חסכון וניהול כספי אחראי של עיריית חיפה במחצית השנה הראשונה של שנת 2020

מדובר לא רק בחסכון משמעותי אותו השיגה העירייה בהוצאות, אלא גם בבקשה אותה הגישה ראש העיר זו השנה השנייה למשרד הפנים שלא להעלות את הארנונה לתושבים ולעסקים
 

נתוני הדוח הכספי החצי שנתי של עיריית חיפה מצביעים על לעודף שוטף של 3.9 מיליוני שקלים ועל עודף מצטבר של כ – 7.4 מיליוני שקלים בתקציב הרגי של עיריית חיפה.

נתוני הדוח שהוצגו ע"י גזבר העירייה, רוני בן חיים, בפני ועדת הכספים ואושרו ע"י מועצת העיר, מרשימים במיוחד לאור העובדה כי אלו הושגו ללא העברה מתקציב הפיתוח לתקציב הרגיל וללא ניצול קרן עודפי התקציב הרגיל העומדים לרשות העירייה בשיעור של כ – של 10 מיליון שקלים.

 

עודף שוטף של 3.9 מיליוני שקלים ועודף מצטבר של כ – 7.4 מיליוני שקלים בתקציב הרגיל. בתמונה, גזבר עיריית חיפה, רוני בן חיים. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

עוד עולה מהנתונים כי למרות המשבר הכלכלי העמוק אליו נקלע המשק כתוצאה ממגפת הקורונה, לא נפגע תקציב שירותי העירייה בנושאי החינוך והרווחה וכך גם לא נפגעה תמיכת העירייה בעמותות השונות.

בתוך כך, השקיעה העירייה משאבים ומאמצים רבים בסיוע לעסקים קטנים.

במסגרת זו הקימה העירייה בין היתר קרן סיוע לעסקים באמצעותה הוענק פטור מאגרות שילוט (עבור שלט ראשון) ופטור מאגרות על הוצאת שולחנות וכסאות.

כמו כן רכשה העירייה ריהוט רחוב והצללות שהוצבו בקרבת עסקים קטנים, בתי קפה ומסעדות.

כל אלה בוצעו לצד שורה של צעדי התייעלות פנים ארגוניים, אשר הביאו לחסכון משמעותי בעלויות התקציביות של העירייה.

 

חסכון וניהול כספי אחראי של עיריית חיפה. ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

גם בתקציב פיתוח סיימה העירייה בעודף זמני של כ – 28 מיליון שקלים כך שהגירעון הזמני המצטבר למחצית הראשונה של השנה ירד לכ – 300 מיליון שקלים בלבד, וכל זאת טרם גיוס הלוואות פיתוח לשנה זו.

הניהול האחראי של קופת העירייה, בא לידי ביטוי לא רק בחסכון המשמעותי אותו השיגה העירייה בהוצאות, אלא גם בבקשה אותה הגישה ראש העיר זו השנה השנייה למשרד הפנים שלא להעלות את הארנונה לתושבים ולעסקים.

זאת, בנוסף לבקשה אותה הגישה העירייה להפחתת ארנונה לעסקים המצויים בקומת קרקע ברחובות מרכזיים בהדר וברובע העיר התחתית כחלק ממדיניות העירייה שנועדה לעודד ולהצמיח עסקים קטנים ובינוניים ברובעים אלה הן במסחר, הן בתרבות הפנאי והן בהייטק.

ראש העיר עינת קליש רותם:

"כספי ציבור הם לא הפקר. כל שקל שנחסך יחזור לתועלת הציבור, ובקרוב ! רחובות וכבישים רבים מחכים לנו, לשיפוץ. אני מאמינה שנתחיל לראות בקרוב פירות לעמל העבודה של ייעול המנגנון העירוני וכספיו".

 

קוביה


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות