שוק בצבע

צובעים את שוק תלפיות: אמני רחוב יפשטו על שוק תלפיות ב-10 באוקטובר ויצבעו את תריסי החזית של הדוכנים * יוזמי הפרויקט: "רוצים להאיר את אזור השוק ולשנות את פניו ותדמיתו"

"מבקשים להפוך את הרחוב החשוך לגלריית אמנות שוקקת חיים ותרבות". צילום: באדיבות עיריית חיפה

"מבקשים להפוך את הרחוב החשוך לגלריית אמנות שוקקת חיים ותרבות". צילום: באדיבות עיריית חיפה

כ-15 אמני רחוב יפשטו על שוק תלפיות ביום חמישי, 10באוקטובר, החל מהשעה 17:00 ועד השעות הקטנות של הלילה – ויציירו על תריסי החזית של הדוכנים.
מדובר ביוזמה של 5 פעילים חברתיים בשכונת הדר (עדי ניצן, עינת רודמן, ארז שמח ולי בכר, בשיתוף עם בעל מסעדת תלפיות, אילן פרון) שמטרתה לעודד עסקים ואמנות מקומית. במהלך הלילה, יגיעו אמנים מקומיים וארציים לצייר על חזיתות הבסטות (תריסים וקירות בלוקים חסומים שקיבלו עליהם אישור מראש). האמנים נפגשו עם הסוחרים של השוק כדי לתכנן את היצירות שלהם.
הקהל יוזמן לצפות באמנים עובדים כאשר ברקע ינגנו תקליטנים בעמדות מאולתרות והרכב מיוחד שינגן מוזיקה בלקנית. במהלך הערב, יפעל יריד אמנות ויצירה מקומית בעבודות יד של יוצרי השכונה ולהשלמת האירוע אוכל ושתייה טובה מבית חמארת תלפיות.
יוזמי הפרויקט: "הרעיון נבע מהרצון להאיר את אזור השוק ולשנות את פניו ותדמיתו. מתחם השוק יכול להפוך בקלות למקום שוקק חיים גם בלילה ולהוות מקום בילוי תרבותי לכל תשבי העיר. אנו מבקשים להפוך את הרחוב החשוך לגלריית אמנות שוקקת חיים ותרבות בתקווה לעורר הדים והתרחשויות נוספות גם אחריו".
במקביל, תיפתח מחר תערוכה בסימן "סיפורים יפואיים" של תלמידי העיר חיפה של צילומי שוק תלפיות. הרעיון לפרויקט הצילום נוצר מתוך כוונה להעלות בקרב בני הנוער את המודעות למקום בו הם חיים, לומדים ומכירים ואת החשיבות בשימור בניינים ואתרים היסטוריים. באמצעותו נוצר קשר בין תלמידים צעירים לבין הסיפורים ההיסטוריים של המקום ולחיבור בין דורי ולהכרת ההיסטוריה המקומית. מטרת הפרויקט הינה "גילוי" שכבות היסטוריות של מקום. באמצעות המצלמה נחשפו התלמידים להיסטוריה המקומית לסיפורים מאחורי בניינים היסטוריים, אנשים והחיבור בין ישן לחדש. התערוכה תיפתח ביום חמישי, 10 באוקטובר, ותוצג בתיאטרון בית הגפן לציבור הרחב. התערוכה הינה יוזמה משותפת של היחידה לשימור אתרים בעיריית חיפה ומגמת הצילום בתיכון "רעות" לאמנויות.
שוק תלפיות נבנה במהלך שנות ה-30 של המאה ה-20 כאלטרנטיבה לשווקים שפעלו בזמנו בעיר התחתית בחיפה. היוזמה להקמת השוק נולדה מהרצון לתת מענה להתרחבות של שכונת הדר. בעקבות המאורעות בשנת 1929 ואלה בשנים 36'-39' הפסיקו תושבי שכונת הדר לערוך קניות בשוק בעיר התחתית, מה שהוביל להתפתחות שוק ארעי לתוצרת חקלאית ברחוב סירקין. מאז ועד היום עובד שוק תלפיות ומהווה שוק מרכזי לכל תושבי העיר חיפה.
במסגרת ההתחדשות העירונית, מובילה עיריית חיפה בשנים האחרונות פרויקט לשיקום שכונת הדר הכרמל. בימים אלה מגובש מכרז לשיקום המבנה המקורי של השוק וסביבתו מתוך הכרה בחשיבותו האדריכלית וההיסטורית של המבנה.

יוזמי פרוייקט "צובעים את שוק תלפיות":
· אילן פרון – פעיל לעידוד ופיתוח איזור השוק וסוחריו ותושב השכונה. 052-5895380
· ארז שמח – אמן גרפיטי, תושב ופעיל חברתי השכונה 058-5809881 | Happyerez@gmail.com
· לי בכר – סטודנטית במחלקה לארכיטקטורה ויצו חיפה. פעילה במרכז לייעוץ אדריכלי הדר, בוגרת כפר הסטודנטים ותושבת השכונה. 052-6974446 | Leebehar9@gmail.com
· עינת רודמן – אנימטורית,. תושבת ופעילה בשכונה. 050-3325668
· עדי ניצן – סטודנטית לתואר שני תרפיה באמנות. רכזת פרח בכפר הסטודנטים, תושבת השכונה. 054-6585139


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה