אחות המיון הקהילתי בכללית הצילה חיים

לאחות היה ברור כי מדובר במקרה דחוף ולכן במקביל להזמנת אמבולנס, היא הזעיקה רופא שבמקרה עוד שהה במרפאה
 

ויולה בנדיץ, האחות האחראית במיון הקהילתי של כללית במחוז חיפה וג"מ, אבחנה כי כאבי בטן והקאות של מטופלת שהגיעה למרכז, הנם מסכני חיים ובכך הצילה את חיי המטופלת, שסבלה, כך מתברר, מתופעה של "התנקבות תוספתן דלקתי".

בשעת ערב מאוחרת, כאשר ויולה בנדיץ האחות האחראית במיון הקהילתי עסקה בסגירת המקום, לאחר שהצוות כבר עזב את המקום, הגיעה לפתע מטופלת, בת 73, שדיווחה על כאבי בטן והקאות מזה ארבעה ימים.

המטופלת פנתה למיון קהילתי בליווי בעלה בשעת סגירת המרפאה, כשרופא המיון כבר סיים לעבוד.

לכאורה, היה עליה להפנותה למוקד, אך בנדיץ הבחינה כי המטופלת סובלת מאוד וחיוורת וחששה שאין מדובר בעוד מקרה של קלקול קיבה.

האחות ביצעה בדיקת סימנים חיוניים, כמו דופק שהיה מואץ מאד וא.ק.ג.

היה לה ברור כי מדובר במקרה דחוף ולכן במקביל להזמנת אמבולנס, הזעיקה את ד"ר חמזה חמזה, מומחה בנפרולוגיה שבמקרה עוד שהה במרפאה על אף השעה המאוחרת.

 

האחות ויולה בנדיץ וד"ר חמזה חמזה עם המטופלת. צילום: דוברות כללית

 

האשה הובהלה לבית החולים ושם הסתבר כי אכן מדובר בפריטוניטיס, כתוצאה מנקב בתוספתן – מצב מסכן חיים.

היא נותחה עוד באותו היום, בניתוח חירום לכריתת תוספתן.

השבוע, לאחר שהתאוששה מהניתוח הגיעה המטופלת למרפאה במיוחד כדי להודות לבנדיץ, על שהצילה את חייה וידעה לאבחן כי מדובר במקרה חריג והיתה קשובה למכאוביה.

היא סיפרה כי צוות בית החולים הדגיש שההפניה המהירה לבית החולים, חסכה זמן יקר שהציל את חייה.

בנדיץ היתה מאוד נרגשת מהמפגש עם המטופלת ואמרה כי ללא ספק אין סיפוק גדול יותר מזה.

ד"ר נאדיה ושאחי – מנהלת המרפאה סיפרה כי היא גאה בצוות האיכותי שפעל היטב והסבירה כי דלקת תוספתן הנה מחלה שהולכת ומתקדמת וכך, אם לא מנתחים בזמן, עלול להיווצר נמק ונקב בתוספתן המודלק והמוגלה המצויה בו תתפשט לחלל הבטן.

ההתפשטות יכולה להיות רק מקומית ואז המורסה ליד תוספתן (מורסה פריאפנדיקולרית). ייתכן גם מצב רפואי הקרוי פריטוניטיס – דלקת חריפה של הצפק (הקרום העוטף את האיברים של הבטן) שעלולה להידרדר לקריסת מערכות ולמוות.

המיון הקהילתי שפועל בשישה מרפאות ומרכזים רפואיים של כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, הינו מתכונת שירות ייחודית בארץ שמעניקה במהלך שעות היום כתובת לאבחון וטיפול שמתאימה למרבית המצבים הרפואיים הדחופים.

בכל מוקד כזה יש צוות מומחים המיומנים ברפואה דחופה, עם תשתית של מיטות להשהייה למשך מספר שעות כולל מתן עירויים, מעקבי א.ק.ג. ועוד, עם שירותי מעבדה דחופה, בדיקות הדמיה ותמיכה מקצועית של מגוון היועצים בכל מרפאה כזו.

השירות ניתן ללא תשלום וללא צורך במכתב הפניה כשהיתרון על פני חדר המיון הרגיל במסלול שירות מהיר, ללא המתנה ממושכת וללא חשש מחשיפה לזיהומים, יתרון רב במיוחד בתקופת הקורונה.

הניסיון מלמד כי רק אחוזים בודדים מקרב הפונים למיון קהילתי מגיעים לבסוף לחדר המיון בבית החולים. רובם ככולם שבים לביתם בתוך פרק זמן קצר לאחר שאובחנו, טופלו וקיבלו מרשם אותו יכולים לממש במקום כי בשונה מחדר המיון בביה"ח, יש במקום גם בית מרקחת.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות