בריאות הנפש ברדיו

עליה והחמרה בתופעות של חרדה, מומחי כללית שוחחו בתוכנית על התגברות התנהגות אובססיבית כמו רחיצת ידיים, ירידה בגיל ההתמכרות למסכים ומשבר החזרה לשיגרה
עליה והחמרה בתופעות של חרדה, התגבות התנהגות אובססיבית כמו רחיצת ידיים, ירידה בגיל ההתמכרות למסכים ומשבר החזרה לשיגרה: על תופעות אלו
ואחרות דיברו בתוכנית המומחים ברדיו מומחי בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי:

ד"ר ויקטור חזנוב –מנהל מרפאת ברה"נ מרבך קרית חיים וכל מערך ברה"נ ילדים ונוער ועו"ס רחל מוטובה, עו"ס במרפאת ברה"נ מרבך ומהנהלת תחום העבודה הסוציאלית בבריאות הנפש לילדים ונוער.

ד"ר ויקטור חזנוב ועו"ס רחל מוטובה, בתוכנית מומחים רדיו חיפה על בריאות הנפש. צילום: דוברות כללית

במסגרת אירועי שבוע בריאות הנפש העולמי, הוזמנו שני המומחים מכללית לשעה של שיחה ברדיו על בריאות הנפש בכלל ובימי קורונה, בפרט.

בין המסרים שהעבירו במהלך השיחה, ציינו את החשיבות שבפניה לטיפול נפשי, כשמתעוררת בעיה מוקדם ככל האפשר לפני שהבעיה הנפשית – כמו גם
במחלה נעשית כרונית ו"כדור השלג הופך למפולת שלג", כהגדרת ד"ר חזנוב.

המומחים סיפרו כי על הרקע הקורונה נצפית עליה של ממש במקרי חרדה אצל מבוגרים וילדים בפרט וכי מצבם של מטופלים שכבר אוזנו הדרדר והחמיר. כמו כן, מגיעים כיום לטיפול אנשים וילדים שלא טופלו בעבר והחלו לגלות סימפטומים על רקע הקורונה.

אחת התופעות הבולטות היא עלייה בהתנהגות כפייתית כמו רחיצת ידיים באופן מוגזם ואובססיבי.

בעייה חמורה, התריעו המומחים היא התרחבות והעמקת תופעת ההתמכרויות למשחקי מחשב בעיקר פורטנייט, יחד עם ירידה בגיל – כאשר כבר בקרב ילדים צעירים בני 8-7 יש סימנים ברורים של התמכרות. התופעה מחמירה כאשר המשחק מלווה בצפייה ביוטיוב, שם הילדים נחשפים לביטויים בוטים ואלימים של מתבגרים.

הפתרון הוא לחסום אפשרות גלישה, לגרום לילד לשחק במשחקים אחרים וכמובן למנן את משך המשחק על עקרון של 20 דקות, מעבר לצפיה או עיסוק.

הוכח שזה מפחית את הסיכון להתמכרות חולנית.

כמובן שהשאיפה היא הפחתה בצפיה במסכים בכלל, אך האתגר בתקופה זו גדול.

עו"ס רחל מוטובה התייחסה גם לקושי של המבוגרים שיצאו לפנסיה ומצאו עצמם מבודדים בביתם, במקום שפע הפעילויות שתכננו והדגישה את החשיבות בשמירת קשר הדוק גם מרחוק.

צוותי כללית יוזמים שיחות עם האוכלוסייה המבוגרת, אך יש חשיבות עליונה לשמירת קשר מצד בני משפחה ומכרים.

כמו כן, הדגישה כי גם חזרה לשיגרה עלולה להיות קשה לאחר תקופה חשוב להתכונן גם לחזרה לשיגרה.
המומחים ציינו כי בנוסף על השירות ההולך ומתפתח – רק השנה פתחה כללית 4 מרפאות ברה"נ במחוז חיפה וגליל מערבי –

ניתן לפנות לקו שיחות 2708 ,*שבו מומחי בריאות הנפש של כללית עומדים לרשות הפונים לשלוש שיחות תמיכה טלפוניות, ללא כל עלות. חשוב להיעזר, לא להזניח את הבריאות הנפשית כמו את זו הגופנית סיכמו.

קוביהמשאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הבטחוני בערי ישראל - איך לדעתכם יש לפעול?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות