"על הדבש ועל העוקץ"- קורס למניעת ניצול צרכני לאזרחים ותיקים

פרויקט של החוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית תל-חי ועמותת "ותיקי הגליל"
בעידן של מהפכה דמוגרפית המין האנושי מזדקן והחברה האנושית משנה את פניה באופן חסר תקדים. בדומה לדפוס ההזדקנות באירופה ובארה"ב, גם החברה הישראלית נמצאת בתהליך של שינוי, גדילה והזדקנות.

משמעות המהפכה הדמוגרפית, שבמסגרתה אזרחים ותיקים נעשים קבוצה דמוגרפית מרכזית ביותר, אינה רק התרחבותם כקבוצה צרכנית בעלת כוח צרכני משמעותי, אלא גם חשיפתם לניצול צרכני מצד בעלי העסקים, הרואים באזרחים הוותיקים קבוצת מטרה לתרמיות צרכניות וכלכליות.

בהתאם לנתונים של האו"ם והרשות להגנת הצרכן בארצות הברית בתקופת משבר הקורונה, חל גידול משמעותי בניסיונות ההונאה הצרכנית כלפי אנשים זקנים מצד בעלי עסקים ונותני שירותים. אחד ההסברים לכך הוא הקשר בין בדידות לסיכוי של אנשים זקנים ליפול קורבן להונאת צרכנית הונאה צרכנית. בהתאם למחקרים נמצא שלבדידות יכולה להיות השפעה על הסיכוי שאנשים זקנים המתגוררים לבד יהיו נתונים לתרמיות צרכניות וכלכליות. לפיכך, משבר הקורונה מהווה קרקע פורייה לבעלי עסקים לניצול תחושות הבידוד והפחד של אנשים זקנים בתקופה הנוכחית, וכן לנקיטת אמצעי לחץ על הצרכנים הזקנים תוך שימוש באיומים עקיפים או ישירים, העמסה אינפורמטיבית ומניפולציה רגשית.

מיכל סגל. צילום: המכללה האקדמית תל-חי

"לאור האמור לעיל, ראינו לנכון להוציא לפועל את הפרויקט דווקא בימים טרופים אלה במטרה להעניק ידע צרכני לאנשים זקנים, על מנת לסייע להם להגן על זכויותיהם הצרכניות ולהימנע מניצול צרכני" אומרת ד"ר עו"ד מיכל סגל, מהחוג לעבודה סוציאלית בתל-חי, שמובילה את הפרויקט.  הרעיון של הפרויקט "צמח" מתוך עבודת הדוקטור של ד"ר סגל, בנושא הגנה על זכויותיהם הצרכניות של אנשים זקנים. הקורס, כולל 4 מפגשים, המתקיימים באופן מקוון ונושאי המפגשים התמקדו ב: צרכנות נבונה והיכרות עם עולם הצרכנות, חשיפה לסוגי עסקאות וניצול צרכני של אנשים זקנים, ואמצעי ההגנה העומדים לרשותם של צרכנים זקנים בהגנה על זכויותיהם הצרכניות.

הסטודנטיות לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית תל-חי גייסו את האזרחים הוותיקים לקורס, נכחו בקורס וליוו אותם במהלך המפגשים שמועברים ע"י ד"ר סגל, שמסבירה: "בקורס למדנו על עסקאות בהם בדרך כלל מעורבים צרכנים זקנים. לדוגמה, עסקאות טלמרקטינג, עסקאות למתן שירותים רפואיים לאזרח הוותיק ואיך חוק הגנת הצרכן מתייחס לעסקות מהסוג הנ"ל. בחנו את האפשרויות לביטול עסקאות  והכרנו גופים שאזרחים ותיקים בדרך כלל אינם מודעים להם- המועצה הישראלית לצרכנות, הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן שיכולים לסייע להם להגן על זכיותיהם הצרכניות. הכרנו  את בית המשפט לתביעות קטנות שהוקם במטרה לסייע לצרכנים בהגשת תביעות צרכניות הכרוכות בעלויות נמוכות. בחנו את התחושות של אנשים זקנים לאחר שנוצלו צרכנית: פחד, בושה לגלות לבני המשפחה שהם נוצלו צרכנית. במהלך הקורס האזרחים הוותיקים רואים סרטונים שממחישים מהו ניצול צרכני של אנשים זקנים ובוחנים איך בעולם מתמודדים עם הגידול בניצול הונאה צרכנית של אזרחים ותיקים בעקבות מגפת הקורנה. בנוסף, הם לומדים על שיטות המכירה של בעלי עסקים שמטרתם להונות צרכנים זקנים (הפחדות, איומים בהגשת תביעה משפטית, מניעה מהאזרח הוותיק להתייעץ עם בני משפחתו וכו')

צרכנים זקנים שמנוצלים צרכנית בדרך כלל מרגישים תחושות בושה והאשמה עצמית, ולכן השיח הפתוח על ניצול צרכני אפשר למשתתפים להכיר בכך שהם לא לבד ושכל אחד מאתנו יכול להיות נתון לניצול צרכני. לכן, אפשר לומר שהקורס נתן לגיטימציה לאנשים לפנות אלי ולשאול שאלות בנוגע לניצול צרכני שעברו או להתייעץ בנוגע לצרכנות נבונה".

הקורס החשוב, צמח בשיתוף עם עמותת בית וותיקי הגליל בצפון, מתוך מטרה ליישמו במקומות נוספים ברחבי הארץ.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך