איך לשרוד את ארוחות החג

מומחית כללית – תזונאית קלינית, מסבירה ונותנת טיפים כיצד נערך לעבור את תקופת החגים בשלום מבחינה תזונתית
השנה חגי תשרי צמודים לסופי השבוע ונותר מצב שבו יש שתי ארוחות גדולות ביום לאורך כמה ימים ברצף.
המאפיינים העיקרים של תקופה כזו שאנשים מתארים בפניי במרפאה הם התחושה של הכבדות שמלווה את כל הארוחות הרודפות אחת את השנייה וחוסר בפעילות גופנית סדירה בשל ההתעסקות בלארח ולנסוע כדי להתארח.
לרוב, לאחר תקופה כזו, שיכולה להיות גם בתקופת פסח, או בתקופת החופש בגדול שאז יותר נופשים ואין שגרת תזונה רגילה, אנשים מוצאים את עצמם עם כמה ק"ג עודפים שאח"כ צריך לעבוד קשה להוריד אותם, על כן הצבת יעד לא לעלות במשקל הוא יעד ריאלי שמצד אחד גם יאפשר לנו ליהנות מארוחות החג, לא להרגיש מקופחים שאנחנו צריכים להימנע מלאכול טוב ומצד שני גם לא להאביס את עצמנו יותר מידי ולהסתובב עם תחושת הכבדות. זהו יעד בר ביצוע לחלוטין שניתן להשיג על ידי התמודדות נכונה עם 3 האתגרים של התקופה:

 

מאפיין נוסף של ארוחות החג המשפחתיות היא האכילה בחברותא, המאריכה את משך הארוחה/ mhkuo: thkuxyrmhv

מאפיין נוסף של ארוחות החג המשפחתיות היא האכילה בחברותא, המאריכה את משך הארוחה/ mhkuo: thkuxyrmhv

 

שפע המזון בכל ארוחה, האכילה בחברותא והמעטה בפעילות גופנית.
שפע המזון המוגש לשולחן, הוא אחד הסממנים שמבדילים בין ארוחת חג לבין ארוחה ביום שיגרתי. כיף להסב לשולחן שמציע מגוון רחב וכל טוב ומאכלי חג אהובים, אולם מכאן נובעת הבעיה, מהשפע הגדול הנמצא מולנו. מחקרים מוכיחים שכשנחשפים למגוון רחב של מאכלים הנטייה הטבעית היא לרצות לטעום מהכול, במיוחד כשהכול מוגש וערוך בצורה יפה המושכת את העין. בעצם לנסות להילחם או להתכחש לרצון הזה שנמצא בתוכנו הוא בעצם להתנהג בניגוד לטבע האנושי, על כן נוכל למזער את הנזק של הנטייה הזו בכך שהמבחר על השולחן יכיל יותר מתכונים המבוססים על ירקות מבושלים וטריים עם כמויות קטנות של שומן איכותי כך שגם אם נטעם מהכול כמות הקלוריות הנאכלת תהיה סבירה, סלטים המבוססים על רטבים רזים עם תוספות מושכות כגון אדמה, חמוציות, מגוון של פטריות ועגבניות שרי וכו'. מבחר של ירקות מבושלים בסגנונות שונים החל מפשטידות ירק, מרקי ירקות טחונים חלקית למרקם סמיך, קציצות ירק אפויות וכו'.

גם את התוספות העמילניות ניתן לבשל עם ירקות כדי שכל כף נאכלת בעצם תכיל חצי מכמות הפחמימה לדוגמא – אורז עם קישוא ובצל, אפונה עם גזר, פרוסות בטטה ודלעת, מחית תפו"א וכרובית וכו'.
כאשר כמות מזון גדולה הנאכלת מכילה יותר ירקות וסיבים תזונתיים, ההרגשה הנשארת לאחר ארוחה כזו קלילה יותר ומן הסתם הערך הקלורי שלה הרבה יותר קטן מאשר ארוחת חג רגילה עשירה בפחמימות ושומן.
העקרונות האלו נכונים בעיקר כשמארחים שאז יש לנו את שליטה במה שנמצא על השולחן וכאשר נתארח נביא חוץ ממתנה גם סלט או תבשיל ירקות עשיר ונדאג שליד הצלחת שלנו יוצבו קעריות ההגשה של הסלטים והמזון האפוי, כך שגם אם היד שלנו מושטת, נעלה בחכתנו את מה שיועיל לנו.

התזונאית מרטה. הערנות שלנו למאפיינים של התקופה וההתארגנות מראש יאפשרו לנו ליהנות מהחגים

התזונאית מרטה. הערנות שלנו למאפיינים של התקופה וההתארגנות מראש יאפשרו לנו ליהנות מהחגים

מאפיין נוסף של ארוחות החג המשפחתיות היא האכילה בחברותא, המאריכה את משך הארוחה ועל כן הרבה פעמים ממשיכים לאכול ומתעלמים מאותות השובע המגיעים מהגוף. כשאנחנו רואים אנשים אחרים אוכלים אנחנו מצטרפים אליהם. נאריך באופן מלאכותי את הארוחה כאשר נאכל לאט את המזון, לעיסה מרובה של כל ביס תעזור לנו עם זה, וכאשר נערוך הפסקות קטנות יזומות לשיחה, ואז גם נאכל בסופו של דבר כמות קטנה יותר.
והכי חשוב לא לוותר על פעילות גופנית לאורך התקופה. הימים עמוסים בבישולים, קניות ונסיעות לכן הרבה אנשים יש נטייה לנצל את הזמן שהקדישו לפעילות גופנית לסידורי החג, לכן כדאי להחליט על שעה קבועה לפעילות, לרוב אם הפעילות תתבצע כדבר הראשון בבוקר אנחנו מגדילים את הסיכויים שנתמיד בה לפני שיצוצו עיסוקים אחרים שיגרמו לנו לוותר עליה לטובתם. גם אם בשגרה אנחנו אוהבים לעשות פעילות בסוף היום, בתקופה כזו עמוסה אנחנו בדר"כ מגיעים לסוף היום עייפים ולכן שוב דוחים את הפעילות למחר.
הערנות שלנו למאפיינים של התקופה וההתארגנות מראש יאפשרו לנו ליהנות מהחגים ולהשיג את היעד שלנו.
בתום החגים ועם תחילתה של תקופת שיגרה, מומלץ להצטרף לסדנאות כללית דיאט שנערכות במרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי. הסדנאות מועברות ע"י בהנחייה של דיאטניות קליניות בכירות, עם הכשרה בהנחיית קבוצות, בדגש על שינוי בהרגלי חיים וירידה במשקל לאורך זמן, באופן בריא. פרטים והרשמה בטל *5545 או בדוא"ל sadnaothaifa@clalit.org.il.

הכותבת: ניאורה אלרון מרטה, תזונאית קלינית ביחידה לתזונה ודיאטה בשירותי בריאות כללית


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות