הפרוייקט הבינלאומי והיוקרתי שהובילה האקדמית כנרת

"מטרת הפרויקט הייתה לסייע בפיתוח שיטות וכלי הערכה מתקדמים, איכותיים ועדכניים להערכת למידה בהשכלה הגבוהה"
השאלה מה צריך ללמד באקדמיה בעולם המשתנה של ימינו היא אחת השאלות הבוערות של העשורים האחרונים. בקשר ישיר אליה עולות גם השאלות איך יש ללמד בעידן הנוכחי.

לכולנו ברור כיום כי לא רק שסט היכולות שחשוב להקנות לצעירים היוצאים משערי האקדמיה צריך להיות רחב מאי פעם, אלא גם שהדרכים המסורתיות להוראה, כאלה שמעמידות מורה או מרצה מול לוח (עם גיר או טוש) אינן יעילות במיוחד, ובוודאי אינן מתאימות לצעירים של ימינו.

 

הקורונה, ואיתה המעבר המהיר והכולל ללמידה מקוונת מרחוק הפכה שאלות אלה לרלוונטיות ומוחשיות מאי פעם. ואם מלמדים באופן שונה, ומפתחים יכולות שונות ומגוונות, גם הדרכים לבחינת הידע הנלמד צריכות להשתנות.

ואכן, לא רק מדברים אלא גם עושים…בימים אלה מסתיים פרוייקט בינלאומי יוקרתי שהובילה המכללה האקדמית כנרת בנושא עיצוב והערכה של סביבות למידה חדשניות בהשכלה הגבוהה. הפרויקט, שנקרא Assessment Tools for new learning environments in higher education institutions [ASSET] פותח במסגרת תכנית ,Erasmus+ , תכנית של האיחוד האירופי התומכת בהטמעת חדשנות בהשכלה הגבוהה, תוך יצירת שיתופי בין מדינות מהאיחוד האירופי ומדינות שותפות.

הפרוייקט הנוכחי, שהובילה פרופסור דורית אלט מהמחלקה לחינוך וקהילה במכללה האקדמית כנרת יחד עם צוות מהמכללה, ארך כשלוש שנים, תוקצב בכמיליון יורו, וכלל 13 מוסדות מישראל, גאורגיה והאיחוד הארופי.

מטרת הפרויקט הייתה לסייע בפיתוח שיטות וכלי הערכה מתקדמים, איכותיים ועדכניים להערכת למידה בהשכלה הגבוהה. שיטות וכלים אלה מיועדים לא רק להעריך את הלמידה בציון, מה שנקרא הערכה מסכמת, אלא לפתח בלומד, דרך כלי ההערכה שיפותחו במסגרת הפרוייקט יכולות קוגניטיבית, תוך-אישיות ובין-אישיות הנחוצות לו בעידן הנוכחי.

אלו מתייחסות לצורך לפתח את היכולת ללמוד לאורך כל החיים, שכן הידע מצטבר ומשתנה ללא הרף, ונקראות דרכי הערכה מעצבות שכן הן עצמן מפתחות את הלומד ולא רק "שופטות" אותו. במסגרת הפרויקט פותחו שישה כלים: תגים דיגיטליים פתוחים, הערכת עמיתים קבוצתית, יומן רפלקטיבי קבוצתי, עמית מבקר, כלי לפיתוח מיומנויות רכות בקורסים קיימים ומפת מושגים דיגיטלית.

מעבר לפיתוח הכלים עצמם, מטרתו של הפרוייקט הייתה להגביר את המודעות להערכה מעצבת לצד הערכה מסכמת, לפתח מיומנויות של תכנון, הכנה ויישום של כלי הערכה ולספק תמיכה לאורך תהליך הלמידה תוך התאמתן של שיטות הערכה הקשורות ללמידה לאורך החיים. בנוסף, הפרוייקט כוון ליצירת שותפות בין מוסדות להשכלה גבוהה וארגונים נוספים מהאיחוד האירופי ומישראל, לקדם מודרניזציה ולעדכן תכניות לימוד, שיטות הוראה ודרכי הערכה ברמה מוסדית, ולתרום להיווצרות שיתופי פעולה בתחום ההשכלה גבוהה בין מוסדות ההשכלה הגבוהה באיחוד האירופי לבין מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל.

הפרוייקט זכה לשבחים רבים בארץ ובעולם והסתיים השבוע בכנס חגיגי (בזום, ברור). הכלים החדשניים ייושמו במכללה האקדמית כנרת ובמוסדות נוספים בארץ ובעולם ותרמו לפיתוח הסטודנטים והאקדמיה בכלל. סטודנטים במחלקה לחינוך וקהילה יהוו גם את החלוץ להפצת גישות חדשניות אלה למערכות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי בהם ישתלבו.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • כיצד לדעתכם יש לאחות את הקרעים בחברה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך