יח"צ או יחס?

בפרויקט מיוחד של אתר ניוז חיפה קריות, בכל שבוע נפנה ל-3 משרדי יח"צ ותקשורת מקומיים וארציים נחשבים, ונבקש מהם לספר לנו איך הם היו מדבררים ומייחצנים את הסכנות של מגפת הקורונה. השבוע שוחחנו עם 3 משרדי יח"צ מובילים מחיפה, הקריות והשרון
פרויקט מיוחד של אתר ניוז חיפה קריות:

בכל שבוע נפנה ל-3 משרדי יח"צ מובילים, מקומיים וארציים, ונשאל אותם: אם היה עליכם לדברר ולייחצן את קמפיין ההסברה למגפת קורונה ולמגפה הכלכלית, איך הייתם עושים זאת?

בתמונה מימין לשמאל: אורית שחם וואלך, מתן אבני ונורית קסוביץ'. איך הם היו מייחצנים את הקורונה?

בתמונה מימין לשמאל: אורית שחם וואלך, מתן אבני ונורית קסוביץ. איך הם היו מייחצנים את הקורונה?

 

השבוע, שוחחנו עם 3 משרדים מאזור חיפה השרון והקריות, ושאלנו אותם איך הם היו מתמודדים עם הפן ההסברתי של אתגר הקורונה, ברמה הבריאותית והכלכלית, אם היה עליהם לעשות זאת.

נורית קסוביץ, בעלת משרד יחסי ציבור NK Marketing:

אילו היית צריכה ליצור קמפיין הסברה למחלת הקורונה, איך היית עושה זאת?

אני דוגלת באסטרטגיית  "עשה" ולא אסטרטגיית "אל תעשה". הסלוגן של "אם לא נהיה בסדר – נהיה בסגר" – זו גישה הסברתית שמהותה הפחדה. שימוש בשיטה זו מקובלת לרוב על מנת לקבל תשומת לב רחבה, וזה בסדר בשלב הראשון, אבל בשלב השני, ככל שהמגפה נמשכה והבנו שהקורונה היא כאן כדי להישאר, ונצטרך כאומה וכפרטים המרכיבים אותה- אזרחים, מוסדות מדינה ועסקים – ללמוד לחיות לצידה –  צריך לעבור להסברה מעשית – מה עליך לעשות כדי להישמר ולשמור על אחרים ולא מה לא לעשות. הסברה מעשית יעילה לדעתי כאשר היא מחולקת לסגמנטים: ילדים, בני נוער, מבוגרים ומגזרים, כאשר כל סגמנט חייב תקשורת ייעודית שמתאימה להבנתו ולתפקידו במערך הכולל.

נורית קסוביץ. צילום: לימור צל גוזלן

דוגלת באסטרטגיית "עשה" ולא באסטרטגיית "אל תעשה". נורית קסוביץ. צילום: לימור צל גוזלן

 

לצד זה הייתי ממליצה לשים דגש על מה עושה המדינה לטובת המלחמה בנגיף ברמה של מחקר, תקציבים ושינוי סידרי עדיפויות. לדוגמא: הייתי משתמשת בסיפורי הצלחה מקומיים כמו שנעשה בירוחם – בה ראשת המועצה קטעה את שרשרת ההדבקה והפכה את העיר מאדומה לירוקה, הרי גם כך הניהול היומיומי של המאבק במגיפה הוא ברמה המקומית.

איזה עצות היית נותנת לעסקים הקטנים והבינוניים בהתמודדות עם האתגר הכלכלי?

עסקים קטנים ובינוניים עומדים עכשיו בגל השני של הקורונה בפני ההבנה שהקורונה היא תופעה שתישאר איתנו עוד זמן רב, ותשפיע על יכולות ההשתכרות ועל התוצאות העסקיות.  ברמה העיסקית, עסקים וחברות חייבים לעשות חשיבה מחודשת ומהירה במספר פרמטרים מתוך המציאות החדשה – מהן החוזקות שלהם ומהן החולשות שלהם מול השוק ובעיקר, מהן ההזדמנויות שנוצרות מהמצב החדש,–. החשיבה הזו הכרחית על מנת לחדד את היעד, ואת הדרכים להגיע אליו.

"עסקים קטנים ובינוניים עומדים עכשיו בגל השני של הקורונה בפני ההבנה שהקורונה היא תופעה שתישאר איתנו עוד זמן רב". צילום: שי בראל

 

ברמה התקשורתית יש לעשות חשיבה על מה מתוך המוצרים שלי יכול לתת את הערך הגדול ביותר ללקוחות בזמן הסגר והשהייה הממושכת בבית  – את הצעת הערך נעביר בתמהיל של ערוצים – דיגיטליים ופיזיים.

לדוגמא – מותגים בתחום עיצוב הבית שפועלים מתוך חנויות פיזיות, צריכים ומהר למצוא פתרון דיגיטלי לקשר עם הלקוחות ויכולת המכירה (אתר, אפליקציה, הזמנות טלפוניות/וואטספ והעברת  המוכרים ללקטים בחנות במקום להוציא לחל"ת וגם כאן יש הרבה מודלים) מה שחשוב הוא לשמור על אחידות במסרים ובמיתוג ועל הציפייה להמשכיות כל דבר פיזי או דיגיטלי שמגיע מאיתנו אליו.

"ממליצה לעשות חשיבה על מה מתוך המוצרים שלי יכול לתת את הערך הגדול ביותר ללקוחות בזמן הסגר והשהייה הממושכת בבית". קסוביץ. צילום: שי בראל

 

ספרי לנו קצת על משרדך ועל לקוחותייך.

משרד היח"צ והתקשורת השיווקית של נורית קסוביץ, שהחל לפעול בחיפה והצפון.  נורית קסוביץ, בעבר מנהלת השיווק של חברת דניאלה להבי, ומנהלת הכנסים הבינ"ל של חברת אלמה לייזרס, הקימה לפני כ- 3 שנים, משרד בוטיק המתמחה בתקשורת שיווקית חווייתית-  כזו המשלבת ערוצי שיווק שונים, פיזיים ודיגיטליים. המשרד מציע מגוון של פעילויות ושירותים שיווקיים תחת מטרייה אחת. מבנייה של תוכנית שיווק שנתית בהתייחס לתקציב, ניהול דפי פייסבוק ואינסטגרם עיסקיים, סטוריטלינג, ייעוץ שיווקי, מיתוג, יח"צ, הפקות מגזינים והפקת נוכחות של חברות ומותגים בכנסים, תערוכות ואירועים עיסקיים, תוך בניית נוכחות המותג מ-א' ועד ת'.

לקוחותיי נעים מחברות תעשיה  גדולות כמו מדטרוניק, פיליפס והמ-לט ועד למותגי לייפסטיל ועיצוב כמו: דיור אינטריור'ס , רהיטי השרון, לקוחות פרטיים ועוד

 

מתן אבני, בעל משרד יחסי ציבור:

אילו היית צריך ליצור קמפיין הסברה למחלת הקורונה, איך היית עושה זאת?

שקיפות והסברה מקצועית ברורה. למנות דובר מקצועי אשר יהיה אחראי על הקשר וההסברה לציבור. אותו דובר יצטרך להציג לציבור הישראלי את החלופות לטיפול במגפה שעומדות בפתחם של מקבלי ההחלטות. כל חלופה תוצג כשהיא מגובה בנתוני הדבקה, יתרונות וסכנות. כאשר הציבור יבין למה ומה היתרונות של ההחלטות שמתקבלות, על ידי גורמי מקצועים שמנוטרלים מגורמים פוליטים, הוא ישמע להחלטות.

איזה עצות היית נותן לעסקים הקטנים והבינוניים בהתמודדות עם האתגר הכלכלי?

משבר הוא תמיד הזדמנות טובה לייצר צמיחה. השלב הראשון הוא להבין את גודל המשבר והמציאות הצפוייה. לצערי, מציאות הקורונה לא תשתנה באופן מהותי עד שהנגיף הארור הזה יעוף מחיינו ועל כן, קודם כל להכיר במשבר כתקופה חדשה. לאחר שמפנימים את הנקודה, קל יותר למצוא פתרונות יצירתיים לעסקים שלנו. הפתרון המתבקש הוא כניסה לאון ליין ומינוף העיסוק לאופן שניתן לצרוך אותו. לדוגמא, מסעדה צריכה לייצר תפריט משלוחים וחבילות לבישול ביתי.

אבני. תמונה: אלבום פרטי

"משבר הוא תמיד הזדמנות טובה לייצר צמיחה". אבני. תמונה: אלבום פרטי

 

מעצבת שמלות יכולה לפתוח סדנאות תפירה וסטיילינג בדיגיטל. מעבר למשלוחים וחנויות און ליין, כל עסק צריך להבין איך להתאים את הנכסים שלו לתפוצה דיגיטלית. מי שישכיל לעשות זאת, ישרוד את המשבר ויוכל לייצר אפיק הכנסה נוסף שימשיך להניב הכנסות גם לאחר התקופה הנוכחית. מצד שני, על כל עסק להכין תוכנית תקשורתית ליום שאחרי הקורונה.

"השלב הראשון הוא להבין את גודל המשבר והמציאות הצפוייה". אבני. תמונה: אלבום פרטי

"השלב הראשון הוא להבין את גודל המשבר והמציאות הצפוייה". אבני. תמונה: אלבום פרטי

 

בקרוב השיח התקשורתי יהיה על היום שאחרי הקורונה. אני מאמין שאחד הדברים החשובים הוא להיות בפוזיציה ולשלוט בשיח התקשורתי ועל כן, כל עסק צריך לייצר אסטרטגיה תקשורתית ליציאה מהקורונה ולהיות מוכן לרגע שהתקשורת והלקוחות יחפשו את המידע הזה. ודבר שלישי וחשוב, שימוש נכון ברשתות החברתיות. למרות התקציבים העצומים שמושקעים בפייסבוק ובאינסטגרם, עדיין מדובר באפיק פרסום שניתן להפיק ממנו תועלת במחירים שפויים. העיניים של הקהל שלכם נמצא בדיגיטל ולאחר היציאה מהסגר, מי שיפעל שיווקית נכון ויצליח להגיע לקהל היעד שלו יהנה מהגל שיגיע עם היציאה מהסגר.

אבני. תמונה: אלבום פרטי

"אני מאמין שאחד הדברים החשובים הוא להיות בפוזיציה ולשלוט בשיח התקשורתי". אבני. תמונה: אלבום פרטי

 

ספר לנו קצת על משרדך ועל לקוחותייך.

אנחנו נקראים AMAMA ומתמחים ביחסי ציבור, פרסום ודיגיטל. המשרה הואone stop shop לעולמות השיווק והדיגיטל ומורכב מאנשי מקצוע בוגרי המוסדות האקדמים המובילים בישראל. אנחנו גאים לעמוד לצד חברות הנדל"ן, הפוליטיקה והלייף סטייל המובילות בישראל ומנהלים את פעילות הדיגיטל והתקשורת של המסעדות, רשתות אופנה, נדל"ן והקימונאעות המובילות בחיפה והצפון.

 

אורית שחם וואלך, בעלת משרד היח"צ שחם וואלך יחסי ציבור ותקשורת שיווקית:

אם היית צריכה ליצור קמפיין הסברה לקורונה, איך היית עושה אותו?

אם הייתי צריכה ליצור קמפיין הסברה לקורונה, הייתי נותנת פנים למגיפה! במקום לעסוק בהפחדה, בדברים אמורפיים שאנשים לא מבינים אותם ולא יכולים לתפוס אותם, היה צורך בהבאת סיפורים אישיים שיחברו את הציבור דרך הרגש וככה היה סיכוי טוב שהוא יירתם לשמירה ולהקפדה על הכללים.

כל חברה שמוציאה מוצר יודעת שכדי למכור אותו, היא צריכה לספר סיפור, שסיפור טוב מוכר! לקורונה היה צריך להתייחס בדיוק ככה, הסיפור שהקורונה היתה צריכה לספר זה את סיפורם של האנשים ששכבו לבד בבתי החולים, שהילדים היו רחוקים מהם, סיפורם של יתומים שאיבדו אבא/ אמא בגיל צעיר, סיפורם של האנשים הבריאים שלא חזרו מבית החולים, למרות שלא היה לאף אחד בראש שהם לא יחזרו הביתה!

אם התקשורת היתה נותנת פוקוס על האנשים שמאחורי המספרים, ומדברת אל הרגש של הציבור, האנשים היו נרתמים. דוגמא קטנה אפשר לראות בשימוש בסלבריטאים. הם כבר מותג וכשהם מספרים את הסיפור האישי שלהם אנשים מקשיבים, אנשים אמפטיים. ליאור כלפון שמדינה שלמה התפללה לשלומו ושלחה לו עשרות אלפי הודעות ולרגע היה נדמה שזה אכן פוגע, שאנשים מתחברים, שאנשים חוששים, שאנשים שומרים. במקום זה עסקו במספרים והפחדות, שהציבור הבין מהר מאוד שהם לא מציאותיים ושהממדים שמנסים לייצר לא קיימים, ואיבדו את אמונו.

"לעשות חשיבה על מה מתוך המוצרים שלי יכול לתת את הערך הגדול ביותר ללקוחות בזמן הסגר והשהייה הממושכת בבית". תמונה: יח"צ

 

איזה עצות היית נותנת לעסקים הקטנים והבינוניים בהתמודדות עם האתגר הכלכלי?

העצה שאני יכולה לתת לעסקים הבינוניים והקטנים כדי לצלוח יותר טוב את התקופה הזו, היא לתכנן את היום שאחרי. כרגע אין לנו שליטה ויכולת לעשות הרבה. עסקים שסגורים, לא יכולים למכור וכ"ו. אבל, כבר עכשיו צרי לתכנן אסטרטגיית יציאה מהמשבר. לעבוד על בידול, לעבוד על הסיפור של העסק, איך ביום שאחרי מרימים את השלטר ומספרים את הסיפור המיוחד לעסק, ובעיקר, זה הזמן להשתמש בכלים שיווקיים כמו יח"צ, קד"מ, תכנון קמפיינים עתידיים ברשתות החברתיות וכד'. נדמה תמיד שעסקים שהיו סגורים הרבה זמן, ללא תזרים, מרגישים שהם צריכים לחסוך. אבל דווקא אחרי שלא היתה לעסק מודעות זמן כ"כ רב, הוא צריך להיות נוכח ולהשתמש בכל הכלים השיווקיים בחוכמה! והעיקר להישאר אופטימיים, כי מה שלא תלוי בנו אין לנו שליטה עליו, אבל לעשות חשיבה על מה מתוך המוצרים שלי יכול לתת את הערך הגדול ביותר ללקוחות בזמן הסגר והשהייה הממושכת בבית

 

ספרי לנו קצת על משרדך ועל לקוחותייך.

אורית שחם וואלך יחסי ציבור ותקשורת שיווקית מתמחה במתן שרותי תקשורת שיווקית, דוברות ויחסי ציבור.

הפעילות מיועדת לתמוך במערכה ההסברתית במטרה להציף את המוניטין של הארגון  ולטפח את תדמיתו.

הפעילות מתבצעת ע"י אורית שחם-וואלך ואן כהן- מרום, במעורבות אינטנסיבית ובליווי אישי, בכל פרויקט ופרויקט.

ניסיוננו רב השנים בתחום תקשורת, דוברות ויחסי הציבור, מאופיין בקשרים ארוכי טווח עם אנשי התקשורת המובילים את דעת קהל באמצעי המדיה השונים.

המשרד מתמחה במתן שרותי יחסי ציבור ותקשורת שיווקית (כנסים, חומרים פרסומיים, אתרים וכד') בתחומי תיירות, תרבות, לייף סטייל, כלכלה ומסחר, נדל"ן, הייטק, קהילה, מוניציפלי, חינוך ועוד.

מציעה לעשות חשיבה על מה מתוך המוצרים שלי יכול לתת את הערך הגדול ביותר ללקוחות בזמן הסגר והשהייה הממושכת בבית וואלך תמונה: יח"צ

 

התפישה והחזון שלנו הוא ללכת יד ביד עם לקוחותינו, כדי לקדם את האינטרסים שלהם. ליווי אישי ועמידה לרשות הלקוחות בכל עת הוא מאבני היסוד של נתינת שרות ע"פ תפישתנו, ולא סתם עוד קלישאה שחוקה.

אנו מאמינים בכלי יחסי הציבור לחברות גדולות כקטנות וממליצים על הדרכים הנכונות ליישמם כדי להגיע לתוצאות האפקטיביות ביותר עבור כל לקוח.

בשני העשורים האחרונים, שימשה אורית שחם וואלך, בין היתר כלוביסטים בכנסת, וכמנהלת יחסי ציבור ודוברת חברת נטוויז'ן. במסגרת זו טיפלתי בכל מותגי החברה מול התקשורת הכתובה והאלקטרונית ביניהם נטוויז'ן, נטוויז'ן ביזנס, פורטל נענע, אתר הסחר האלקטרוני נטאקשן וחברת נטוויז'ן יישומי אינטרנט.

לעשות חשיבה על מה מתוך המוצרים שלי יכול לתת את הערך הגדול ביותר ללקוחות בזמן הסגר והשהייה הממושכת בבית

כמשרד שבסיסו צפוני, אנו מכירים את הצרכים של גופים צפוניים, תוך הבנה כי מירב ההתרחשויות בתקשורת קורות במרכז, ומודעים לצורך של החברות הצפוניות לשים את חותמם במישור הארצי, ופועלים על מנת שזה יקרה.ניסיוננו הרב עם גופים עירוניים וחברות צפוניות וקשריי האישיים והמקצועיים המבוססים ברמה הארצית, הביאה את הגופים שעובדים ועבדו איתי להישגים משמעותיים ולכיסוי ארצי ומקומי נרחב.לפני כשלוש שנים הקמנו מחלקה מיוחדת במשרד המטפלת גם ברשתות החברתיות ובניו מדיה. לקוחותינו נהנים מסינרגיה של יחסי הציבור המסורתיים ברמה הגבוהה ביותר ומיחסי הציבור "החדשים", כל זאת תוך שמירה על רמה גבוה ואחידה של התקשורת עבור הארגונים אותם אנו מייצגים

"כל חברה שמוציאה מוצר יודעת שכדי למכור אותו, היא צריכה לספר סיפור, שסיפור טוב מוכר". תמונה: אלבום פרטי

מבין לקוחותינו בעבר ובהווה:

תיירות: העמותה לתיירות חיפה, העמותה לתיירות כרמלים , מיזם התיירות "אוצרות הגליל" של רעיה שטראוס, מלון דיוויד טאואר של רשת Accor הצרפתית, מלון הבוטיק וילה כרמל מלון "קדם", רשת Chotels רשת מלונות גולדן קראון תיירות כפר מסריק תיירות "עמק יזרעאל" רשת מלונות רימונים (של משפחת נמרודי) חברת התיירות "גוליבר" חברת כספי תעופה חברת כספי טורס

צרכנות ומזון: קניון הסינמול רשת טרקלין חשמל חברת ברימאג (ציבורית) רשת "קפה לואיז" רשת הקונדיטוריות "שני" רשת מסעדות "דיאנא בעיר" חברת השחר העולה חברת טבסקו רשת בתי האוכל האיטלקיים "טרנטינו" בלאק בר אנד בורגר רשת מטבחי "סמגל".

חינוך ולימודים: בית הספר הריאלי העברי בחיפה המכללה האקדמית לחינוך גורדון מכללת תילתן המכללה האקדמית נתניה המכללה האקדמית לחינוך גורדון היחידה ללימודי המשך של הטכניון המכללה האקדמית כנרת  מכללת מדיאטק הייטק- ג'ון ברייס

נדל"ן מסחר ותעשייה: לשכת המסחר חיפה והצפון רמת הנשיא (גב ים ורסקו) קבוצת "שתית" חברת "סלע בינוי" חברת "אלמוגים החזקות" אינטר ישראל, יועצי נדל"ן קבוצת "מבנים" (מבנים ונתיבים) חברת אדר בעמקים

פרויקטים ותאגידים עירוניים: אצטדיון סמי עופר שותפות חיפה- בוסטון מט"י חיפה הקרן לחיפה העמותה לתיירות חיפה פרויקטים עבור חברת אתו"ס (עיריית חיפה) בית הגפן (תאגיד עירוני) קהילת הדר (תאגיד עירוני)

הכרמלית (תאגיד עירוני) מוזאוני חיפה בריאות: קופת חולים לאומית מחוז צפון שטיינר מכשירי שמיעה הייטק: רמב"ם Med Tech חברת אינטרנט זהב חברת צ'ק פוינט


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחברה