היומן של מיכל: מגדריות תודעתית

הטור השבועי של מיכל שחר: והפעם, היא חושבת לעומק על הנושא המגדרי, ועל שוויון אמיתי >>>

המון אנשים ובעיקר נשים הביעו את דעתם לגבי הפרשה שפורסמה בתקשורת בחשד לאונס באילת.  אני יכולה להגיד שכמו כולם  הייתי מזועזעת בכל  נימי נפשי כששמעתי . כאב לי בעיניים , צרם לי באוזניים , גוש גדול חנק את  גרוני ממש עד כדי כך שביומיים הראשונים כשהתפרסם, פשוט סירבתי לקרוא  או לשמוע  כל  דבר שקשור  לנושא, פשוט לא הייתה בי את יכולת ההכלה.

לצערי אני מכירה את הנושא מקרוב, ברמה האישית כמובן כמי שבתור נערה צעירה מאוד עברה  תקיפה מינית . לימים כמתבגרת וגם כאישה עברתי כמה הטרדות מיניות ואני חושבת שכמעט ואין  אישה שלא עברה בחייה הטרדה גם אם היא לא ידעה לפרש אותה  כך. אגב, אני אמנם מדברת  בקולי הנשי, יחד עם זאת  אלימות  מינית תקפה  לשני המינים , לא חסרים גם גברים שחוו פגיעות מיניות.

דיי ברור לדעתי שמה שזעזע את רוב האנשים היה החשד שמספר האנשים שעמדו שם בתור ואחד אחד ורצחו את נפשה של הנערה הזאת. כמובן שעבורי כלל לא משנה אם היה שם אחד או מאה.

מיכל שחר. תמונה: אלבום פרטי

מיכל שחר. תמונה: אלבום פרטי

 

ישנן לא מעט פרשנויות ותהיות לגבי המקרה הזה, למרות  שכולם מבינים שמדובר במקרה קשה  מאוד, עדיין ישנם קולות לכאן  ולכאן, הרבה מאשימים את ההורים , את מערכת  החינוך , יש כמובן כאלה שמאשימים את הממשלה שלא מקצה מספיק תקציבים לנפגעי אלימות  מינית  וכו' (הרי איך אפשר בלי קרקס פוליטי? ) ויש כאלה שחושבים שגם לתעשיית הפורנו יש חלק  בדבר.

יש את אלה שנצמדים לחשד העובדות שפורסמו , כמו כמה באמת עמדו שם בתור? ומה הסיפור של הנערה  הזאת בכלל ? מה בכלל הוביל אותה לשתות לשוכרה עד אובדן חושים ולהכניס את עצמה בכלל  לסיטואציה כזאת?  כן היו צילומים ? איימו עליה שיפרסמו ובגלל זה היא הלכה להתלונן?  מה בעצם באמת קרה שם? שייתכן והתוצאה הסופית היא שהנערה הזאת עברה אונס וטראומה שמן הסתם תלווה אותה לשארית חייה.

ונזכרתי שלפני שלושה שבועות בערך הלכתי לים ,וחיפשתי לי פינה שקטה לשבת בה, לא לבשתי  בגד ים ולא הייתי חשופה בלבושי בשום אופן , וגם המקום שבו ישבתי לא היה מבודד, ממש לא רחוק ממני היו אנשים. עצמתי את עיניי בכיף בכדי להתנתק ולהכניס קצת אנרגיה לתוכי כשלפתע  פקחתי את עיניי כי הרגשתי שמסתכלים עליי ומולי עמדו  חמישה גברים שבהו בי.  אחד מהם שאל  אותי  בעודו צוחק : "תגידי, איפה  הקיוסק"?  ובשביל  שהתמונה תהיה  יותר ברורה,  מאה מטר אחרי התנוסס שלט ענק  של המסעדה  על החוף, להלן הקיוסק. זה היה ברור שהם לא מחפשים שום קיוסק. פחדתי נורא באותו רגע , וכמעט קמתי לברוח, אבל משהו בתוכי כעס נורא באותו הרגע והבטתי לגבר הזה בעיניים ואמרתי לו : "הנה שם " והוריתי לו עם האצבע לכיוון , והוא שהה  לעוד רגע יחד עם החברים שלו והם המשיכו להסתכל עליי, ואני מצידי התעלמתי מהם בצורה מאוד  מופגנת עד שהם הלכו.

וכששמעתי על המקרה עם הנערה הזאת התחוור לי שפחדתי באותו רגע רק כי אני אישה .הרי אין כמעט אישה שלא פוחדת ללכת לבדה ברחוב חשוך או  לעלות לבדה הביתה כשהיא חוזרת מבילוי בשעות מאוחרות . ברחוב שלי היו כבר כמה מקרים של תקיפות .

עוד הבנתי שיש לנו כחברה אנושית דפוסים מאוד מקובעים של מגדריות מינית . כוונתי היא  לפרשנות שלנו  של מה לתפיסתנו התודעתית היא אישה ומה הוא גבר.  והדפוסים הללו הם הרבה  יותר עמוקים  משובינזם  ופמינזם. הם בעצם דפוס  אלים  שלנו  לגבי המגדריות שלנו.

האג'נדה הגברית בדפוסי התודעה מתוכנתת להיות החזקה , שמתם לב למשל כמה פעמים גברים אומרים  אחד  לשני , "יאללה,  תהיה גבר !"  או "אל תהיה קוקסינל"  או  " תראה שיש לך ביצים". אגב, ספציפית לאותו מקרה לכאורה שאירע שם באילת,  ישנה סבירות  שנשמעו כל מיני קריאות כאלה ואחרות לגבי  "המהססים"  למיניהם שלא היו  בטוחים אם הם רוצים להיות חלק מה"חגיגה" או שלא.
.

גבר בתודעתו נועד להיות הגדול , החזק, זה שאסור לו להתפרק או לבכות (מכירים את השיר "דני גיבור"?)  הוא  השולט, הוא הבונה, המפרנס, המחליט, המפקד.  הוא הלוקח והוא המקבל .

האג'נדה הנשית לעומת זאת בדפוסי התודעה נחשבת לחלשה יותר ,ואולי יהיו פה כמה  פמיניסטיות  שיכעסו עליי קצת, אבל לא  נורא. אין בכוונתי לומר  שאישה היא חלשה, ויחד עם זאת נשים מנהלות מאבק שנים רבות על זכויותיהן ,להרוויח יותר, להיות מה שהן רוצות להיות ,לשלב קריירה ומשפחה,  כי בתפיסתן העמוקה הן המין המוחלש. הן בוכות , הן מביעות , הן מכילות , הן נותנות, והן פוחדות ללכת  לבד בחושך. ויש להן לא מעט התעסקות בדימוי הגוף.

מה שאני מנסה לומר הוא שמחסור בשוויון בין המגדרים הוא כלל אינו חיצוני , הוא הרבה יותר עמוק  מזה בתפיסה שלנו כיצד  מלכתחילה תודעתית כיצד אנחנו מגדירים את  עצמנו מבחינה מגדרית . למרות הקדמה שהיא חיצונית לחלוטין , בתפיסתנו  התודעתית קיים חוסר שיווין מגדרי שהוא אלים! זאת אלימות שלנו כלפי עצמנו ( אלימות אינה רק פיזית או מילולית).

בחזרה לגבי אותו מקרה בים , אני חושבת שבאותו רגע הכעס שלי נבע מתוך הבנה שאסור לי לפחד רק כי אני אישה, אז פשוט בחרתי שלא לפחד באותו רגע ומושא הפחד, להלן חמשת הגברים האלו הלכו לדרכם.

כשחשבתי לעומק על הנושא המגדרי ומה בעצם מקורו של השוויון האמיתי? הגעתי למסקנה  שבסופו של דבר גבר הוא גבר ואישה היא אישה, ולשני המינים יש אמנם איברים שונים והם נראים אחרת ובנויים אחרת הורמונאלית , יחד עם זאת זה לא שולל שלשני המינים תהיה תפיסה תודעתית שוות ערך של אהבת עצמית , של  כבוד הדדי , של אינטליגנציה רגשית , של ערכיות ושל ההבנה שאנחנו חיים מאז  ומתמיד בעולם של יוניסקס. הרי שמקור השוויון הוא בעצם חוק יסוד של הבריאה, מכיוון שבכדי לברוא אנשים מלכתחילה, גם בנים וגם בנות, אנחנו חייבים את הביצית  והזרע ואי אפשר זה בלי זה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין