לא רק אמא: מעור לעור לאור

חום הגוף של האמא ברגעים שמיד לאחר הלידה, חשוב מאוד לחימום וריפוי היילוד. בטח שיותר מאינקובטור, כאשר הילד בריא. קחו לכן את הרגעים האלה של אחרי הלידה כדי להיות עם האוצר, הוא/היא זקוק/ה לכן
החום עולה כמעט במעלה. עור לעור

החום עולה כמעט במעלה. עור לעור

 

 

בשבוע שעבר סיפרתי לכן את הסיפור האישי שלי, את ההבנה האישית שלי לגבי מדיניות אי-הפרדה של אם מתינוקה. היום נדבר על חשיבות האי-הפרדה.

האם בשעותיו הראשונות של התינוק שלנו עליו להיות לבדו?

האם שעותיו הראשונות שונות מהמשך חייו (האם הייתן משאירות את התינוק שלכן לבד בגיל חצי שנה, בעת בדיקת רופא)? האם לגיטימי שהוא ייבדק לבדו? יישאר לבדו? מנותק מהדבר היחיד שהוא מכיר במהלך 9 חודשי חייו העובריים – האמא שלו?

שעותיו הראשונות של התינוק אינן שונות מהמשך חייו. והכוח הוא בידיכן לעשות את השינוי. אין סיבה להפרדת אמא-תינוק לאחר הלידה. פשוט אין. וזה מגובה בכל כך הרבה מחקרים, שזה מטריד שהמחקר עדיין לא חלחל לרמת השטח.

אחד המחקרים בתחום, מדבר על חשיבות "עור לעור" שמבצעת האם עם התינוק לאחר הלידה. המחקר מגלה כי ההפרדה לאחר הלידה מובילה למגוון רחב של השפעות, לאו דווקא טובות.  טכניקת "עור לעור" (להפשיט את תינוקך ולהחזיק אותו עירום אל מול גופך העירום, להכניסו תחת החלוק, או החולצה, כאשר עור נוגע בעור) היא השיטה הטובה ביותר, על פי מחקרים שונים לייצוב התינוק לאחר הלידה. זוהי האלטרנטיבה הטבעית והטובה ביותר לחימום היילוד.

כאשר התינוק שלנו נולד, במידה והכל תקין מידית מושיטים לנו אותו כדי שניקח אותו ונחזיק אותו על גופנו. אנו מושיטות ידיים ומחזיקות אותו באזור בית החזה. הסיבה לכך היא פיזיולוגית לחלוטין. הידעתן? לאחר הלידה, טמפרטורת הגוף באיזור בית החזה בגופכן עולה בכמעט מעלה שלמה. מדוע? בדיוק לשם חימום התינוק שאך זה נולד מסביבת מים חמימים ונעימים (בטמפרטורה של כ 37 מעלות) לסביבה החיצונית. וכאשר הוא נולד התכנון של הטבע הוא שהוא יהיה עלייך, על בית החזה שלך, יתחמם מחום גופך וינסה לינוק. זוהי הסיבה שתינוק ערני ביותר כשעתיים לאחר הלידה ולאחר מכן שוקע בשינה עמוקה. אבל בשעתיים הללו הוא צריך להיות עלייך, האם, לינוק, או לנסות לינוק, לחוש את חום גופך את עורך.

במחקר התגלה שזה עוזר לילודים שלנו לווסת את המדדים שלהם באופן מהיר יותר מאשר באינקובטור, באופן יעיל יותר. תינוקות שנמצאים ב"עור לעור" על אימם מתייצבים מהר יותר. יש לכך השפעה פסיכולוגית וגופנית טובה יותר, מאשר השיטה שננקטת כיום בשש השעות לאחר הלידה – חימום באינקובטור.

לפני 15 שנים כאשר ילדתי את ביתי, האינטרנט היה בחיתוליו. מידע היה, אך לא כזה רב. היו פורומים וקבוצות דיון אך על הדברים הללו לא דיברו.  תינוקות לאחר לידה זקוקים לאמא שלהם, לא לאחות בתינוקיה. הם זקוקים לחום הגוף של אמא שלהם, לפעימות הלב שלה, לרחשים שהם מכירים עוד מהבטן, כדי להסתגל יותר טוב לעולם ולא לאינקובטור בתינוקיה. תינוקות אחרי לידה לא צריך לקלח, הם לא מלוכלכים, הם מצופים בחומר שיש לו מטרה בריאותית עבורם, ובעיקר הם צריכים את מה שהטבע התכוון מלכתחילה שהם יחוו, עור לעור עם האם ולנסות ולינוק כבר בהתחלה.

ורק הערה אחרונה לסיום, כמו בכל תחום בחיים גם כאן פאנטיות אינה מומלצת. ואם יש צורך רפואי, בריאותי להתנהל אחרת עם היילוד שלכם, הרי שצורך זה גובר על הנאמר בכתבה. בוודאי אם התינוק שלכם נולד פג. (וגם שם, בפגייה מאמינים מאד בשיטת "עור לעור" כמפתחת את התינוק שלנו הכי טוב).

 

עינב פרלה-  דולה ומדריכת הנקה, בעלת מרכז "ספירלה" לנשיות, פריון, הריון, לידה ואימהות.

לייעוץ והדרכה: 052-3481147

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות