"בריאות תושבי הצפון מוזנחת על ידי האוצר"

פרופ' רביע ח'לאילה, סגן הנשיא לעניינים אקדמיים במכללה האקדמית צפת ומומחה עולמי לסיעוד ולגרונטולוגיה: "בריאות תושבי הצפון מוזנחת על ידי האוצר"
למרות המחסור באחים ובאחיות בישראל, הדיון על מכסות חדשות ללימודי הסבה לסיעוד בארץ נדחה * פרופ' ח'לאילה: "האתגרים עמם מתמודדת מערכת הבריאות בישראל הם רבים ותובעניים לא פחות ממערכת הבריאות ברבות ממדינות ה-OECD. המרכזי בהם הוא הזדקנות האוכלוסייה וההתמודדות עם וירוס הקורונה, שיכולים למוטט את מערכת הבריאות שלנו"

"בריאות תושבי הצפון מוזנחת על ידי האוצר", כך קובע היום (ג') סגן הנשיא לעניינים אקדמיים במכללה האקדמית צפת, הפרופ' רביע ח'לאילה, שזכה לפני ימים אחדים בהוקרה כחוקר מצטיין בתחום הגרונטולוגיה, חקר הזיקנה, בתחרות הבינלאומית מטעם קרן ונוס היוקרתית ונחשב למומחה עולמי לסיעוד ולגרונטולוגיה, בריאות הציבור ולמנהל מערכות בריאות.

"שנים רבות מערכת הבריאות בישראל סובלת ממחסור בכוח אדם רפואי בעיקר ממחסור באחים ובאחיות, אך למרות מחסור זה, הדיון על מכסות חדשות ללימודי הסבה לסיעוד בארץ נדחה".

"בעקבות מדיניות התיעדוף המוטעית והמסוכנת זו של משרד האוצר, קיימת סכנה אמיתית, ברורה ומיידית לשלום ובריאות הציבור בצפון".

"רק בזכות תוספת המכסות השנתית ללימודי סיעוד במוסדות ההשכלה השונים, שיעור האחים והאחיות המועסקים בשנים האחרונות הלך וגדל, והוא עומד היום על 5.0 אחים ואחיות לכל אלף נפש. יחד עם זאת, שיעור האחים והאחיות בישראל עדיין רחוק משיעור האחים והאחיות במדינות ה- OECD, העומד סביב ה- 9.0 אחיות לכל אלף נפש. בד בבד, האתגרים אתם מתמודדת מערכת הבריאות בישראל הם רבים ותובעניים לא פחות ממערכת הבריאות ברבות ממדינות ה-OECD, והמרכזי בהם הוא הזדקנות האוכלוסייה וההתמודדות עם וירוס הקורונה, שיכולים למוטט את מערכת הבריאות אצלנו'"

פרופ' ח'לאילה: "שיעור הזקנים בישראל, העומד כיום על 11%, צפוי לגדול ולהגיע לכדי -14% ב-2035 בשל העלייה בתוחלת החיים והתקדמות הרפואה והטכנולוגיות. הזדקנות האוכלוסייה מלווה בתחלואה כרונית רבה ועליה בתחלואה במחלות מדבקות ישנות וגם חדשות שלא ידענו כמוהם, כמו שאנו חווים בחודשים האחרונים בעקבות התפרצות מגיפת וירוס הקורונה בכל העולם".

חיזוי הצרכים העתידיים של מערכת הבריאות בכוח אדם רפואי ופרא-רפואי נבחן בוועדות שונות שהוקמו בשני העשורים האחרונים (כגון ועדת ברלוביץ, ועדת בן נון, ועדת חורב ועוד).

וועדות אלו הצביעו על מחסור עצום בכוח אדם רפואי ובמיוחד מחסור באחים ואחיות מוסמכים והמליצו על הצורך בהוספת מסגרות ללימודי סיעוד, ועל העלאת מספר הלומדים סיעוד בכל שנה בכ-300-500 מכסות לפחות כדי שהמערכת תוכל לתת מענה לצורכי האוכלוסייה הבריאותיים העכשוויים והעתידיים וכדי לעמוד בסטנדרט הבינלאומי.

לאחרונה (יולי 2020) משרד האוצר אישר הוספת כ-2,000 תקנים חדשים לאחים ואחיות, בעקבות השביתה שהובילה הסתדרות האחים ואחיות בישראל, וזאת על מנת לאפשר היערכות מיטבית של מערכת הבריאות עם אתגרי הקורונה והחורף הקרוב.

תוספת התקנים זו, והמחסור המצטבר באחים ובאחיות לאורך שנים היה צריך להיות מלווה בתוספת של כ- 650 מכסות ללימודי סיעוד בכל שנה. אולם, בשל אי-יציבות הממשלה והמאבקים הפוליטיים, לא אושרו המכסות והדיון בהם שוב נדחה, והצורך בהעלאת מספר האחים והאחיות נשאר ללא מענה.

זאת, בשעה שקיימים בצפון מוסדות להשכלה גבוהה מובילים בתחומי הרפואה ומקצועות הבריאות, שנפתחו בתמיכת המדינה, שמשוועים למכסות אלה מזה שנתיים, כמענה לצורך הלאומי ולצורך המקומי בקידום הרפואה והבריאות בצפון.

כאמור, הנפגעים העיקריים מאי-אישורן של מכסות ללימודי סיעוד, הם תושבי הצפון, בשל המחסור העצום באחים ובאחיות (4.5 אחיות לכל אלף נפש), בהשוואה למרכז הארץ (6.2 לכל אלף נפש), בנוסף למשאבים רפואיים מצומצמים, הן בבתי החולים והן בקהילה.

"אנו קוראים לפקידי האוצר להתעלות מעל כל המחלוקות הפוליטיות ולאשר במידית מכסות אלו, כי בריאותם של התושבים היא מעל לכל", סיכם פרופ' ח'לאילה.

 

רקע:

פרופ' ח'לאילה הוא ממובילי התכנית לתואר ראשון בסיעוד במכללה האקדמית צפת והמייסד של התואר השני בסיעוד.

בשנתיים האחרונות הוא מכהן כסגן נשיא לעניינים אקדמיים במכללה ונחשב לחוקר מוביל ומומחה לסיעוד, לגרונטולוגיה, בריאות הציבור ולמנהל מערכות בריאות.

לאחרונה קיבל הכרה כמומחה בגרונטולוגיה וכמומחה במדיניות ומנהל בסיעוד.

לפני ימים אחדים, זכה בהוקרה כחוקר מצטיין בתחום הגרונטולוגיה, חקר הזיקנה, בתחרות בינלאומית מטעם קרן ונוס היוקרתית.

מחקריו פורצי הדרך של הפרופ' ח'לאילה מוצגים על במות בינלאומיות, מפורסמים בעשרות כתבי עת מובילים בארץ ובעולם, ומצוטטים על ידי מאות חוקרים.

 

 

מצ"ב תמונת פרופ' רביע ח'לאילה לשימוש חופשי. קרדיט צילום: יוני לובלינר.

 

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • כיצד לדעתכם יש לאחות את הקרעים בחברה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך