מורה אינטרנטית להשמנה

על רקע מגבלות הקורונה, יזמו שתי רופאות פעילות מאוד בחברה לטיפול בהשמנה: ד"ר בתיה קורנבוים וד"ר רקפת בכרך – מומחיות ברפואת משפחה בכללית, בית ספר אינטרנטי שנחל הצלחה רבה
 

מאות רופאים ודיאטנים מרחבי הארץ השתתפו בבית הספר הוירטואלי הראשון מסוגו לטיפול בהשמנה, שהובל על ידי מומחיות הכללית: ד"ר בתיה קורנבוים ממחוז חיפה וג"מ וד"ר רקפת בכרך ממחוז שו"ש.

ד"ר קורנבוים: השמנה היא מחלה כרונית וכך יש להתייחס אליה, מה עוד שהיא גורם סיכון משמעותי לסיבוכי הקורונה. בנוסף מחקרים מראים על פער משמעותי בין תפיסות המטופלים לאלו של הרופאים בנושא.במסגרת החברה נערכות בשנים האחרונות פעילויות אקדמיות להגברת
המודעות והידע לטיפול בהשמנה שכיום מוגדרת כמחלה.

כדי שלא לקטוע את המהלך על אף מגבלות הקורונה, יזמו \שתי רופאות פעילות מאוד בחברה לטיפול בהשמנה: ד"ר בתיה קורנבוים וד"ר רקפת בכרך – מומחיות ברפואת משפחה בכללית, שהתמחו בטיפול בהשמנה, בית ספר אינטרנטי שנחל הצלחה רבה.

 

בי"ס וירטואלי ראשון לטיפול בהשמנה ד"ר בתיה קורנבוים. צילום דוברות כללית

 

מאות רופאים, ממגוון תחומים ודיאטניות, נרשמו לבית הספר ונכחו בכל השיעורים.

במקור תוכננו 5 מפגשים אבל לאור הדרישה ורמת העיניין הגבוהה נוסף מפגש שישי.

ההרצאות הועברו על ידי מיטב המומחים מכל רחבי הארץ בתחום רפואת הלב, הכבד, סוכרת ועוד, גישות חדשות של התזונאים ועוד.

כמו כן, עסקו המשתתפים בהיבטים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים כמו הסטיגמה הקשורה בהשמנה, תפיסות מטופלים ומטפלים את ההשמנה.

כדי לשדרג את השיח ולתת במה לשאלות שלא הספיקו לקבל מענה בהרצאות,נפתחו 2 קבוצות ידע בוואטס אפ, כשבכל קבוצה 250 משתתפים, שנוהלו גם הן במשותף על ידי ד"ר קורנבוים וד"ר בכרך.

ד"ר קורנבוים שהינה מומחית ברפואת משפחה במרפאת כללית ברוממה העוסקת גם בטיפול אישי בהשמנה ומניעה מסבירה כי יש חשיבות רבה בהעלאת המודעות, גם בקרב צוותים מטפלים, באשר לצורך בטיפול רב מקצועי בהשמנה ועל רקע זה מתקיים בית הספר להשמנה.

 

ד"ר בתיה קורנבוים. צילום: דוברות כללית

 

הצורך בהדרכה כזו מתחדד נוכח תוצאות מחקר ה IO ACTION ,שהינו מחקר עמדות חובק עולם, בו מסתבר כי קיימים פערים משמעותים בתפיסת הטיפול בהשמנה מבחינת ציפיות, גישה ותפקידי המטופל והמטפל בתהליך, לדוגמה:

** רוב המטופלים (%68 (רוצים ומצפים שהרופא ייזום את השיחה על השמנה, לעומת רוב הרופאים (%71 (שלא מאמינים שלמטופל יש מוטיבציה לרדת במשקל.

** % 81 מהמטופלים ניסו בעבר לרזות (בממוצע 4 פעמים), בעוד שרופאים מניחים שרק %30 ניסו לרזות בעבר.
מומחית כללית מוסיפה כי גישות חדשות לטיפול בהשמנה מתפתחות כל העת.

כיום מבינים שהשמנה היא מחלה כרונית ויש להתייחס אליה בהתאם.

בשנים האחרונות למדנו יותר על המנגנונים הגורמים להשמנה, יש טיפולים תרופתיים וניתוחיים המסייעים בטיפול בה ועוד רבים בפיתוח.

בהיבט של הקורונה, מסתבר כי השמנה הינה גורם סיכון משמעותי לתחלואה ותמותה וגם זו סיבה טובה לקדם את הטיפול בה.

ד"ר קורנבוים: "מדובר למעשה במחלה כרונית ולכן חובה עלינו לאמץ מודל טיפול רב תחומי המבוסס על צוות כוללני שבו דיאטנים/ות+רופאים/ות לטיפול מקיף.

תפקיד הרופא ליזום וללוות את התהליך לכל אורכו, לצד הייעוץ המקצועי של הדיאטנים".

 

קוביה


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות