"ר יובל ארבל (האקדמית גליל מערבי), ד"ר חיים פיאלקוף (האוניברסיטה העברית בירושלים), ד"ר עמיחי קרנר (המכללה האקדמית נתניה) וד"ר מרים קרנר (M.D. – שירותי בריאות כללית, ובית הספר לרפואה בטכניון), ושהתקבל לפרסום בכתב העת היוקרתי International Journal of Obesity, מביאים המחברים תימוכין לקיומו של פרדוקס ההשמנה. המדד המקובל למדידת השמנה הוא מדד מסת הגוף BMI (Body Mass Index) המחושב כיחס בין משקל בק"ג  לבין ריבוע הגובה במטרים. לפי ההגדרות של ארגון הבריאות העולמי, ובהתייחס לאנשים מבוגרים, כאשר המדד הוא פחות מ-25 – משקל הגוף הוא תקין. כאשר המדד הוא בין-25 ל-30 המדובר בעודף משקל וכאשר המדד הוא מעל 30 – המדובר בהשמנה.

המחברים ניתחו נתונים ממוצעים של 54  אזורים (50 מדינות וארבעה אזורי חסות) בארה"ב ובדקו את הקשר בין שכיחות מספר הסובלים מעודף משקל והשמנה בקרב מבוגרים ביחס לאוכלוסייה של כל אחת מהאזורים (בין 20% ל-38%)  לבין מדדים של הידבקות בקורונה ביחס לאוכלוסייה של כל אזור, ותמותה מקורונה ביחס למספר הנדבקים בקורונה, נכון לאמצע מאי 2020. באופן מפתיע, ממצאי המחקר מראים, כי הסיכוי הצפוי להידבקות בקורונה יורד מ-62 לכל 10,000 אנשים באזורים בהן 20% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר ל-17 בלבד לכל 10,000 אנשים באזורים בהן 38% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר.  ממצא מפתיע וחשוב אף יותר, מקרב כלל החולים בקורונה במדינה/באזור הסיכוי הצפוי לתמותה יורד מ-533 לכל 10,000 חולי קורונה באזורים בהם 20% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר ל-346 לכל 10,000 חולי קורונה באזורים בהן 38% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר.

"המחקר מצביע על כך, כי ייתכן שההשמנה איננה גורמת נזקים בלבד, אלא גם מעניקה יתרון מסוים במקרים ספציפיים", מסביר ד"ר יובל ארבל, ראש החוג לכלכלה באקדמית גליל מערבי. "יחד עם זאת, ומטבע הדברים, אין לראות במחקר גושפנקא או היתר לאמץ התנהגות לא בריאה של אכילת יתר והעדר פעילות גופנית. ניתן להביא בהקשר זה כדוגמה נוספת את המחלה הגנטית של אנמיה חרמשית באפריקה. הגן האמור גורם למחלה גנטית קשה אך הוא יוצר גם יתרון גנטי בהתמודדות עם מחלת המלריה, אחת המחלות הקטלניות בעולם. הבעיה היא שתוחלת החיים של חולים באנמיה חרמשית קצרה מתוחלת החיים של אנשים שאינם חולים במחלה, כלומר, לעיתים המחיר של הקניית יתרון גנטי מובנה לאור התמודדות עם מחלה ספציפית הוא יקר מאוד. לכן, ייתכן שהשמנת יתר מביאה ליתרון בהתמודדות עם הקורונה אבל יוצרת ומחמירה בעיות רפואיות אחרות.

 

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • כיצד לדעתכם יש לאחות את הקרעים בחברה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך