ילקוט בית הספר

ד"ר מיקי שטיין, מומחה ברפואת ילדים בשירותי בריאות כללית, מסביר את הסכנות שבנשיאת תיקי גב כבדים, ואיך ניתן למנוע את הנזקים
הילקוטים הינם אחד האביזרים היקרים שאנו קונים לילדינו לבי"ס. בד"כ הם צבעוניים יפים ובהתאם לאופנה.

אך מעבר ליופי ולנוחות נשיאת הקלמר, המחברות הספרים וכו' יש מספר דברים שצריך לדעת על מנת למנוע הופעת כאבי גב במשך שנת הלימודים.

במאמר חדש שפורסם בכתב העת Archives of Diseases in Childhood מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי נשיאת תיקי גב מעלה הסיכון לכאבי גב ואף עשויה להביא לעליה בסיכון למחלות גב.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם קיים קשר בין משקל תיקי גב ובין כאבי גב ומחלות גב בילדים בגילאי בית-ספר. לשם כך הם ערכו מחקר חתך שכלל ילדים בגילאי 12-17 שנים בבתי ספר ברחבי ספרד. הם מדדו את את משקל תיק הגב וכן עקבו אחר מדד מסת הגוף, גיל ומין המשתתפים. מדגם המחקר כלל 1403 ילדים בגילאי בית-ספר.

ילקוט בית הספר. תמונה: אילוסטרציה

ילקוט בית הספר. תמונה: אילוסטרציה

 

מבין אלו, 61.4% נשאו תיקי גב ששקלו למעלה מ-10% ממשקל גופם. באלו שנשאו את תיקי הגב הכבדים ביותר נרשמה עליה של 50% בסיכון לכאבי גב ועליה של 42% בסיכון לפתולוגיה של הגב (אם כי קשר זה לא היה מובהק סטטיסטית). בהשוואה לבנים, בבנות נרשם סיכון מוגבר לכאב עם נשיאת תיק גב.

החוקרים מסכמים וכותבים כי שכיחות ילדים בגילאי בית-ספר הנושאים תיקי גב היא גבוהה במיוחד וייתכן כי יש מקום לאמצעי מניעה והדרכה בקבוצת גיל זו.

ומה הנוהל אצלנו? ובכן בחוזר מנכ"ל משרד החינוך מיוני 1998 נכתב בין השאר: "תלמידי כיתות א' ו-ב' יישאו ילקוט במשקל שאינו עולה על 2 ק"ג, תלמידי כיתות ג'-ו' עד 5 ק"ג ותלמידי כיתות ז'-י"ב עד 7 ק"ג. זה הכלל: משקל הילקוט המלא לא יעלה על 10% ממשקל גופו של התלמיד".

מניסיוני כהורה, הילדים נוטים לצבור בתיקיהם ציוד שאינו הכרחי ליום הלימודים (ספרים ומחברות בנושאים שלא נלמדים באותו יום לימודים, משחקים, כלי כתיבה מיותרים …) ולכן יש ללמד את הילד לסדר את התיק בהתאם למערכת ליום הבא. עדיף לעשות זאת בערב ולא בבוקר על מנת שאפשר יהיה לסדר את התיק ללא לחץ הזמן המאפיין את ההתארגנות ליציאה לבי"ס ולעבודה בבוקר.

כמו כן להלן מספר עצות נוספות למניעת כאבי גב מנשיאת הילקוט:

בחירת התיק :

1. שתי רצועות גב לנשיאה, רחבות ומרופדות.

2. ריפוד בחלק האחורי של התיק.

3. לילדים קטנים עדיף תיק עם גלגלים.

 מניעת כאב ותאונות:

  1. להרגיל את הילד לשאת את התיק על שתי הכתפיים,
  2. לקצר את הרצועות כך שהתיק יהיה צמוד לגב . תחתית התיק צריכה להיות 5 ס"מ מעל המותנים והקצה העליון מתחת לבסיס הגולגולת.
  3. ללמד את הילד להרים את התיק בטכניקה נכונה – ע"י כיפוף הרגלים ,עם גב ישר ולא ע"י כיפוף הגב עם רגלים ישרות
  4. מידי פעם לשאול את הילד על כאבי גב בעקבות נשיאת התיק
  5. אם הילד הולך כפוף קדימה כשהתיק על גבו , יתכן והתיק כבד מידי
  6. בכול סופשבוע "לנקות" את התיק מחפצים מיותרים
  7. להתריע בפני המורים אם התיקים כבדים מידי או שמופיעים כאבי גב.

ד"ר מיקי שטיין, מומחה ברפואת ילדים במרפאות שרותי בריאות כללית לב הקריה בקרית אתא וורדיה בחיפה.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות