חיפה: מועצת העיר קוראת לפינוי המתחם הפטרוכימי וחוות המכלים

מועצת עיריית חיפה אימצה הערב בישיבה שלא מן המניין, אותה יזמה ראש העיר עינת קליש רותם, שורה של החלטות, שנועדו להביא לפינוי המפעלים המזהמים והגברת הפיקוח על פעילותם עד להשלמת התהליך


 

בדיון שהתקיים הערב במועצת העיר השתתפו גם שלמה כ"ץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה וד"ר עופר דרסלר, מנהל "איגוד ערים להגנת הסביבה".

כ"ץ התייחס בדבריו לחוות המכלים ואמר כי גם אם החווה תעמוד בתקנים המחמירים ביותר אין למכלים מקום בלב שכונת מגורים.

 

ראש העיר עינת קליש וסגן ראש העיר נחשון צוק. תמונה: דוברות עיריית חיפה

 

כאמור, מועצת עיריית חיפה אימצה הערב בישיבה שלא מן המניין, אותה יזמה ראש העיר עינת קליש רותם, שורה של החלטות, שנועדו להביא לפינוי המפעלים המזהמים והגברת הפיקוח על פעילותם, עד להשלמת התהליך.

בדברי ההסבר להחלטת המועצה בנושא חוות המכלים נאמר: "במהלך החודשים האחרונים התקבלו בעירייה תלונות רבות של תושבים, בעיקר מאזור קריית חיים בדבר מטרדי ריח חזקים. הפניות הועברו ע"י העירייה לטיפול איגוד ערים לאיכות הסביבה אשר בדקו בשיתוף המשרד להגנת הסביבה את התלונות.

על מנת לוודא את מקור הריחות בוצעו ע"י האיגוד והמשרד להגנת הסביבה סיורי פיקוח בשטח ובדיקת מיכלים, ניטורים ודיגומים, בדיקת ריח הפליטות וניתוח ממצאים. ממצאי האיגוד העלו כי מקור הריח מחוות המיכלים של תש"ן.

 

ראש העיר עינת קליש רותם הערב בישיבה. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

עוד העלו הבדיקות כי קיימות חריגות בחומרים אשר גורמות לריחות, התאומות לטיב התלונות שהתקבלו והגרומות למפגע סביבתי וכן נמצאו פגמים במספר מיכלים אשר גרמו לפליטות אדי דלק וחומרים אורגניים לאוויר, עובדות העשויות להוות את הסיבה לריחות עליהן התלוננו התושבים.

בהחלטת מועצת העיר בנושא חוות המכלים נאמר כי: "מועצת העיר תומכת בפעולות העירייה לפינוי חוות הטרמינל בקרית חיים ממיקומה הנוכחי, בסמיכות לשכונות מגורים ומוסדות חינוך, לצורך שמירה על בריאות הציבור, שלומו, בטיחותו וביטחונו".

עד להעתקת המתחם דורשת מועצת העיר לפנות לאלתר את מיכלי הדלק, הסמוכים לבתי מגורים ומכלי דלק תקולים, תוך צמצום הפעילות התפעולית הקיימת ביתר המתחם.

בתוך כך, קראה מועצת העיר לכינוס כלל הגורמים העוסקים בנושא ובהם: המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה, רשות מנהל מקרקעי ישראל וגורמי התכנון השונים במטרה להביא במשותף לפתרון מהיר ונכון להעתקת חוות המכלים  ממיקומו הנוכחי.

בהחלטה נוספת שהתקבלה הערב נאמר, כי "מועצת עיריית חיפה תומכת בפינוי הדרגתי של המתחם הפטרוכימי והכימי במפרץ חיפה הכולל את: בתי הזיקוק, כאו"ל, גדיב ושאר החברות הרלוונטיות הנלוות". עוד קובעת המועצה בהחלטתה כי המתחם צריך להתפנות עד שנת 2025 ,צמצום השימוש בדלקים פוסיליים מזהמים.

בתוך כך, דורשת מועצת העיר לקחת חלק בוועדה הממשלתית שתדון בעתיד מפרץ חיפה וכן כי נציג מקצועי יכהן מטעמה במנהלות המיועדות לנהל את תהליך השינוי. כך מבקשת המועצה כי נציג מטעמה יהיה שותף בתהליך, אותו עתידים להוביל גורמים ממשלתיים וילווה בפיקוח הדוק של גורמי המקצוע בעיריית חיפה.

עוד נאמר בהחלטה, כי פינוי של תעשיות המפרץ ייעשה בשיתוף פעולה מלא עם עובדי התעשיות וכי עיריית חיפה תיבחן ותציע ייזום פרויקטים ממשלתיים ועירוניים לניקוי הקרקעות, באמצעות כוח האדם המקצועי ובמימון התעשיות מתוך דאגה לעתידם.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי
Ads